2 tipy, jak zjistit, že je auto pojištěné
16. 10. 2018

2 tipy, jak zjistit, že je auto pojištěné

Jak zjistit pojištění vozidla? Přinášíme dva osvědčené tipy, jak se k informaci, jestli je auto pojištěné, dostat co možná nejrychleji.

Kdy je dobré ověřit si, zda je auto pojištěné:

  • Nejste si jisti, jestli vaše povinné ručení ještě platí.
  • Potřebujete vědět, kdy vám zelená karta a pojištění končí, abyste si mohli uzavřít výhodnější smlouvu.
  • Způsobili jste nehodu a chcete zjistit, zda máte pojištění.

2 způsoby, jak zjistit pojištění vozidla:

  1. Podívejte se na zelenou kartu – Nejlepší a nejjednodušší cestou je v autě najít zelenou kartu od pojišťovny. Na ní totiž najdete všechny důležité údaje, kromě jiného i datum platnosti vašeho povinného ručení a pro které země pojistka platí. V neposlední řadě je tam také napsáno datum, do kdy vám platí samotná zelená karta – tedy termín, kdy je nutné ji vyměnit v pojišťovně za novou.

TIP: Nechce se vám tento dokument hledat? Nevadí. Existuje ještě cesta pro ověření platnosti pojištění online.

  1. Vyhledejte si platnost povinného ručení na internetu – Kdo má pochybnosti, může si pojištění vyhledat i přímo z databáze České kanceláře pojistitelů. Stačí znát registrační značku a zadat datum, ke kterému chcete zjistit, jestli povinné ručení platí. Z databáze vám může vyskočit dokonce i informace o tom, u které pojišťovny je zrovna automobil pojištěn. Tento způsob vyhledávání je důležitý ale hlavně v případech, které velmi často nejsou příliš příjemné. Například pokud se vám stala dopravní nehoda a viník ujel. Nebo sice na místě zůstal, ale vy nevíte, nebo máte pochybnosti o tom, jestli auto je pojištěné. I v tomto případě stačí znát registrační značku a zadat ji na internetu. Pokud povinné ručení má vůz platné, půjde škoda z jeho pojistky. Česká kancelář pojistitelů pak provozuje informační středisko pro poškozené. Právě skrz něj můžete na internetu dohledat všechny potřebné informaci o platnosti pojištění vozidla.
Informace o tom, zda je auto pojištěné, jsou dostupné v databázi České kanceláře pojistitelů.

Co když údaje ze zelené karty s informacemi v databázi nesouhlasí?

Někdy se také stane, že zkrátka pojištění v databázi nenajdete. Jednat se může hned o několik problémů.

  • Povinné ručení již neplatí – Zaprvé je možné, že vám povinné ručení opravdu skončilo. To byste ale měli vědět i od pojišťovny. V tu chvíli okamžitě svou chybu napravte a povinné ručení si sjednejte, jak už bylo řečeno – je povin.
  • Chyba na zelené kartě – Druhou variantou je jen obyčejná chyba na tomto dokladu. Stačí třeba jeden špatně zapsaný údaj. Všechno si tedy raději důkladně zkontrolujte, a to možná i dvakrát. Ve smlouvě nebo na zelené kartě může být špatně uvedena třeba jen změna registrační značky. V takovém případě se obraťte na pojišťovnu a ověřte si, že Česká kancelář pojistitelů od ní pak získala správné údaje o vaší pojistce a bude tak všude zaneseno, že vaše auto pojištěné je.

VyplňteVyberteVyřešeno!