3 věci, které vám pomůže vyřešit Česká kancelář pojistitelů
01. 11. 2018

3 věci, které vám pomůže vyřešit Česká kancelář pojistitelů

Poradíme vám, co dělat v případě nehody auta bez povinného ručení. Povinné ručení musí mít každý majitel vozu. Musí, ale často nemá. Co dělat, když vás ale nabourá právě nepojištěné auto? Pak je tu Česká kancelář pojistitelů a její garanční fond, který pomůže škodu uhradit. A pomůže i s dalšími problémy, třeba závadou na vozidle.

Nabouralo vás nepojištěné auto

Nehoda je pro všechny zúčastěné vždycky velmi vyhrocenou situací. O to horší ale může být ve chvíli, kdy zjistíte, že vůz, který do vás narazil a bouračku způsobil, nemá povinné ručení.

Bez pojistky se všechno řeší mnohem obtížněji. Často se také může stát, že takoví řidiči se snaží od nehody ujet. Pro tyto případy je tu garanční fond, který funguje právě pod Českou kanceláří pojistitelů.

Pokud vás nabourá nepojištěné auto, je tu garanční fond, který funguje pod Českou kanceláří pojistitelů.

Co dělat v případě nehody nepojištěného auta

Stačí správně vyplnit formuláře o nehodě. Velká část z nich je právě na webových stránkách kanceláře pojistitelů. A nemusíte se ani bát, že by úhrada škody měla být jen částečná. Z garančního fondu se vyplácejí všechny újmy v plné výši. Česká kancelář pojistitelů pak peníze zpětně vymáhá po pachateli dopravní nehody.

Chcete zjistit, jestli máte stále platné povinné ručení

S tímto pomůže jednoduchá databáze s názvem Informační středisko pro poškozené – jde o jednoduchý systém, ve kterém na stránkách kanceláře pojistitelů můžete dohledat vše, co jste potřebovali vědět o povinném ručení jednotlivých vozů. A přímo skrz tuto aplikaci lze také rovnou nahlásit dopravní nehodu. Zjistit tu lze, jestli a u jaké pojišťovny má vůz povinné ručení, a dokonce i to, do kdy platí.

Nevíte si rady s dalšími problémy kolem auta

Víte, že…

Pak je tu Linka pomoci pro řidiče na telefonním čísle 1224, kterou provozuje kancelář pojistitelů. Obrátit se na ni můžou všichni řidiči, kdo se ocitli v situaci, se kterou si zkrátka nevědí rady. Může se jednat o nehodu, ale i o závadu na vozidle.

V tu chvíli na místě auto blokuje dopravu a je třeba ho co nejrychleji odstranit z vozovky. Na řidiče pak navíc dopadá stres a někdy si zkrátka neví rady, co s tím.

Právě ve všech těchto případech může zavolat na bezplatnou linku pod správou České kanceláře pojistitelů.

Přes toto telefonní číslo lze také například přivolat asistenční pomoc pojišťovny, kterou má daný řidič předplacenou v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění.

Nepamatujete si, u jaké pojišťovny havarijní pojištění nebo povinné ručení máte? I tento údaj vám operátor pomůže zjistit. Pak vás může přepojit konkrétní asistenční službu a tam se již napřímo domluvíte na konkrétním postupu.

Kde se peníze v garančním fondu berou?

Aby bylo z čeho škody, které napáchali řidiči a auta bez povinného ručení, vyplácet, musí do fondu také někdo přispívat. Nově to jsou vedle pojišťoven právě i majitelé nepojištěných aut. Ti musí za každý den bez povinného ručení odvádět do fondu určitou částku, ta se odvozuje od výkonu jejich vozidla.

Podle kanceláře pojistitelů je bez povinného ručení v Česku asi tři sta tisíc aut. A způsobí hned 2500 dopravních nehod.

Znamená to tedy, že každý den bourá zhruba sedm nepojištěných automobilů, za které pak peníze musí vyplácet právě garanční fond.

Tip na závěr

Havarijní pojištění je sice, na rozdíl od povinného ručení, dobrovolné, i tak je dobré si je sjednat. Chrání vás před škodami způsobenými živly, vandalizmem, v důsledku neoprávněného užití vozidla nebo havárie.

VyplňteVyberteVyřešeno!