Hypotéka na pronájem: investujte bez XXL kapitálu
03. 04. 2019

Hypotéka na pronájem: investujte bez XXL kapitálu

Abychom si mohli pořídit investiční nemovitost, nemusíme mít nutně několik milionů na účtě. V mnoha případech jde sáhnout po tzv. hypotéce na pronájem. Jak se liší od běžné hypotéky? A jakými způsoby můžeme koupenou nemovitost pronajmout, aby skutečně vynášela?

Aby investice do bytu měla smysl, je nutné dobře propočítat všechny náklady a správně nastavit nájemné.
Aby investice do bytu měla smysl, je nutné dobře propočítat všechny náklady a správně nastavit nájemné.

Proč sáhnout po hypotéce na pronájem?

Hlavním důvodem je fakt, že příjem z pronájmu patří mezi jeden z nejstabilnějších vedlejších výdělků. Jednak bydlení patří mezi nejzákladnější lidské potřeby: střechu nad hlavou potřebujeme k řádnému fungování všichni až na některá individua. Poptávka po něm ale také dlouhodobě převyšuje nabídku, takže ceny jdou zpravidla každým rokem nahoru.

Co dalšího hraje ve prospěch hypotéky na pronájem?

 • Výnos z nájemného obvykle pokryje splátku hypotéky
 • Přibližně do 20 let je byt váš
 • Díky stabilní vysoké poptávce nejsou cenové propady běžné
 • S rostoucími cenami (jen v Praze o 68 %) může cena bytu růst
 • V případě finančních potíží není tak náročné dobrý byt prodat

V portfoliích bank hypotéku na pronájem nejčastěji najdeme pod názvem „Investiční hypotéka“. Tento typ úvěru jde využít buďto k nákupu nemovitosti, kterou chcete pronajímat, anebo k výstavbě a rekonstrukci.

Řeší banka, zda hypotéku opravdu čerpám na investici?

Logicky vzniká otázka, jestli si banky nějak ověřují, zda hypotéku na pronájem opravdu čerpáme za účelem investice anebo zda ji chceme použít na vlastní bydlení. Jediným hlediskem bývá zahrnutí příjmů z budoucího pronájmu. Dál banky nijak nepřezkoumávají, jestli v bytě hodláme bydlet my sami.

V číslech: srovnání klasických a investičních hypoték

Odlišnost investiční hypotéky bývá ve výši úrokové sazby anebo v době splatnosti. Může se ale lišit třeba jen v možnosti refinancování. Rozdíly mezi hypotékami klasickými a těch na pronájem jsme u partnerských bank srovnali a rozdíly zvýraznili tučně v následujících tabulkách.

Hypotéka Raiffeisen Bank
TypNa vlastní bydleníNa pronájem
Úrok 70% LTV3,29 %3,29 %
Úrok 80% LTV3,89 %3,89 %
Úrok 90% LTV3,89 %3,89 %
Výše úvěru0,3 až 20 mil. Kč0,3 až 20 mil. Kč
Doba splácení5 až 30 let5 až 30 let
Fixace15 let15 let
RefinancováníAnoNe
Příklad měsíční splátky
Půjčka na 1 mil. Kč7 046 Kč7 046 Kč
Půjčka na 3 mil. Kč13 122 Kč13 122 Kč
Hypotéka mBank
TypNa vlastní bydleníNa pronájem
Úrok 70% LTV2,89 %3,49 %
Úrok 80% LTV2,89 %
Úrok 90% LTV3,89 %
Výše úvěrumin. 0,2 mil. Kčmin. 0,2 mil. Kč
Doba splácení1 rok až 40 let1 rok až 20 let
Fixace5 let5 let
RefinancováníNeNe
Příklad měsíční splátky
Půjčka na 1 mil. Kč6 853 Kč7 144 Kč
Půjčka na 3 mil. Kč12 471 Kč
Hypotéka Oberbank
TypNa vlastní bydleníNa pronájem
Úrok 70% LTV3,75 %3,75 %
Úrok 80% LTV3,75 %3,75 %
Úrok 90% LTV3,75 %3,75 %
Výše úvěrumin. 0,1 mil. Kč2 až 50 mil. Kč
Doba splácení5 až 30 let1 rok až 20 let
Fixace5 let5 let
RefinancováníAnoNe
Příklad měsíční splátky
Půjčka na 1 mil. Kč7 272 Kč7 272 Kč
Půjčka na 3 mil. Kč13 893 Kč

