Úvěry pomalu, ale jistě zdražují. Banky jsou zatím opatrné.
25. 12. 2017

Úvěry pomalu, ale jistě zdražují. Banky jsou zatím opatrné.

Hypoteční úvěry už na navyšování sazeb ze strany centrální banky reagovaly. V říjnu si lidé na bydlení v průměru půjčovali za 2,1 procenta. A úroky porostou dál.

Úvěry pomalu, ale jistě zdražují. Banky jsou zatím opatrné.
Analytici očekávají, že se sazby budou navyšovat i nadále.

Pod dvě procenta už sazby neklesnou

Od prázdnin tak sazby u hypoték poskočily o jednu desetinu. Centrální bankéři přitom od srpna zvýšili sazby o téměř půl procenta. Komerční banky tak své úvěry zdražují méně a opatrněji. I tak ale analytici očekávají, že budou sazby navyšovat i nadále. Levné hypotéky už tak nejspíš končí.

Rychlost zdražování závisí na ČNB

Kdo si chce momentálně půjčit nebo třeba uvažuje o koupi nemovitosti, nemusí zatím propadat panice. Pozvolný nárůst zatím nijak extrémně půjčky nezdražuje. Pro ty, kdo ale o úvěru uvažují v dlouhodobějším horizontu – například jednoho roku – je nejvyšší čas se nad tímto tématem zamyslet.

Vše totiž závisí na tom, jak moc bude s navyšováním sazeb spěchat centrální banka. Pokud bude zdražovat úroky rychle, komerční banky ji budou v následujících měsících kopírovat. I tak ale určitě nepřijde skokové zdražení, které by mohlo dostupnost půjček pro některé lidi omezit.

VyplňteVyberteVyřešeno!