Hypotéka je ve své podstatě závazek na téměř celý život. Z rodinných rozpočtů navíc ukrojí velkou část. Každý si ji volí v takové výši, aby ji s přehledem zvládnul splácet. Jenže pak se může stát něco nečekaného. Nemoc. Invalidita. V nejhorším případě smrt v rodině. V tu chvíli může s hypotékou životní pojistka hodně pomoct.
Není pravdou, že banky k hypotéce životní pojištění vyžadují. Je dobrovolné. Ale pokud je máte, může vás v očích vašeho budoucího věřitele zvýhodnit. Některé banky dokonce v návaznosti na uzavřené životní pojištění snižují o pár desetin své úrokové sazby.
Životní pojistka pomáhá v případě naprosto nepředvídatelných okolností. Hypotéku si pořizujeme zpravidla ve věku, kdy vás ještě čeká spousta životních proměnných. Třeba máte teprve jedno dítě a čeká vás narození ještě několika dalších, chcete změnit práci, všechny vaše děti se oproti očekávání rozhodli studovat až do 26 let apod.
I když jste s tím nepočítali, tak jste se rozvedli a oproti veškerým předsevzetím jste se opět oženili či vdaly. A i když si toto vše dokážete řádně naplánovat a všechny životní situace patřičně ukočírovat, nelze to říct o náhodách jako je úraz, dopravní nehoda či například nemoc.
Nejsou to ale jen lepší úrokové sazby, které vám může životní pojistka přinést. Nejdůležitější je fakt, že životní pojištění často usnadní splácení hypotéky v době, kdy se vám stane něco nečekaného. Mělo by pokrýt například celou vaši hypotéku v případě úmrtí. Zajistí tak vaši rodinu, která by mohla mít se splácením problém.
Stejně tak může zafungovat, pokud se vám stane úraz s trvalými následky a skončíte třeba v plném invalidním důchodu. I v těchto situacích za vás pojišťovna velmi často celou hypotéku uhradí. Podobně vás může ochránit před ztrátou zastavené nemovitosti i v případě dlouhodobé nemoci. Důležité je ale jedno – vždy si zkontrolujte, zda máte v pojistce všechna tato rizika správně nastavena, a to včetně výše limitů plnění.