Stavba svépomocí: jak nastavit rozpočet?
30. 04. 2019

Stavba svépomocí: jak nastavit rozpočet?

Hypotéka je téměř vyčerpaná a vlastní finanční prostředky byly vloženy do koupě pozemku a prvních stavebních prací. Co dál? Poradí hypoteční specialista Marián Drgo.

Když stavíme či rekonstruujeme dům, je téměř pravidlem, že původní rozpočet překročíme. Obzvlášť při stavbě svépomocí.

Pokud ale peníze dojdou, co s tím?

První záchranou se zdá být úvěr ze stavebního spoření za 5,5 % p.a. (tedy procentuální výše úroku z nominální částky ročně) nebo v některých případech i spotřebitelský úvěr za 5 – 10 % p.a. Nezapomínejme ale, že oba typy úvěru jsou s kratší splatností a díky vysoké úrokové sazbě bude i samotná měsíční splátka výrazně vyšší. Když k tomu pak připočteme ještě splátku hypotéky, může se stát, že ze snu o vlastním bydlení je rázem jenom noční můra.

Jak se tomuto problému vyhnout?

Vždy s rezervu počítat už na začátku. Nechte si pro tyto případy pro jistotu schválit vyšší hypotéku. Není to nijak rizikové, protože zdarma můžete nedočerpat až 20 % ze schválené výše hypotéky.

„Vždy mějte při stavbě dostatečnou finanční rezervu,“ radí hypoteční specialista Marián Drgo.

Příklad:

V úvěrové smlouvě je schválena hypotéka v celkovém objemu 3 000 000 Kč. Pokud ale vyčerpáte pouze 2 600 000 Kč, banka vám výši splátky přepočte dle reálně vyčerpané částky.

Co se dokládá bance?

U výstavby svépomocí je bezesporu výhodou, že náklady na stavbu dokážeme celkem obstojně srazit dolů, navíc bance nedokládáme žádné faktury od dodavatelů, ale pouze pozveme znalce banky, aby vyhotovil tzv. “průběžnou zprávu o výstavbě nemovitosti”. Často tak lze na výstavbě výrazně ušetřit a za zbylé peníze tak financovat třeba nákup vybavení apod.

A nějaká rada na závěr?

V případě výstavby svépomoci požádejte pro jistotu banku alespoň o 10 % nebo i 20 % vyšší hypotéku, než je váš předpokládaný rozpočet na stavbu, ať předejdete zbytečným komplikacím. To ostatně platí i v případě, kdy máte na projekt stavební firmu. I tehdy odborníci radí mít dostatečný finanční polštář. 

VyplňteVyberteVyřešeno!