6 tipů, jak ušetřit peníze
26. 06. 2020

6 tipů, jak ušetřit peníze

Netěší vás už nějakou dobu pohled do peněženky, nebo na vlastní bankovní účet? Sice neexistuje jednoduché (a už vůbec ne okamžité) řešení, ale je hned několik způsobů, jak finance dostat zpět pod kontrolu, ať už je vaše situace jakákoliv. Podívejte se s námi na šest z nich.

1. Analýza

Jediná rada, která platí vždy a pro všechny bez výjimky. Ze všeho nejdříve začněte řádnou analýzou měsíčních příjmů a výdajů. Výdaje je potřeba rozdělit na ty nezbytné (povinné) a ostatní výdaje. U nutných výdajů (například hypotéka, nájem, školné apod.) se zkuste poradit s odborníkem, zda-li u úvěrů například nepomůže refinancování či sloučení (tzv. konsolidace) půjček. U zbytných výdajů už bude záležet především na vás samotných. Pokuste se objektivně posoudit každou vydanou částku; byl takový výdaj nezbytný, ve správný čas, nedala se daná věc či služba pořídit výhodněji? 

Z analýzy výše by vám měla vyplynout i možná částka, kterou lze měsíčně ušetřit. Je jedno, jestli půjde o 10 %, 30 %, nebo třeba o konkrétní sumu. Snaha a základ finančního polštáře se počítá. Šetřit peníze rovnou z výplaty není nic jednoduchého, tak bez obav začněte s menší částkou a případně ji postupně zvyšujte.

TIP: Jak pandemie změnila hypoteční trh? Ptali jsme se hypotečních a úvěrových specialistů Mariana Drgy ze společnosti Co-Corporate a Jakuba Zachardy z ChytryHonza.cz.

2. Pojištění nerušte, ale aktualizujte  

V analýze rodinných financí dříve nebo později narazíte na položky týkající se různých pojištění (majetku, vozu, životní pojištění, odpovědnosti atd.) a můžete se ocitnout v pokušení je v rámci úspor vypovědět. Problém napjatého rozpočtu ale tkví především v tom, že hospodaříte od výplaty k výplatě a nemáte finanční rezervu. Zbavovat se pojistek, které v případě nenadálých událostí a výpadku příjmu mohou rozpočtu výrazně pomoci, nemusí být proto rozumné. Pokud se vám tedy součet částek za pojistky nepozdává, poraďte se s odborníkem. Například životní pojištění by mělo projít revizí alespoň jednou za dva roky

Totéž platí pro povinné ručení i havarijní pojištění. Jinak vypadá pojištění na nové auto, jiné by mělo být po uplynutí několika let, a proto je vhodné podívat se na nové produkty, vyzkoušet srovnávače pojištění a zjistit, zda se i v této oblasti neskrývají potenciální úspory. Dnes se vám mohou zdát výdaje na úrazové pojištění zbytečné a překážkou ve snaze, jak se naučit šetřit peníze, ale zítra to může být jinak.

Tip: Poradce s registrací u ČNB bude umět zhodnotit, zda je vaše pojištění optimálně nastaveno, vzhledem k vaší životní situaci a k výši vašich závazků. Seznam poradců registrovaných u ČNB, tedy poradců s doloženou odbornou způsobilostí, naleznete na stránkách ČNB v sekci Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů.

3. Pozor na výběr finančních produktů

Máte potíže s odpovědným splácením dluhů, nebo sem tam na splátku úplně zapomenete? Držte počet vašich půjček na uzdě, ideálně si je sjednoťte do jedné. Nakupujete impulzivně, často bez rozmyslu a později nákupů litujete? Kreditní karta pak asi není nic pro vás. Zvažte, jestli k vaším finančním potížím nepřispívají i (pro vás) nevhodné finanční produkty. 

Například právě kreditní karta má jistě mnohé výhody jako třeba využívání finančních prostředků k jakémukoliv účelu, bezúročné období pro jejich splacení nebo slevy u partnerů. Navíc jsou poměrně dostupné a není problém je od bank i nebankovních institucí získat. Jedná se ale o úvěrový produkt a tak je k němu třeba i přistupovat. 

Pokud totiž nezvládnete splatit půjčenou částku v bezúročném období, nastupují úroky vyšší než u klasických půjček. A s rostoucím dluhem se zvyšují i měsíční splátky. 

Kreditní karty, ilustrativní obrázek
Kreditní karty jsou lákavý a snadný způsob okamžitého získání peněz. 

