Havarijko začíná tam, kde končí povinné ručení
04. 08. 2015

Havarijko začíná tam, kde končí povinné ručení

Každý se může stát účastníkem dopravní nehody. I sebelepší řidič. Ať již jako poškozený nebo viník. A kdykoli mohou nastat další komplikace, které nejsou zcela ve vaší moci. Například vykradené automobily jsou bohužel na denním pořádku.

Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění dobrovolné. Přijde vhod, pokud vám někdo vůz ukradne, způsobíte si škodu na vlastním voze nebo neznámý viník od vašeho auta ujede. Ze statistických přehledů Policie ČR vyplývá, že až každý šestý řidič z místa nehody ujede.

Havarijko začíná tam, kde končí povinné ručení
Havarijko je tu prostě od toho, aby chránilo především váš vůz.

Stejně tak jej oceníte i v případě následků živelných pohrom – tedy například při poničení auta kroupami či vichřicí. Havarijko je tu prostě od toho, aby chránilo především váš vůz. Řidiči by si ho měli sjednat zejména u nového či zánovního vozu.

Auta mladší pěti let v ohrožení

V loňském roce Policie ČR řešila téměř 23 tisíc případů vykradených aut, přičemž objasněna byla zhruba desetina případů. Způsobená škoda se vyšplhala zhruba na půl miliardy korun.

Zloději nejvíce vykrádají auta mladší pěti let vybavená moderními technologiemi. Z aut si odnášejí zejména navigace, airbagy, xenonové světlomety a řídící jednotky. Tradičně nejčastěji řádí v Praze a Středočeském kraji.

K největšímu počtu krádeží dochází zejména v nočních hodinách. Právě u vykradených vozidel se policie často setkává s amatérismem ve způsobech, jak se zloděj do vozidla dostává. Cena opravy pak mnohdy výrazně převyšuje hodnotu ukradené věci. Pokud nemáte sjednané havarijní pojištění, budete muset nápravu škody zaplatit ze svého.

V případě vykradeného vozidla kontaktujte asistenční službu, číslo na ni najdete na zelené kartě. Operátoři asistenční služby vám poradí, jak v této situaci postupovat. K vykradenému automobilu je nutné vždy přivolat Policii ČR, policejní protokol je podmínkou pro vyřešení hlášení pojistné události.

Autonehoda v zahraničí

Stále více Čechů vyráží za mořem a sluncem do své oblíbené destinace autem. 43 procent českých řidičů dodržuje v cizině předpisy důsledněji a je celkově opatrnějších kvůli obavám z vysokých pokut. Z průzkumu společnosti ŠkoFIN dále vyplývá, že 64 procent řidičů si před každou cestou mimo ČR důsledně zjišťuje dopravní předpisy v zemích, přes které projíždějí.

Co dělat, když se vám v zahraničí stane dopravní nehoda nebo máte poruchu? Určitě je vhodné sjednat havarijní pojištění na tzv. „allrisk“, tedy na pojistné nebezpečí havárie, živel, odcizení a vandalismus. Pojištění vás pak chrání před nepředpokládanými výdaji na opravu vozidla, která bývá navíc obvykle dražší než v ČR.

Před cestou do zahraničí se vyplatí zkontrolovat rozsah pojistného krytí a asistence. 61 procent českých řidičů má v rámci havarijního pojištění sjednané i asistenční služby, které řešení případných komplikací na silnici ulehčují.

Nenechávejte nic náhodě a vyberte si správné pojištění vašeho auta. Nabídky pojišťoven se různí, a proto si u své pojišťovny nebo v různých kalkulátorech na internetu ověřte možnosti.

VyplňteVyberteVyřešeno!