Čtyři kroky k dobře vybrané hypotéce
20. 09. 2016

Čtyři kroky k dobře vybrané hypotéce

Vlastní bydlení je díky čím dál tím nižším úrokům dostupnější, banky nabízejí i hypotéky se sazbou pod 1,3 %. A přitvrzují i v boji o klienty.

Od prosince totiž začnou platit nová, pro banky méně výhodná pravidla. Proto se snaží do té doby přitáhnout co nejvíc klientů. Jestli jste si to ale vyložili tak, že půjčku v řádu milionů si může dovolit každý, mohli byste snadno spadnout do dluhové pasti.

Takový závazek totiž vyžaduje důkladnou rozvahu. Následující 4 body vás provedou tímhle procesem, i když jste úplný začátečník.

1. Mám nebo nemám na hypotéku?

Toto je vůbec první a základní úvaha. I banky si klienty prověřují důkladně, jistý by si měl být hlavně ten, kdo si půjčku bere. On je totiž ten, kdo ponese následky. Jak si to spočítáte?

Předně si spočítejte své rodinné výdaje – energie, pojištění, poplatky a všechno ostatní. Zbývají pak na účtu ještě peníze na splátku?

Součástí této kalkulace by měla být i finanční rezerva na minimálně 6 splátek. Pokud zjistím, že po koupi bytu mi žádné peníze nezůstanou – budu bez rezervy, neměl bych do hypotéky jít,“ upozorňuje Jiří Paták, ředitel portálu Chytrý Honza.

2. Kolik budu od banky chtít peněz?

Záleží, kolik můžete dát ze svého a jakou část nového bydlení zafinancuje banka. Odrazí se to i na úrocích. I tady je ale háček!

V novém bytě nebo domě budete nejspíš potřebovat nějaký nábytek a další vybavení. Ani náklady spojené třeba se stěhováním nejsou zanedbatelné.

A i tady platí – po tom všem by měla zbýt rezerva na splátky pro případ nouze.

3. Co od hypotéky čekám?

Tady se totiž mohou požadavky lišit. Myslete na to už při výběru půjčky. Chcete platit měsíčně co nejméně? Chcete co nejméně přeplatit?

Může se stát, že budete chtít hypotéku splatit předčasně? Potřebujete se pojistit pro případ něčeho mimořádného? Všechno dohromady?

4. Jaké mám možnosti?

Už máte jasno v tom, co chcete a co si můžete dovolit? Teprve teď je správný čas začít porovnávat konkrétní nabídky.

Nejlepším pomocníkem na začátek bude samozřejmě internet. Je potřeba porovnat podmínky, splátky a sazby hypoték.

„Poté doporučuji kontaktovat hypotečního poradce, osobně se s ním potkat a požádat o předložení nabídky…“ dodává Paták.

VyplňteVyberteVyřešeno!