13 nejlepších podzimních destinací a výletů
16. 08. 2019

13 nejlepších podzimních destinací a výletů

Letní dovolená vás úplně neuspokojila a přemýšlíte, kam ještě vyrazit? Podzim je ideální čas! Stále ještě slunné počasí, méně turistů a žlutočervené barvy, které sluší řadě světových míst a destinací. Od japonské hory Fuji až po nedaleké Štýrsko.

Utrecht, Nizozemí

Odstíny žluté, červené, oranžové a hnědé velmi sluší historickým říčním kanálům holandského Utrechtu. jejich historie sahá až do 12. století, kdy tamní přístavní sklípky sloužily k zásobování zbožím. Dnes původní sklepy slouží jako útulné kavárny, bary, restaurace a obchody.

Tip: Proto tedy určitě nevynechejte projížďku městem na lodi.

Tel Aviv, Izrael

Tel Aviv aneb druhé největší izraelské město je známé hlavně svými krásnými plážemi. Dokonce podle mnohých patří do světové TOP 10. Takže pokud si chcete ještě oživit letní opálení, vyražte na místní bělostné pláže a přímořské promenády. Na výběr máte z 16 pláží, které kopírují pobřeží. Teplota bývá příjemná, stejně tak i počty turistů.

Tip: Na pláži Hilton se bude líbit surfařům, na Banana pak zakončíte den ve společnosti údajně nejkrásnějšího západu slunce. Inu, už teď vám závidíme.

Novosibirsk, Rusko

Možná trochu netradiční tip, ale zážitek návštěva bezpochyby je. Od půlky září do poloviny října zde vládne tzv. babí léto, ještě než otěže převeze třeskutá zima a mráz. Můžete se kochat nejen nádhernou přírodou, ale zajít také do opery nebo na – jak jinak v Rusku – balet.

Tip: Právě v tomto období se řada místních odváží koupat v chladných vodách řeky. Přidáte se? Pokud ne, vybavte se dekou a horkým nápojem a vyražte jim fandit.

Sevilla, Španělsko

Ulice vonící pomerančovým květem, stíny palem a všude proudící víno a vonící pochoutka tapas. To je Sevilla. Noci jsou zde teplé, dlouhé a velmi, velmi chutné. Přidejte k tomu krásné historické centrum a rovinatou krajinu a na otázku, kam na podzim vyrazit, znáte odpověď.

Tip: Střešní bazén v hotelu Doña Maria, bezpochyby.

Belfast, Severní Irsko

Často – a neprávem – opomíjená evropská destinace. Krásy Belfastu budete moci nejlépe obdivovat z Černé hory, která se tyčí nad městem.  Dole v uličkách si pak určitě dejte tradiční kořeněný gin na zahřátí, třeba v podniku Crown Liquor Saloon. A pokud preferujete dobrou whisky, navštivte destilérku Old Bushmills. Na zdraví!

Tip: Pokud cestujeme autem, stojí za to navštívit okouzlující archeologické naleziště Beaghmore Stone Circles.

Toronto, Kanada

Opusťme na chvíli hranice Evropy a vydejme se do Kanady, konkrétně do provincie Ontario, které to od konce září do října opravdu sluší. Nedaleko Toronta leží provinční park Algonquin s rozlohou 7 725 kilometrů čtverečních hustého lesa, klikatých řek a klidných jezer, které odráží rudé javorové listy. Toronto ale není jen malebná příroda, ale také nádherné moderní (až futuristické) město.

Tip: Vyražte v kánoi na výlet po řece a určitě budete souhlasit s Winstonem Churchillem, který to označil za “nejkrásnější nedělní odpolední projížďku na světě”.

Toskánsko, Itálie

Jídlo. Ano, Toskánsko se pyšní romantickými vesničkami a slunnými svahy, ale to jídlo. A pití. Zvlášť v období podzimních sklizní a festivalů na počest řady surovin. Od kaštanů přes houby až po dýně a dokonce i polentu. V toskánských lesích můžete také hledat lanýže nebo zajít do taverny a ochutnat autentické těstoviny s hříbky. Mňam.

