Úroky rostou, klienti chtějí co nejdelší fixaci
20. 03. 2018

Úroky rostou, klienti chtějí co nejdelší fixaci

Sazby u úvěrů na bydlení stoupají už pět měsíců a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Klienti proto aktuálně řeší, na jak dlouho si sazby zafixovat.

V současné chvíli je třeba počítat s tím, že do konce roku by mohly úroky vyskočit na zhruba tři procenta.

Sazby navyšují všichni hráči na trhu

Momentálně je průměrný úrok u hypoték 2,28 procenta. A tento nárůst nejspíše ještě nekončí. Komerční banky reagují na Českou národní banku (ČNB), která zvyšuje základní úrokové sazby. Finanční instituce tak postupně úvěry zdražují. Pro klienty tak nastává čas rozhodnout se, jestli si úrok na co nejdelší dobu „pojistí“ jeho zafixováním. Banky většinou spolu s delší dobou fixace mírně sazby zvyšují. Zároveň je teď třeba počítat s tím, že do konce roku by mohly úroky vyskočit na zhruba tři procenta. Co přesně pak trh bude nabízet, dejme tomu za pět let, je těžké odhadnout. Že by ale sazby spadly znovu pod dvě procenta, je spíše nepravděpodobné.

Pětileté fixace vedou

Nejčastěji si lidé zajišťují sazby na pět let. Není ale nemožné si úroky zafixovat i na delší dobu. Některé banky nabízejí třeba i sedmi nebo dokonce desetileté fixace. Podle odborníků by tak lidé, kteří hypotéku momentálně chtějí, měli volit co nejdelší zajištění úroků. Stále totiž mají šanci dosáhnout na relativně nízké sazby oproti tomu, co trh čeká v následujících měsících.

VyplňteVyberteVyřešeno!