Vánoční svátky jsou tady. Nepodceňte pojištění domácnosti!
04. 12. 2018

Vánoční svátky jsou tady. Nepodceňte pojištění domácnosti!

Vánoce jsou tady. Nepodceňte pojištění domácnosti!

Cukroví, dárky, nazdobený stromeček – není divu, že jsou Vánoce nejoblíbenějším časem z celého roku. Víte ale také, že je to období s největším rizikem požárů? Zjistěte, jak se katastrofám vyhnout a místo nich si užít opravdové svátky klidu.

Oheň – dobrý sluha…

Největším nebezpečím Vánoc a vánočních dekorací je samozřejmě oheň. Přestože instalujete na vánoční stromeček LED řetězy místo tradičních svíček, a voskové svíčky jste i na adventním věnci nahradili LED svíčkami, pravděpodobně se stejně nevyhnete pálení prskavek, františků či purpury. V takových případech platí zásadní pravidlo – nespouštět oheň z očí. Samozřejmostí je uhašení svíček při odchodu z místnosti, nebo dokonce z bytu.

Svíčky jsou nejčastější příčinou požáru.

Hořet ale může začít i elektrické vánoční osvětlení, zvláště to nekvalitní. Opět zde platí zásada vypínat veškeré vánoční řetězy, rampouchy i světelné deště při odchodu ze zásuvky. Prodlužovačky nepřetěžujte a světelné dekorace nenechávejte svítit celé dny, aby se diody nepřehřívaly.

Na co si dát pozor při výběru vánočního osvětlení

  1. Na bezpečí pamatujte už před nákupem. Ještě v obchodě, případně ihned po doručení zásilky z e- shopu, si řetězy, závěsy a další dekorace důkladně prohlédněte. Pokud ve vás provedení vánoční dekorace nebudí důvěru, použité vodiče jsou příliš tenké a napájecí kabel neměří od vidlice k první diodě alespoň 1,5 metru, osvětlení vraťte, nebo ho vůbec nekupujte.
  2. Na krabici musí být uvedeno, že výrobek splňuje požadavky na bezpečnost a normy Evropské unie. Hledejte znak CE, ev. logo TÜV, VDE, či ESČ.
  3. Na výrobku musí být také zřetelně označeny možnosti jeho použití. Čím vyšší je na něm uvedena hodnota IP, tím větší ochranou krytí disponuje, a tudíž ho můžete použít i v exteriéru. Venkovní vánoční osvětlení by mělo mít IP alespoň 44.
  4. Vánoční řetězy pravidelně kontrolujte a nefunkční výrobky včas vyměňte za nové. V LED dekoracích bohužel nelze měnit jednotlivé diody, jako tomu bývalo u žárovkových řetězů, kvalitní LED osvětlení však vydrží svítit až 50 000 hodin.
  5. Při instalaci venkovního vánočního osvětlení berte ohled na své sousedy, kteří na rozdíl od vás nemusí ocenit smršť blikajících světýlek, a přehnaná výzdoba vašeho domu je může rušit. Pamatujte na to, že současné LED diody mají zhruba 10x větší svítivost, než dřívější žárovky, a 2x větší, než zářivky.

Ať už pořídíte jakoukoliv vánoční výzdobu, 100% jistotu klidu získáte jen díky správnému pojištění domácnosti. Překontrolujte si raději Vaši pojistku a porovnejte ji s aktuálními nabídkami pojišťoven. Možná můžete ušetřit a mít tak zase o něco víc korun na Vánoce!

Prožijte ty nejkrásnější dny v roce v klidu a pohodě s těmi nejbližšími.

VyplňteVyberteVyřešeno!