Jak vybírat v zahraničí z bankomatu
09. 07. 2019

Jak vybírat v zahraničí z bankomatu

Pokud letos vyrážíte na dovolenou do zahraničí, určitě řešíte, jak to udělat s penězi na místě. Na výběry z bankomatu v zahraničí se dá vyzrát, takže vás výběr může stát to, co byste zaplatili doma. Sepsali jsme pro vás pár rad a triků.

Abyste mohli v zahraničí bezstarostně vybírat, tak potřebujete vědět:

  • kolik vás bude výběr z bankomatu stát,
  • kolik si z bankomatu můžete denně vybrat,
  • jakým kurzem se bude váš výběr přepočítávat, tj. kolik českých korun se vám z účtu strhne.

Jaká banka, takový výběr, aneb máte tu “správnou”?

Každá banka má poplatky za výběry z bankomatu doma nebo v zahraničí zpoplatněny jinak. Nabízí dokonce varianty účtů, které výběry zpoplatněny nemají. Samozřejmě za splnění určitých podmínek. Například, že na účtu bude měsíční obrat peněz. V tabulce můžete vidět u kterých bank a jejich bankovních produktů, tedy typů účtů za výběr z bankomatu nezaplatíte ani korunu.

BankaÚčetPoplatek za výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí
AirBankBěžný účet s Velkým tarifem0 Kč v zemích EU, jinde 100 Kč
Fio bankaFio osobní účet0 Kč první výběr, každý další za 80 Kč
Česká spořitelnaErste Premier0 Kč
ČSOBČSOB Premium Konto0 Kč
ExpobankExpo GlobalVIP Konto0 Kč
Komerční bankaMůjÚčet GoldTOP nabídkaMůj účet s platinovou kartou0 Kč
Moneta Money BankGenius GoldBěžný účet Tom0 Kč
RaiffeisenbankeKonto KompleteKonto Student0 Kč
SberbankFÉR konto Optimal0 Kč
mBankmKonto0 Kč při výběru nad 1 500 Kč, jinak 29 Kč
UniCredit BankU KontoU Konto Premium0 Kč
WSPKPopulár VIP0 Kč první výběr, každý další za 100 Kč

Některé typy účtů sice nemají v podmínkách výběr zadarmo, ale poplatky se pohybují v desetikorunách, což se při výběru většího obnosu finančních prostředků dá považovat za přijatelné. Například u Equa bank s běžným účtem zaplatíte za výběr jen 9 Kč. Poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí u AirBank s účtem Malý tarif vyjde na 25 Kč.

Výběr z bankomatu v zahraničí může vyjít se správně nastaveným účtem levněji než v ČR.

Některé banky nemají pouze paušální poplatek za výběr, ale i procentní část z transakce. Pokud tedy chcete vybrat větší obnos, poplatek za výběr se může vyšplhat až do výše stokorun.

Neměňte hned banku, když se vám nebudou zdát poplatky. Informujte se o dodatečných balíčcích a službách bank pro cesty do zahraničí. Např. u Raiffeisenbank si můžete pořídit službu neomezených výběrů v zahraničí za 40 Kč měsíčně.

Směnný kurz

U bankomatu v zahraničí vás může překvapit dotaz, zda chcete vybírat ve směnném kurzu DCC neboli Dynamic currency conversion. Na displeji bankomatu se ukáže, kolik peněz vám bude odečteno z vašeho účtu v českých korunách. Vypadá to dobře, máte jasno kolik se z účtu odečte, ale tento výběr se většinou nevyplatí. Zpravidla bývá kurz pro přepočet měny horší než aktuální směnný kurz v bance, kde máte veden účet. Budete-li mít na výběr, volte přepočet ve vaší bance, nikoliv DDC.

Víte, že…

Nejlepší zahraniční kurz měn, těch nejčastěji prodávaných, především euro nebo dolar naleznete v kurzovním lístku. Stačí kliknout na měnu, kterou chcete nakupovat, například euro a uvidíte, ve které bance nebo směnárně je ten den nejlepší kurz na trhu. Než se vydáte rozměňovat svoje peníze, podívejte se na kurzovní lístek.
Při zadávání pin kódu na klávesnici buďte obezřetní. Vybírejte si bankomaty na místech, kde se sami cítíte bezpečně.

Jakou máte platební kartu a co umí?

Není karta jako karta. Ještě donedávna platilo, že bez embosované kreditní karty (karta s prostorovým prolisem údajů o vlastníkovi a platnosti karty) si v zahraničí neporadíte. To už dnes neplatí. Díky rozšíření elektronických platebních terminálů už v pohodě zaplatíte skoro po celém světě (vyjma hospodářsky méně vyspělých zemí) s platební kartou, kterou dnes nosíte v peněžence.

Kreditní nebo debetní? V případě, že si budete chtít na dovolené půjčit auto, loď či jiný dopravní prostředek, tak doporučujeme kreditní kartu. Z té vám vybraná společnost zpravidla zablokuje vratnou zálohu na půjčovné. Některé ubytovací řetězce si strhávají zálohu za ubytování. V tomto článku se dozvíte víc o kreditních kartách.

Kreditní karta je skvělým pomocníkem při cestách do zahraničí v případě, že by se cokoliv stalo a vy jste rychle potřebovali mít finanční pojistku pro případ nenadálých výdajů.

Nastavení limitů na platební kartě

Protože dovolená bývá časem, kdy si chceme skutečně dopřát nebo se trochu rozšoupnout, myslete na případnou úpravu limitů pro výběr z bankomatu a ostatní platby. Moderní internetová bankovnictví umožňují limity flexibilně měnit, ale buďte vždy připraveni. Ne všude jsou dostupná data a některé banky si na zpracování požadavků berou 24 hodin.

Bezpečnost především

Pro výběry z bankomatu v zahraničí se hodí využít zmiňovanou kreditní kartu. Peníze na ní jsou v podstatě banky, dojde-li tedy ke zneužití karty v zahraničí, vy se obávat nemusíte. Vše řeší banka sama. Samozřejmě, že když vaše dovolená proběhne hladce a vy si ji náležitě užijete, je třeba účet kreditní karty po návratu domů vyrovnat včas, abyste zbytečně neplatili úroky.

Vybírejte si bankomaty větších bank a na místech, kde se vy sami cítíte bezpečně. Vždy si zakryjte klávesnici při zadávání vašeho PIN kódu. Než do bankomatu kartu vložíte, rozhlédněte se, zda se vám na bankomatu nezdá něco podezřelého. Například připevněná přídavná zařízení nebo kamery. Pokud se vám nebude cokoliv zdát, raději si vyberte jiný bankomat.

V případě, že se nebude vaší bance v průběhu výběru z bankomatu cokoliv pozdávat, výběr z bankomatu na místě zablokuje a obratem vás telefonicky kontaktuje pro ověření totožnosti a transakce. Případně vás navede k jinému, bezpečnějšímu bankomatu.

A pokud něco budete platit v zahraničí online, nejbezpečnějším způsobem verifikace platby je 3D Secure heslo. Jedná se o unikátní jednorázové heslo s omezenou časovou platností pro potvrzení online platby, které vám vaše banka zašle SMS zprávou.

Doufáme, že jsme vám poradili, jak na výběry v zahraničí a zbývá nám už jen popřát bezpečnou a šťastnou cestu. Nezapomeňte už jen na cestovní pojištění.

VyplňteVyberteVyřešeno!