Zájem o osobní půjčky prudce roste
03. 11. 2018

Zájem o osobní půjčky prudce roste

S blížícími se Vánocemi již tradičně roste zájem o půjčky. V některých domácnostech tak Ježíšek nosí dárky na dluh. Pokud se člověk před Vánoci bez půjčky neobejde, neměl by riskovat a oslovit pouze seriózní společnost.

Vánoční sezóna – přesněji řečeno poslední čtvrtletí – je z hlediska objemu poskytnutých úvěrů tradičně nejsilnějším obdobím. Banky obvykle uvádějí vzrůst poptávky v rozmezí 10 až 30 procent. Největší zájem o úvěry je právě na přelomu listopadu a prosince.

Češi si letos dokonce před Vánocemi půjčují více peněz než loni. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými úvěrovými společnostmi. Půjčují si hlavně na nezbytné a nečekané výdaje, menší část na dárky. Každý osmý Čech si už někdy na Ježíška peníze půjčil.

Chytré televize, telefony a tablety – to především Češi kupují pod stromeček. Letos by se hitem mohly stát lacinější drony s kamerou.

Na co si dát u půjček pozor

Reklamy na výhodné půjčky útočí ze všech stran. Vzít si půjčku je v době internetu navíc celkem jednoduché. Jestliže člověk zvážil všechna pro a proti a půjčku si vzít potřebuje, měl by se nejdříve seznámit s nabídkou bank a nebankovních institucí.

Člověk by měl vždy sledovat několik parametrů u více konkurenčních nabídek a teprve podle tohoto porovnání se rozhodovat, kde si peníze půjčí. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů je tzv. roční procentuální sazba nákladů, tedy RPSN. Dále je třeba sledovat výši všech souvisejících poplatků a případné speciální podmínky, které musí klient splnit, aby mu peníze půjčili.

U každé půjčky poskytovatel musí dopředu říct, kolik za ni žadatel zaplatí. Okamžitě tak žadatel bude vědět, jak je která půjčka drahá a nabídky si může snadno porovnat.

Češi se v úvěrech vůbec nevyznají

Přístup Čechů k úvěrovým produktům je tristní. Z provedeného průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny vyplynulo, že srovnání konkurenčních nabídek provádí pouze polovina z nás. Navíc pouze malá část lidí si pamatuje konkrétní parametry úvěru, který si sjednali.

Od půjčky nad 5 tisíc lze odstoupit

Pro všechny, kteří se rozhodnou pro půjčku, by měl být internet prvním místem návštěvy. Díky chytrým on-line srovnávačům si každý snadno udělá přehled o nabídce a podmínkách jednotlivých institucí – porovná si produkty na trhu rychle na jednom místě a vybere si ten nejvýhodnější úvěr či půjčku.

Po zvážení všech pro i proti, porovnání nabídek a když poskytovatel dodá veškeré informace, nic nebrání přistoupit k uzavření smlouvy. U spotřebitelského úvěru nad 5 tisíc korun má potom ze zákona každý 14denní lhůtu na bezplatné odstoupení od smlouvy. Vypovědět smlouvu je třeba písemně a poté se musí vrátit společnosti peníze do 30 dní.

VyplňteVyberteVyřešeno!