Byt či ne byt aneb štěstí přeje rozhodným
18. 09. 2017

Byt či ne byt aneb štěstí přeje rozhodným

Pořízení nového bydlení – emočně, časově, finančně a administrativně náročné období. Ale co naplat, “rodina se dusí”.

Koupě bytu či domu je velká investice a člověk by za několik milionů nerad šlápl vedle. A tak porovnává, váhá mezi několika nabídkami a hledá dokonalý domov.

Zařiďte si pohotovostní hypotéku, abyste předešli situaci, kdy najdete vysněný byt, ale banka vám neschválí hypoteční úvěr.
Pohotovostní hypotéka je také přezdívanavá jako „hypotéka naopak

Ovšem čas běží. Realitní makléři dnes na jeden byt evidují i desítky lidí a kdo nemá po ruce v kapse pohotovostní hypotéku a neumí se rychle rozhodnout, ten vysněný byt možná najde, ale vlastnit ho nikdy nebude.

Takže co kupující nejčastěji staví na pomyslné misky realitních vah?

Byt před nebo po rekonstrukci?

(vítěz: nerekonstruovaný byt)
Krásné podlahy, nová výmalba, kuchyň jako z alabastru. Nejeden nakupující je v mžiku rozhodnut. Ale pozor, “rekonstruovaný” v popisku inzerátu neznamená, že dalších deset let budete bez starostí. Kvalita zpracování a materiálů mohla být zvolena právě kvůli vidině vyššího výnosu při prodeji. Nenechte se utáhnout na udičku kosmetických úprav.

O chlup tedy vítězí starší, ale levnější byt, který si na vlastní náklady zrekonstruujete sami a podle svých představ. Bude to drahé, zdlouhavé a náročné, ale budete mít rozpočet, styl i kvalitu pod kontrolou.

Do patra nebo v přízemí?

(remíza)
Mnoho lidí byty v přízemí a priori odmítá, aniž by si uvědomili jejich výhody. Rodiny s dětmi třeba ocení kočárkárnu na dosah i to, že křepčící ratolesti neruší sousedy v nižších patrech. A výhled do zelené předzahrádky a ulice leckdy předčí pohled z pátého patra na les paneláků. A že se byty v přízemí častěji vykrádají? Přes okna a balkon ano. Zloději mají ale neméně rádi i byty ve vyšších patrech, kde je menší šance, že je při jejich “práci” někdo vyruší.

Metráž vs dispozice

(vítěz: dispozice)
U velkých bytů si naopak lidé neuvědomují jejich nevýhody. Vysoká cena, úklid, spotřeba energií i tendence velký prostor zaplnit, aby vypadal útulněji. Na prvním místě vždy hodnoťte dispoziční řešení. Bez velké koupelny se obejdete, ale bez úložných prostor, ideálně komory a šatny, nikoliv.

Pokud tedy disponujete jen pár příslovečnými švestkami a velkou rodinu neplánujete, možná ještě hypotéku na ten 120 metrový loft zvažte.

Cena vs lokalita

(vítěz: lokalita)
Ano, argument peněz často vítězí, nikomu se nechce platit víc než je nutné. Pamatujte, že s kupní smlouvou nekupujete jen byt, ale obrazně řečeno i jeho okolí. Těch několik uspořených tisíc byste pak ještě rádi vyměnili za kousek zeleně, poštu, obchod nebo MHD v okolí, případně za bezpečnější čtvrť.

Intuice vs investice

(remíza)
Žádné z čistě pragmatických doporučení výše neznamená, že dáte vale své intuici, prvnímu dojmu a instinktu. Před koupí se ale oprostěte od všech emocí a zhodnoťte byt očima investora. Ano, v novém domě chcete žít s rodinou a hypotékou šťastně až na věky. Nikdy ale nevíte, kdy se bude hodit, že jste jednoduše “dobře koupili”.

Sjednejte hypotéku s námi

let
let
VyplňteVyberteVyřešeno!