V roce 2018 využijte možnost splatit zdarma až 25 % hypotéky
20. 12. 2017

V roce 2018 využijte možnost splatit zdarma až 25 % hypotéky

Díky Zákonu o spotřebitelském úvěru mají lidé s hypotékou nově možnost splatit měsíc před výročím uzavření smlouvy až 25 % z celkového úvěru – bez poplatku.

V roce 2018 využijte možnost splatit zdarma až 25 % hypotéky
Nový zákon se vztahuje na hypotéky uzavřené 1. 12. 2016 a později.

Zmíněný zákon rovněž zavedl možnost bezplatně umořit celou hypotéku v případě úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity dlužníka. Částečnou splátku nebo hypotéku v plné výši lze uhradit také v období tří měsíců poté, kdy bankovní dům sdělí novou výši úrokové sazby.

Prodej nemovitosti a předčasné splacení

Změnily se i poplatky spojené s prodejem nemovitosti. Po 24 měsících platnosti smlouvy může banka účtovat 1 % z předčasně splacené částky, což musí být současně maximálně 50 tisíc korun. Ostatním klientům mohou banky naúčtovat pouze skutečné náklady, které jim předčasným splacením hypotéky vznikají.

Pozor na datum sjednání hypotéky

Nový zákon se však vztahuje pouze na hypotéky uzavřené za jeho účinnosti, to znamená od 1. 12. 2016 a později. Hypotéky uzavřené dříve se podmínkami nového zákona budou řídit až se začátkem nového fixačního období. V případě, že se chystáte žádost o hypoteční úvěr teprve podat, předem si pečlivě prostudujte veškeré podmínky spojené s předčasným splácením a mimořádnými splátkami.

VyplňteVyberteVyřešeno!