Získání hypotéky na pronájem

Jak na investiční hypotéku dosáhnout? Platí v zásadě stejné podmínky, jako jsme popisovali v jednom ze starších článků o úvěrech na vlastní bydlení. Rozdíl je v tom, že při posuzování bonity si můžeme k získání hypotéky pomoct tím, že mezi příjmy zahrneme i peníze z budoucího pronájmu nemovitosti.

Příklad: za kolik jde pronajmout byt?

V našem případě jsme si nechali udělat odhad ceny pronájmu za dvougarzonku v pražských Stodůlkách (podlahová plocha 48 m²). Za nájemné bychom na takovém bytě mohli podle odhadu serveru Idealninajemce.cz utržit mezi 14 600 Kč až 18 600 Kč. Výsledná cena pochopitelně závisí na mnoha faktorech, jako např. docházkové vzdálenosti na MHD, vybavení bytu apod.

Kdy se vyplatí sáhnout po hypotéce na pronájem?

Investiční úvěr pochopitelně není vhodný pro všechny. Rozhodující je zvážit, zda máme vyřešené vlastní bydlení a stranou našetřeno dost peněz, které bychom mohli použít jako základ právě pro hypotéku na pronájem.

Faktem nicméně je, že pokud jsme na investiční hypotéku vhodní kandidáti, z pronájmu nemovitosti nám může plynout řada výhod, např.:

 • Pokud koupíme byt a nájemník poctivě platí, máme stálý zdroj příjmů, ze kterého jde hypotéku splácet
 • Danění příjmu z pronájmu je nižší než u příjmu ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti
 • Neodvádíme zálohy na sociální a zdravotní pojištění
 • Jestliže se nás týká solidární daň, peníze z pronájmu se mezi ostatní příjmy nepočítá
 • I když máme nulové výdaje, při danění jde uplatnit 30% výdajový paušál (max. výše 300 000 Kč)
 • Jako senioři si můžeme pronájmem libovolně přivydělávat a přitom dál pobírat státní důchod
 • Pronajímat lze i jenom část bytu (např. 1 pokoj), zbytek můžeme použít pro vlastní potřeby

Vlastnit investiční nemovitost na hypotéku má ale i následující nevýhody:

 • Jako zaměstnanci si musíme sami provést roční zúčtování daně a přiložit potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele
 • Pokud nám nájemník vypoví smlouvu, musíme mít záložní plán, jak řešit splátku hypotéky

Víte, že..

Pokud pronajímají nemovitost manželé, pak jsou příjmy součástí společného jmění, a tudíž stačí, když je zdaní pouze jeden z partnerů.

Chci investovat, podle čeho mám vybírat byt?

Dejme tomu, že jsme zvážili všechna pro a proti, spočítali peníze a rozhodli se, že si pořídíme investiční byt a vezmeme si hypotéku na pronájem. Podle čeho máme ale vybírat? Na výdělečnost bytů má vliv několik faktorů, do detailu jsme je rozebrali zde.

„Obecně platí zlaté pravidlo kvalitní lokalita, ideálně univerzitní město, a kategorie 2+kk, která je univerzálně použitelná a na trhu nájemního bydlení je o ni největší zájem. I tady lze šlápnout vedle, protože je velmi mnoho faktorů, které ovlivňují správnost volby. Není to jen kvalitativní a stavebně-technický stav bytu a domu, kvalita lokality a hospodaření SVJ, ale také skladba sousedů a možné právní vady, které nejsou na první pohled vidět, například exekuce, předkupní práva atd.. Nejlepší investicí je investice do samotného vzdělání se ve věci tzv. realitní gramotnosti, protože je velmi snadné šlápnout vedle a uděla řadu chyb, které mohou stát nezkušeného investora kýbl nervů a peněz,“

komentuje Pavla Temrová, certifikovaný realitní makléř v Praze.

