Zájem o úvěry ze stavebního spoření roste
18. 08. 2015

Zájem o úvěry ze stavebního spoření roste

Stavební spoření vzniklo začátkem 90. let k podpoře obnovy bytového fondu. Svou významnou roli stále plní.

Díky stavebnímu spoření si lidé mohou zajistit levný úvěr s nízkým úrokem. Kdo chce v dohledné době řešit svou bytovou situaci, neměl by otálet.

Stavební spoření lze využít při rekonstrukcích bytu

Stavební spoření stále plní svou významnou roli. Nicméně jeho role se poněkud posunula. Dříve stavební spoření sloužilo především k pořízení bydlení. Dnes se trh stavebního spoření posunul mnohem více do rekonstrukcí a do oblasti péče o vlastní bydlení. Právě v tomto segmentu stavební spoření vhodně vyplňuje mezeru mezi hypotékami a spotřebitelskými úvěry.

Více půjčených peněz

Méně nových smluv, ale víc půjčených peněz. Tak vypadá letošní bilance českých stavebních spořitelen. Nízké úrokové sazby totiž pomáhají k historicky nejlevnějším úvěrům. Půjčit si na rekonstrukci a modernizaci bydlení nebylo nikdy tak levné.

Že se úvěrům daří, potvrzují čísla za první pololetí. Stavební spořitelny poskytly v letošním 1. pololetí úvěry za 21,7 miliardy korun. To je v meziročním srovnání nárůst o 12 procent. Naopak nových smluv o stavebním spoření spořitelny uzavřely meziročně o zhruba 92 tisíc méně, celkem 267 tisíc.

Nemusíte ručit majetkem

Úvěr ve stavební spořitelně můžete využít i v případě, že zatím nemáte založeno stavební spoření. Jelikož je postaven přímo pro účely bydlení, je výhodnější než klasické spotřebitelské úvěry.

Když jsou úrokové sazby tak nízko, nevyplatí se vzít si na rekonstrukci raději hypotéku? U menších částek ne. Banky většinou poskytují hypotéky od 300 tisíc korun. Navíc často vyžadují ručení nemovitostí, kterou rekonstruujete. U stavebních spořitelen vám obvykle půjčí až 500 tisíc korun bez zajištění. To už na pořádnou rekonstrukci stačí.

Pokud uvažujete o úvěru ze stavebního spoření, měli byste si ověřit, zda vám na plánovanou výstavbu či rekonstrukci stavební spořitelna půjčí. Pokud se totiž jedná o objekt, který není určen k bydlení, na úvěr nemáte nárok.

Spoření se dál vyplatí

Stavební spoření stále patří k jedněm z nejvýnosnějších produktů při prakticky nulovém riziku. Aktuální úrokové sazby se pohybují kolem 1 procenta. Dále vám na něj přispívá stát, a to maximální částkou 2 tisíce korun ročně. Když to sečtete, dosáhnete na roční zhodnocení až kolem 4 procent.

Peníze ze stavebního spoření můžete využít na cokoliv. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen jdou ale zhruba dvě třetiny všech úspor na rekonstrukci bydlení nebo na vybavení domácností.

Když spoříte, získáte také výhodnější úvěr. Po dvou letech spoření máte možnost získat řádný úvěr ze stavebního spoření. Jeho velkou výhodou je pevná úroková sazba. Máte tak jistotu, že se vám splátky v průběhu splácení nezvýší.

VyplňteVyberteVyřešeno!