Kam vyrazíte letos v létě na dovolenou?
27. 06. 2019

Kam vyrazíte letos v létě na dovolenou?

“Kdy že to vlastně máme tu dovolenou? Jo, za měsíc už? No a kam letos vyrazíme…?” Je tohle váš případ nebo máte cíl letošní dovolené vymyšlený už od loňských prázdnin? Ať tak či tak, přinášíme vám článek o nejoblíbenějších destinacích, do kterých Češi každoročně míří v hojném počtu. A pár rad pro letošní cestu, které by vám mohly přijít vhod.

Češi na dovolené v roce 2018

Podle údajů Českého statistického úřadu se nám, Čechům, zřejmě daří, neboť jsme do zahraničí cestovali častěji než v roce předcházejícím. Ze zahraničních destinací máme nejraději Chorvatsko, a na prodloužené víkendy míříme na Slovensko nebo do Rakouska.

V roce 2018 vycestovali Češi, ve svém volném čase, celkem na 12,9 mil. delších a 20,3 mil. kratších soukromých cest. Průměrný český občan starší 15 let tak vyrazil přibližně 1,4 krát na delší cestu a 2,3 krát na kratší cestu. Častěji jezdíme po naší krajině. K sousedům se vydáváme na čtyři z deseti delších cest a jednu z deseti kratších cest.

do zahraničí cestujeme častěji než dříve. Meziročně se zvýšil zájem o cesty do zahraničí a roste nepřetržitě už čtyři roky. Raději si dopřejeme zahraniční cestu před vícero tuzemskými, proto ve srovnání s rokem 2017 poklesl tuzemský cestovní ruch o 6 %.

Chorvatsko se v žebříčku destinací pro letní dovolenou drží na první příčce již několik let.

Na tuzemskou dovolenou autem na chalupu

Nejčastějším cílem naší tuzemské cesty se stal Středočeský a Jihočeský kraj. Hlavním účelem delší tuzemské cesty byla rekreace či dovolená, ale i návštěva příbuzných či známých. Na zdravotní pobyt se vydalo 3 % dotázaných. A kde pobýváme po dobu našeho odpočinku? Nejčastěji na vlastní chatě nebo chalupě (32 %), u příbuzných či známých (30 %), v hotelu a jiných ubytovacích zařízeních. Údaje čerpáme ze zprávy ČSÚ.

Chorvatsko stále top mezi zahraničními destinacemi

První příčku nejčastěji navštěvovanou zahraniční destinací si Chorvatsko obhajuje již několik let. A když už tu cestu vážíme, zdržíme se čtyři a více nocí. I přestože obliba Chorvatska jako destinace pro zaslouženou dovolenou v roce 2018 mírně klesla, vyrazilo tam, s kunami v peněžence, přes 800 tisíc Čechů.

Oblíbené destinace Čechů pro letní dovolenou v roce 2018
DestinacePočet návštěvníků (v tisících)
Chorvatsko813
Slovensko724
Itálie607
Řecko472
Rakousko328
Egypt265
Španělsko211
Bulharsko167

Delší zahraniční cesty autem

Více než 41 % Čechů volí pro svoji zahraniční dovolenou jako dopravní prostředek auto. To už je číslo! Vyrážíte letos i vy na zahraniční dovolenou autem? Přibalte si sebou pojištění pro případ, že by vás po cestě potkal karambol. Povinné ručení platí po celé Evropě, a v některých sousedních zemích. Celý seznam najdete na zadní straně zelené karty.

Důležité je vědět, jaký rozsah asistenčních služeb máte u povinného ručení sjednán. Leckdy je pak lepší si na dovolenou uzavřít havarijní pojištění, třebaže jen na krátkou dobu. Protože v nabídce pojišťoven bývá více stupňů rozsahu asistenčních služeb, které mohou pokrýt to, co v povinném ručení teď sjednáno nemáte.

Nikdo nechce stát u krajnice a řešit telefonní hovor v chorvatštině, pokud ji zrovna neovládá levou zadní. Havarijní pojištění přitom není třeba platit na celý rok, ale jen po dobu vaší cesty a slouží k tomu, že v případě poruchy nebo havárie (například sražení zvěře) vašeho vozidla budete mít jistotu, že ji s vámi někdo na druhém konci hovoru vyřeší nebo pošle někoho, kdo vám pomůže na místě.

