Úroková sazba klesla, objem hypoték vzrostl
09. 04. 2023

Úroková sazba klesla, objem hypoték vzrostl

I když to zní neuvěřitelně, tak už třetí měsíc za sebou nám klesá úroková sazba u nových hypotečních úvěrů. Průměrná úroková sazba za měsíc březen se dostala na číslo 5,86% a padá z prosincového maxima každý měsíc. I přes to, že číslo je stále jedno z nejvyšších od roku 2008, je zde důležitý pozitivní trend, který potěší mnoho rodin uvažujících o novém bydlení a pomalu se vzdalujeme od magické hranice 6%, uvádí Jan Lörincfinanční konzultant z Chytrého Honzy.

A jak si na tom stojí objem nových hypotečních úvěru? V březnu oproti únoru došlo k 60% nárůstu objemu nových úvěrů. Historicky je rozdíl mezi únorem a březnem, tedy s počínajícím jarem, vždy vysoký, ale takovýto rozdíl je velkým překvapením. Konkrétně banky v České republice uzavřely hypotéky v celkovém objemu 12,6mld. Kč. Hypoteční trh se po zimním spánku tedy začíná postupně probouzet. To také začíná ovlivňovat ceny nemovitostí, kde naopak začíná pokles cen výrazně zpomalovat.

Na tomto grafu je vidět vývoj nových hypotečních úvěrů (očištěno od refinancovaných úvěrů). Je zde vidět trend, kdy se od začátku roku 2022 křivka nově uzavřených úvěrů spustila směrem dolu a odrazila se ode dna v prosinci téhož roku.

VyplňteVyberteVyřešeno!