Jak funguje sdílená ekonomika v rámci spotřebitelských úvěrů
08. 01. 2018

Jak funguje sdílená ekonomika v rámci spotřebitelských úvěrů

Dříve veškeré finanční produkty poskytovaly pouze bankovní instituce. S příchodem sdílené ekonomiky do finančního sektoru ale pravidla už neurčují jen ony.

Jak funguje sdílená ekonomika v rámci spotřebitelských úvěrů
S příchodem sdílené ekonomiky do finančního sektoru pravidla už neurčují jen banky.

Půjčka jako investice

Doba, kdy pravidla například v podobě úrokové míry spotřebitelského úvěru určovala pouze konkurence mezi bankovními subjekty, je pryč. V současné době funguje několik platforem, které zprostředkovávají půjčování finančních prostředků mezi jednotlivými uživateli.

Asi nejznámějším příkladem je Zonky, kde půjčování peněz funguje na principu investování. Desítky či stovky různých investorů se skládají na úvěr konkrétnímu člověku. Toho si vyberou nejen podle jeho příběhu, ale především podle míry rizika, které pro ně daná investice představuje.

Důkladná prověrka

Žadatel o úvěr potom podstupuje v podstatě stejný proces jako v případě žádosti u banky. To znamená, že se standardně zjišťuje jeho bonita. Poskytuje výpis příjmů a nevyhne se scoringu ohledně schopnosti splácet. A pokud je žádost úspěšná, dostane požadovaný finanční obnos, často s přiznivější úrokovou sazbou, než jakou by mu poskytla banka.

Důvodem, proč o tento typ půjčky zažádat, může být pro některé klienty i skutečnost, že bankovní subjekty v tomto procesu nejsou nijak zainteresované. Banky navíc musí počítat s tím, že pokud nebudou schopny sdílené ekonomice konkurovat výší úrokové míry, mohly by přijít o značný podíl klientů.

Jistota u banky

Pokud patříte k těm, kdo si přece jen raději půjčí peníze klasicky u banky, neváhejte porovnat nabídky různých finančních institucí. Dobře poslouží internetové srovnávače, díky kterým vidíte nejlepší nabídku z pohodlí domova během několika málo minut.

VyplňteVyberteVyřešeno!