Tip: Zúčastněte se starodávné tradice Vendemmia (sklizeň hroznů) a seznamte se s místními víny a jejich výrobou.

Fuji, Japonsko

Osobní favorit autorky tohoto textu. Většina turistů do země vycházející slunce míří na jaře kvůli rozkvetlým třešním, teplé barvy ale Japonsku sluší také. Zvlášť při pohledu na majetstání horu Fuji, kterou jistě znáte z řady (nejen) japonských uměleckých děl. Přidejte k tomu přátelskou povahu místních, fantastickou kuchyni a máte dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete. Takže „do itashi mashite“. Nemáte zač.

Tip: Kombinace červených listů a klidných modrých vod to jsou kulisy každoročního podzimního Fujikawaguchiko aneb festivalu podzimních listů. Kde jinde, než na úpatí hory Fuji.

Lisabon, Portugalsko

Svět možná vypadá nejlépe z koňského hřbetu, ovšem portugalský Lisabon je určitě výjimkou. Ten si nejlépe vychutnáte z ikonických žlutých tramvají. Jednou z mnoha výhod cestování mimo sezónu jsou určitě nižší ceny. To platí i pro Lisabon. Ovšem ne na úkor počasí. I na podzim jsou zde teploty příjemné, kolem 25° C a hotely a restaurace se vracejí k “normálním” cenám.

Tip: Zůstaňte v centru a prozkoumejte tisíciletou historii a architekturu města bez nekonečných proudů turistů. Nebo nasedněte do vlaku a na pláži jste do 30 minut.

Lodž, Polsko

Panoráma města je plné paradoxů; továrny z červených cihel sousedí s půvabnými secesními fasádami činžovních domů v kontrastu s pouličním uměním. Zkrátka učebnice architektury a galerie pod širým nebem. A v noci? Jasně osvětlené budovy a rušný noční život.

Tip: Začátkem podzimu ještě stihnete koncerty ve slavném komplexu přestavěných textilních továren z 19. století!

Patagonie, Argentina

Ano, do Argentiny je to kus cesty. Ale pokud koncem podzimu zatoužíte po jarním počasí, je tu pro vás Patagonie. Tady vše rozkvétá a příroda se probouzí na větrem zmítaných pláních a zubatých vrcholcích. Ideální pro výlet na kolech. A jak se sem dostanete? Letecky do Punta Arenas v Chile a pak přes hranice nebo spojem z Buenos Aires.

Tip: Milovníkům zvířat doporučujeme projížďku na koních krajinou nebo pozorování velryb.

Island

Podzim v druhém největším islandském městě Akureyri. No nezní to skvěle? Nádherné scenérie s vodopády, hodování na divokých borůvkách, pozorování lenošících tuleňů na černých písečných plážích a koupání v přírodních horkých pramenech. Čerstvý vzduch nabitý energií a polární záře, budete-li mít štěstí. Ale kdo ho na takovém místě vůbec potřebuje, že?

Tip: To vše vám nestačí? Tak si připište na seznam Reykjavík’s Island Airwaves, listopadový hudební festival.

Štýrsko, Rakousko

Naše podzimní putování zakončíme u sousedů, konkrétně ve vesnici Markt Hartmannsdorf. Zima se blíží, ale ve Štýrsku bude panovat ještě pár týdnů příjemného počasí. Než vesnici přikryje vrstva sněhu a vy sem vyrazíte na zimní dovolenou. Dominantou je 36 metrů vysoká kostelní věž, ze které uvidíte, jak klidné místo to je. Jen komunita 3 000 lidí obklopených přírodou. Zapojte se spolu s nimi třeba do místní sklizně jablek a hrušek.

Tip: Na výlet za kulturou vyražte do Grazu (neboli Štýrského Hradce), do galerie moderního umění. Je – doslova – z jiného světa.

VyplňteVyberteVyřešeno!