Hypotéka na pronájem a daně

A jak se to má u investičního úvěru s daněmi? Jestliže koupíme nemovitost a pak ji pronajímáme, od ročního základu daně nejde odečíst úroky ze zaplacené hypotéky. Znamená to, že na rozdíl od hypotéky na vlastní bydlení nemůžeme počítat s daňovou úlevou.

U příjmu z pronájmu si daně děláme sami

Navíc pokud jsme zaměstnanci a máme příjmy z pronájmu, zaměstnavatel na nás nemůže provést roční zúčtování daně. Sami si tedy musíme vyplnit přílohu dva a na účtárně si vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech.

Máme-li příjmy z pronájmu, daňové přiznání si děláme sami.

Pořád nicméně platí to, že příjem z dlouhodobého pronájmu podléhá výhodnějšímu zdanění než je tomu u příjmu ze zaměstnání nebo podnikání pod hlavičkou OSVČ. Nemusíme z něj odvádět pojistné a i při nulových výdajích lze uplatnit 30% výdajový paušál.

Víte, že…

Daňové přiznání pro příjmy z pronájmu je třeba podat i tehdy, pokud výsledná daň vychází 0 Kč.

Slušný výnos, ale ne tak úplně bez práce

Kdo má dost peněz, vlastní bydlení má vyřešené a zároveň chce svoje úspory smysluplně zhodnotit, sáhnout po hypotéce na pronájem určitě dává smysl.

