Analytik radí: čím doplnit portfolio a ochránit své příjmy?
30. 10. 2018

Analytik radí: čím doplnit portfolio a ochránit své příjmy?

Trh s finančními produkty se mění – ať už vývojem poptávky či zásahy státních institucí. Finanční pilíře poradců se tak musí vyrovnat s menšími i většími otřesy na trhu. Jak si ale udržet konstantní výdělek? Odpovědí by mohlo být rozšíření portfolia produktů o investice. ”Hlavní je nezaspat konkurečnní výhodu,” radí investiční analytik ChytryHonza.cz Karel Kotoun.

Investiční analytik ChytryHonza.cz Karel Kotoun představuje nový nástroj – Carlos.

Jak významná je dnes poptávka po investičních produktech?

Jmenovitě po investicích je poptávka víceméně konstantní. Ekonomice daří, lidé mají dostatek prostředků a přesto umisťují většinu svých úspor do spořících produktů které nepokryjí ani inflaci, natož aby vklad nějak zajímavě zhodnotily. Takže obecně poptávka po zhodnocení úspor tu bezpochyby je a bezpochyby roste, adekvátní reakce na ní ale chybí. Řešením tak mohou být právě investice, byť to takto řada klientů specificky neformuluje.

Proč se tedy investicím na českém trhu věnuje relativně málo poradců?

Doteď mělo sestavení a správa investičního portfolia pověst poměrně složitého procesu. Bylo třeba se opravdu dobře orientovat na trzích, aby byl vůbec poradce schopný dát nějaký relevantní tip.

Dnes je to ale díky technologiím jinak a navíc ne každý tuto změnu zpozoroval. Takže právě teď je ten pravý čas na to, se do investic pustit. Za pár měsíců už tato konkurenční výhoda platit nemusí. Proto jsme teď spustili nový investiční nástroj – tzv. robo-poradce Carlose. Chceme dát našim poradcům náskok před ostatními.

Carlos je prvním svého druhu na českém trhu. Jaké má výhody oproti konkurenci?

Investiční systémy na trhu existují, ovšem jen jako srovnávače. My jsme ale chtěli jít dál. Inspirovali jsme se v zahraničí, kde tito robo-poradci nejen umožní správu investic, ale především díky unikátnímu algoritmu umí sami prohledat takřka celý trh, v našem případě až 800 nabídek, a vybrat z nich pro klienta optimální portfolio. S největší možností zhodnocení. To jiný nástroj na českém trhu zatím neumí.

Souvisí s používám Carlose nějaká administrativa?

Ano, ale z 90 % je vyřešena online. Záznam z jednání i Návrh řešení jsou generovány automaticky, stejně tak i některé smlouvy, které podporují biometrický podpis. Celý proces od založení profilu, vyplnění parametrů přes spuštění algoritmu až po výběr portfolia a vygenerování potřebných dokumentů trvá cca 15 minut.

Takže obavy z toho, že investice jsou příliš složité jsou dnes už liché?

Podle mě ano. Pokud mezi dostupnými produkty ChytryHonza.cz existuje nějaká výhodná investiční nabídka pro vašeho klienta, tak ji Carlos najde. Samozřejmě jisté riziko zcela eliminovat nelze, ale to je nedílnou součástí investování jako takového. Toho jsou si ale dobře vědomi i sami klienti.

Do jaké míry lze na asistenci Carlose spoléhat?

Je úspěšně otestován, ale jako každý online nástroj samozřejmě má své limity. Pokud by ovšem jeho uživatel měl u konkrétního výsledku jakékoliv pochyby, přímo v systému je k dispozici odborná online pomoc, se kterou mohou cokoliv rovnou konzultovat.

Vše tedy zajistí Carlos? Poradce nemusí kromě založení profilu klienta dělat vůbec nic?

Ne. Ani teď investice nemůže dělat naprosto každý. Daný poradce musí být u ČNB registrován jako investiční zprostředkovatel a měl by mít alespoň nějaký přehled o dění na trzích. Výhodou je i zkušenost s prodejním poradenstvím. Carlos ale těmto lidem umí péči o klienta velmi, velmi usnadnit. Od automatického odeslání dokumentů až po fakt, že sestavené portfolio lze rovnou prezentovat klientovi.

Věřím, že se Carlosovi podaří prolomit naši rezervovanost vůči investicím jako takovým. Ostatně, řada poradců sjednává bez mrknutí oka složitá životní pojištění o 150 parametrech. A přitom s investicemi, které navíc lidem mohou vydělat a poradcům generovat pravidelnou rentu, je to daleko jednodušší.

A zhodnocení může být tedy jaké?

U průměrného klienta investiční produkt generuje zisk cca 5 až 10 %, tedy nepoměrně více než jakýkoliv spořící produkt. U poradců je vyplácena kvartální renta, tzv. správcovský poplatek – podle počtu klientů, objemu investovaných prostředků a tzv. success fee. Tedy čím víc se portfoliu daří, tím větší odměna poradci náleží. Renta tak může být pár tisíc korun, ale i třeba dvě desítky tisíc korun. A to za službu, kterou jste sjednali třeba před několika měsíci.

Úspěšný poradce? Ten, který krok za krokem zdokonaluje své portfolio.

Musí poradce portfolio nějak aktualizovat?

Měl by, pokud vidí, že ztrácí výkonnost. I s tím ale do budoucna Carlos pomůže – bude umět sám upozornit poradce na to, že sjednané portfolio již není tak výhodné a je třeba jej vyměnit za jiné nebo doplnit.

Řekněme, že poradce chce investice nabízet, registraci má – jaký je cílový klient?

Obecně lze říci, že Carlos je určen pro klienty střední až vyšší střední třídy. Tedy pro lidi, kteří si mohou dovolit do portfolia investovat měsíčně od 1000 korun do 5 000 korun nebo jednorázově vložit až 300 000 korun. Pro ty, kteří by chtěli investovat více, doporučuji spíše individuální konzultaci.

Kdy je ideální chvíle s investicemi začít?

Nejvyšší sezóna investic je zpravidla konec roku, kdy lidé dostávají 13. plat či zaměstnanecké bonusy. Mimo to se jim daří i na jaře a na podzim.

Dovolil bych si ale na poradce apelovat. Složení zkoušek je otázkou nastudování otázek a odpovědí, Carlose máte zdarma k využití. Můžete si tedy vyzkoušet nastavit pár portfolií a postupně investice zařadit do své nabídky. Nemusí z vás být hned investiční expert, ale pokud bude poptávka – budete připraveni. Do budoucna se z nich ale může stát opravdu důležitý pilíř vašeho poradenského výdělku. A to při změnách na trhu, včetně regulací státu, není k zahození. Ať už mluvíme o zásazích ČNB do hypotečního trhu či nové Směrnici o distribuci pojištění (IDD). Zrovna tahle investice se tedy dle mého jednoznačně vyplatí.

Líbí se vám nový investiční nástroj Carlos, ale nejste součástí naší poradenské sítě? Snadná pomoc. Napravte to a přidejte se k nám!

VyplňteVyberteVyřešeno!