• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Úvěry pomalu, ale jistě zdražují. Banky jsou zatím opatrné.

25. 12. 2017

Hypoteční úvěry už na navyšování sazeb ze strany centrální banky reagovaly. V říjnu si lidé na bydlení v průměru půjčovali za 2,1 procenta. A úroky porostou dál.

čnb zvedá sazby

Analytici očekávají, že se sazby budou navyšovat i nadále.

Pod dvě procenta už sazby neklesnou

Od prázdnin tak sazby u hypoték poskočily o jednu desetinu. Centrální bankéři přitom od srpna zvýšili sazby o téměř půl procenta. Komerční banky tak své úvěry zdražují méně a opatrněji. I tak ale analytici očekávají, že budou sazby navyšovat i nadále. Levné hypotéky už tak nejspíš končí.

Rychlost zdražování závisí na ČNB

Kdo si chce momentálně půjčit nebo třeba uvažuje o koupi nemovitosti, nemusí zatím propadat panice. Pozvolný nárůst zatím nijak extrémně půjčky nezdražuje. Pro ty, kdo ale o úvěru uvažují v dlouhodobějším horizontu – například jednoho roku – je nejvyšší čas se nad tímto tématem zamyslet. Vše totiž závisí na tom, jak moc bude s navyšováním sazeb spěchat centrální banka. Pokud bude zdražovat úroky rychle, komerční banky ji budou v následujících měsících kopírovat. I tak ale určitě nepřijde skokové zdražení, které by mohlo dostupnost půjček pro některé lidi omezit.

Související články