let
Stisknutím tlačítka “Odeslat” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.
let
Pro vámi zadaná kritéria jsme nanašli žádnou vhodnou hypotéku
ČS a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Celková výše úvěru 3 000 000 Kč, výše jednotlivých měsíčních splátek 18 547 Kč (splátky zahrnují jistinu a úrok), počet splátek: 300, úroková sazba fixovaná na 5 let ve výši 5,49 % ročně, poplatky spojené s úvěrem, které jsou součástí celkových nákladů úvěru: správní poplatky za vklad a výmaz zástavního práva do katastru nemovitostí 4 000 Kč, náhrada nákladů spojených s vypracováním odhadu nemovitosti 5 000 Kč, doba trvání úvěru: 25 let, roční procentní sazba nákladů činí 5,75 % a celková částka splatná spotřebitelem 5 577 472 Kč (za předpokladu, že se úroková sazba po celou dobu trvání úvěrového vztahu nezmění). Reprezentativní příklad nezahrnuje náklady na pojištění zástavy (nemovitosti), jejich výše nám není známa. Tyto náklady budete platit příslušné pojišťovně, u které si pojištění sjednáte.
KB a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Výše úvěru 3 200 000 Kč, splatnost 30 let, pevná úroková sazba 5,49 % p.a, fixace 3 roky, RPSN 6,08 %, celková splatná částka 6 825 946,26 Kč. 1. splátka úroků 6832 Kč, 2.-359. anuitní splátka 18170 Kč, 360. anuitní splátka 17354,26 Kč. Jednorázové poplatky za: poskytnutí úvěru 4 900 Kč, návrh na vklad do katastru 2 000 Kč, návrh na výmaz z katastru 2 000 Kč. Měsíční poplatky za: spravování úvěru 0 Kč, běžný účet MůjÚčet 0 Kč, el. výpisy 0 Kč, rizikové životní pojištění 800 Kč. Příklad je spočítán k datu čerpání od 1.následujícího měsíce a termínu splácení úvěru vždy k 15. dni v měsíci. Zajištění – zástavní právo k nemovitosti, včetně pojištění nemovitosti.
ČSOB – Hypoteční banka
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Celková výše úvěru: 3 350 000 Kč Termín jednorázového čerpání úvěru v plné výši: 12 měsíců po podpisu smlouvy Doba trvání úvěru ode dne dočerpání úvěru: 30 let Pevná výpůjční úroková sazba: 5,59 % p.a. s fixací na 3 roky Roční procentní sazba nákladů (RPSN): 6,44 % Celková částka zaplacená klientem: 7 390 592 Kč Měsíční splátka: 19 211 Kč Počet splátek: 360 O úvěr žádají dvě osoby Sjednáno inkaso z běžného účtu vedeného u ČSOB/Poštovní spořitelny alespoň 3 měsíce Platí při realizaci 3 plateb platební kartou měsíčně a za podmínky používání aplikace ČSOB Smart minimálně jednou za 3 měsíce. V případě nesplnění podmínek dle tohoto bodu se úroková sazba zvyšuje o 0,3procentního bodu. Sjednáno úvěrové životní pojištění či pojištění Náš život na 100 % výše úvěru od ČSOB Pojišťovny. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,2procentního bodu. Úvěr za splácení z účtu v ČSOB, na který chodí každý měsíc alespoň 50 000 Kč. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,1procentního bodu. Uvedená měsíční splátka zahrnuje měsíční splátku jistiny, úroků a níže uvedených opakovaných poplatků hrazených s měsíční frekvencí.
RB a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Výpočet RPSN vycházejí z předpokladu, že je úvěr čerpán jednorázově okamžitě po uzavření úvěrové smlouvy. Bance zaplatíte: poplatek za ocenění nemovitosti 5 900 Kč, poplatek za čerpání úvěru na návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí 1 900 Kč, jednu splátku úroků v období čerpání v maximální výši, odpovídající počet měsíčních anuitních splátek, měsíční poplatky za vedení běžného účtu ve výši 49 Kč (orientační údaj, banka nabízí i běžný účet bez poplatku). Dále jsou s úvěrem spojeny tyto jednorázové náklady nehrazené bance (uvedeny v orientační výši): náklady na pořízení výpisů z katastru nemovitostí 350 Kč, náklady na ověření podpisů smluv 240 Kč, náklady za zápis a výmaz do katastru nemovitostí ve výši 4500 Kč. Podmínkou poskytnutí úvěru je zřízení zástavního práva a zákazu zcizení k nemovitosti a sjednání pojištění nemovitosti včetně vinkulace pojistného plnění ve prospěch banky.
UCB a.s.
Hypotéka

Reprezentatívní příklad

Reprezentativní příklad: Celková výše úvěru 2 000 000 Kč. Doba trvání úvěru 300 měsíců. Úroková sazba 5,39 % p.a., pevná úroková sazba na 3 roky. Výše měsíční splátky 12 151 Kč. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) 5,55 % p.a. Do RPSN jsou započítány jednorázové náklady na poskytnutí úvěru 2 900 Kč, vklad a výmaz zástavního práva do katastru nemovitostí 4 000 Kč a ověření podpisu 50 Kč. Celková splatná částka 3 652 369,42 Kč. Toto sdělení slouží pouze pro informační účely a není návrhem na uzavření smlouvy. Informace k úrokové sazbě: Úroková sazba 5,39 % je platná pro fixaci na 3 roky a při poskytnutí úvěru ve výši maximálně 80 % hodnoty poskytnutého zajištění.

Jednoznačně počítejte s tím, že výměnou za slušný pasivní příjem je potřeba se o investiční nemovitost dobře starat, řešit hledání spolehlivých nájemníků a hlavně to mít celé spočítané tak, abyste úvěr zvládali bez problémů splácet. I kdyby výsledný zisk měl být jen přilepšení k budoucímu důchodu, vyplatí se. Už jenom kvůli příznivým podmínkám danění.

VyplňteVyberteVyřešeno!