Češi věří v životní pojištění, oproti Evropanům se ale chrání méně
02. 10. 2013

Češi věří v životní pojištění, oproti Evropanům se ale chrání méně

Každodenní život s sebou přináší obrovské množství rizik a nebezpečí a lidé stále častěji pociťují potřebu chránit sami sebe.

Životní pojištění je nenahraditelným nástrojem ochrany proti následkům negativních událostí. O nezbytnosti finanční ochrany sebe a své rodiny je přesvědčeno 82 % Čechů, vůči životním rizikům se nás však zabezpečuje jen 62 % (dle průzkumu České asociace pojišťoven).

Češi věří v životní pojištění, oproti Evropanům se ale chrání méně

Rozpor mezí tím, co bychom dělat měli, a tím, co ve skutečnosti děláme, je pro oblast životního pojištění typický. Základním problémem životního pojištění je, že si člověk uvědomí jeho potřebnost, až když už je většinou pozdě. Češi jsou dle statistik oproti vyspělé Evropě výrazně podpojištěni a příliš do něj nevkládají. V ČR do životního pojištění vkládáme pouhých 5 % výdajů domácností na konečnou spotřebu – oproti tomu ve Francii, Finsku či Velké Británii činí tato hodnota kolem 12 %. Právě Velká Británie patří mezi nejvyspělejší a nejrozvinutější pojistné trhy s mnohaletou tradicí.

Životní pojištění jako stavebnice

Životní pojištění může mít mnoho různých podob. Mezi hlavní podněty vedoucí k uzavření patří obava o zabezpečení rodiny a ochrana před následky životních rizik (smrt, invalidita, úraz, závažné nemoci atd.). Využít se dá také jako způsob spoření na staří či jako zajištění schopnosti splácet hypotéku (některými bankami dokonce vyžadováno).

Životní pojistky dnes fungují jako stavebnice a měly by být sestaveny tak, aby vyhovovaly individuálním požadavkům a potřebám klienta. Nerozhodujte se primárně podle ceny, nejdříve si řekněte, jaká rizika chcete krýt a co od pojistky očekáváte, pak teprve hledejte vhodnou cenu ke svým požadavkům. Chcete-li pouze krýt vybraná rizika, zvolte levnější rizikové životní pojištění. Nespoříte ani neinvestujete – jednoduše si koupíte jistotu, že když dojde k pojistné události, pojišťovna vyplatí peníze. Jedná se tak o produkt vhodný i ke krytí hypotéky. Rizikové životní pojištění si vyberou i lidé, kteří mají jasno, jakým způsobem chtějí zhodnocovat své peníze a po pojišťovně chtějí pouze pojistit riziko.

Širokou škálu různých druhů pojistek nabízí například pojišťovna Aegon. Zajímavým produktem je jejich úrazové životní pojištění pro řidiče AEGON Řidič, které se vztahuje hlavně na úrazy či úmrtí spojené s dopravní nehodou v České republice i v zahraničí (vztahuje se na i invaliditu 1., 2. a 3. stupně následkem úrazu). Pojistit se můžete od 100 Kč měsíčně.

Přístup Čechů se nemění

Životní pojištění prochází řadou změn. Za poslední roky se však přístup Čechů k pojištění v podstatě nezměnil. Co se týče poměru mužů a žen na životním pojištění, tak je dlouhodobě na straně silnějšího pohlaví – muži tvoří asi 60 % klientely. Loňské sjednocení cen životního pojištění pro muže a ženy kvůli takzvané antidiskriminační směrnice Evropské unie zvedlo zájem mezi ženami a početně tak dominovaly (ceny pojistek se jim totiž zvedly po 21. prosinci 2012 až o 70 %). Letos se vše vrátilo do starých kolejí.

VyplňteVyberteVyřešeno!