Tip: Boty, elektronika, jídlo, útrata v restauracích. Pokud máte problém s impulzivními nákupy, stanovte si limit, přes který měsíčně/týdně nepůjdete. Pokud si ani s tímto opatřením moc nevěříte, nastavte si maximální částku i na vaší platební kartě. Pomoci může také jednoduchá poučka – před každým nákupem (ať už v kamenné prodejně či online) si nákupní seznam sepište, uložte a počkejte alespoň 24 hodin. Je velmi pravděpodobné, že si některé položky nakonec rozmyslíte.

4. Moderní technologie

Papírové složenky, automatické platby na účtu, SIPO, nutné výdaje, zbytné výdaje, limit na kartě, online nákupy, hotovost v peněžence a do toho ještě snaha něco ušetřit. Mít finance pod kontrolou není nic snadného. Naštěstí si toho jsou dobře vědomi i vývojáři různých elektronických peněženek a aplikací. Pomohou vám s analýzou výdajů, napoví, kde lze měsíčně ušetřit, některé dokonce pomáhají podnikatelům s účetnictvím, jiné za vás dokonce sami spoří. Více v tomto článku.

Tip: V jednotě je síla a dvojnásob to platí i u rodinného rozpočtu. Zapojte do odpovědného hospodaření celou rodinu, včetně dětí.

5. Jak finančně zvládnout mateřskou dovolenou?

Jedno ze specifických období, které bývá náročnější na zvládnutí rodinného rozpočtu, je mateřská a rodičovská dovolená, kdy po období dvou příjmů v domácnosti přichází u jednoho z příjmů ke skoku, někdy až přímo pádu. Ale i na mateřské dovolené lze ušetřit. Jak? 

Začít se dá hned, a to třeba u oblečení. Značkové obchody vyměňte za second handy nebo online bazary, kde nejen výhodně nakoupíte, ale i prodáte nepotřebné vybavení. A úspora je to u dětského oblečení velká –  nové body vyjde zhruba na 150 Kč, z bazaru na 10 Kč. 

Mateřská a rodičovská dovolená jsou také ideálním obdobím pro zahájení pokusů, jak ušetřit na jídle. Dětem se rodiče snaží servírovat zdravá jídla, proto se zajímají o složení potravin a raději připravují jídla doma. Ideální je volba sezónních potravin. Od toho je to pak už jen krůček k domácímu vaření pro celou rodinu a vynechání obědů v restauracích. Vyplatí se i vaření na více dní dopředu, případně lze pokrmy navíc zamrazit. 

Vaření, ilustrativní obrázek
Vaření s dětmi může být zábava a zároveň cesta, jak se domácím vařením naučit šetřit peníze. 

6. Jak ušetřit na energiích

Některé odpovědi na otázku, jak se naučit šetřit peníze, bývají skryté také v tom, jak ušetřit za elektřinu, vodu a plyn. Víte, že v běžné domácnosti jde největší část nákladů za energie na vrub vytápění, obvykle okolo 50 – 80 %? A že druhou největší spotřebu energie přičítáme ohřevu vody, okolo 15 – 30 %? Zbytek 10 – 20 % jde na spotřebiče a osvětlení…

Většina domácích spotřebičů odebírá proud, i když je vypnutá. Týká se to zařízení, která mají v sobě zabudovaný transformátor (např. televize, počítače). Pokud je zapojený do sítě, odebírá energii vždy, a to i když jsou ve stand-by režimu. Pomocí přístroje zvaný wattmetr zjistíte aktuální spotřebu zařízení a snadno si vyčíslit náklady. Řešením pak je vypnutí přístroje hlavním vypínačem nebo pomocí prodlužovacího kabelu s vypínačem zásuvek.

Na energetickou náročnost myslete už při nákupu. Nejefektivnější kategorie elektrospotřebičů mívají označení A+++, A++, A+. Energetický štítek je u nás povinný na pračky, sušičky, chladničky, mrazničky, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrické ohřívače vody, zdroje světla, předřadníky k zářivkám a klimatizační jednotky.

Další tipy, jak ušetřit v domácnosti:

• vytápění elektrickým bojlerem je možné ovlivnit vhodným nastavením – zvýšení o jeden stupeň Ceslia zvýší spotřebu o 6 – 8 %,
• průtokový ohřívač by měl být umístěn co nejblíže odběru vody a nastavený na konečnou teplotu vody, aby nebylo potřeba míchat ho se studenou,
• chladničku a mrazničku dejte dále od sporáku a nenechejte na ni svítit slunce,
• neplňte pračku až po okraj a zvažte praní při nižší teplotě (místo 90 °C zvolte 60 °C),
• pořiďte si tlakový hrnec, používejte pokličky a nedávejte vařit na zbytečně velkou plotnu malý kastrůlek,
• sviťte lokálně jen v místě, kde se právě nacházíte, pořiďte si úsporné žárovky,
• vodu a čas budete šetřit vhodným použitím myčky nádobí s ekonomickými programy mytí

VyplňteVyberteVyřešeno!