Je proto dobré vybírat takovou asistenční službu, která má nepřetržitou telefonickou linku pro konzultaci, odtah nepojízdného vozidla buď do České republiky, nebo do nejbližšího servisu, ubytování po dobu opravy, právní služby, když si nebudete vědět rady nebo například pomoc v případě, že vám dojdou pohonné hmoty.

Havarijní pojištění mi ale bude k čemu?

Z havarijního pojištění se hradí škody, které vznikly pouze na vašem automobilu. Pokud škoda vznikla vinou někoho jiného (někdo vám na parkovišti odřel zadní nárazník a nechal vám za stěračem vzkaz a kontaktní údaje), nebo na autě jiné osoby a jste jejím viníkem (vám se nešťastnou náhodou podařilo někomu odřít na parkovišti nárazník), pak je hrazena z povinného ručení. Základní rizika havarijního pojištění, která si můžete pojistit jsou havárie, odcizení, poškození nebo zničení živlem a vandalismus.

Víte, že…

Pojištění na cesty už lze sjednat v průměru za 3 minuty přes internet. Vybírejte ale takové, které má nepřetržitou asistenční službu.

Ano, je to další náklad do rozpočtu vaší dovolené. Ale v případě, že vás skutečně překvapí nepříjemná situace, a vaše auto vypoví službu, oprava v zahraničním servisu může vyjít skutečně draho. Právě v ten moment si oddechnete, že jste si pojištění s nepřetržitou asistenční službou na cestu sjednali.

A jak se říká, štěstí přeje připraveným. Proto doporučujeme, prostudujte si podmínky vašich asistenčních služeb k povinnému ručení a havarijnímu pojištění a případně se informujte o možnosti dokoupení balíčku asistenčních služeb nebo krátkodobého havarijního pojištění pouze po čas vaší dovolené.

Co by se mohlo ještě hodit?

Než vyrazíte, věnujte svému miláčkovi před dlouhou cestou trochu péče. Doplňte všechny kapaliny a nechte si zkontrolovat brzdy. Zjistěte si také, jaké podmínky a dopravní pravidla platí v zemích, kterými budete projíždět, kde jsou objížďky, uzavírky, kde se kolik platí za průjezdy tunely a dálnicemi. A až dorazíte na místo a vybalíte kufry, kde se například dobře najíte. Ke všemu vyjmenovanému by vám mohl dobře posloužit náš článek s cestovními weby a aplikacemi.

Na zahraniční dovolenou, ale i po České republice je nejčastějším dopravním prostředkem osobní auto.

Co dělat, kdyby se vám na cestě něco stalo

Kromě kartáčku na zuby a oblíbených plavek nezapomeňte do kufru zabalit i kartičky a smlouvu k cestovnímu pojištění. V rámci zemí Evropské unie vás sice v lékařských zařízeních ošetří jako doma, jenže za některé úkony platí nemalé částky i domácí ze svého.

Například ošetření zubů ve Švýcarsku nebo Belgii může stát co menší ojetý vůz nebo druhá dovolená, například v Chorvatsku. Jednodenní pobyt v nemocnici se střevními obtížemi v Egyptě může vyjít na deset tisíc korun, v Dominikánské republice až na sto tisíc korun.

Mít v kapse kouzelnou kartičku k cestovnímu pojištění může otevřít ne jedny dveře lepší ordinace, ale především vám zajistí možnost nárokovat náklady za péči uhrazenou na místě. Jen pozor, než na ošetření kývnete, zavolejte si do pojišťovny a informujte se o možnostech a ujistěte se, že vaše pojišťovna náklady na navrhovanou léčbu skutečně uhradí. Případně vám na infolince poradí, co můžete žádat, a na co máte v rámci lékařského ošetření, a vámi zakoupeného pojištění nárok.

Tak to by bylo, zapnout zipy od kufru, zalít květiny a vyrazit na cestu. Než ale přejedete hranice nebo naskočíte do letadla, porovnejte si nabídku cestovního pojištění.

Ať ta letošní dovolená je skutečně nezapomenutelná, v dobrém samozřejmě. A potká-li vás na vaší cestě skutečně kuriózní pojistná událost, dejte nám o tom vědět emailem na dovolena2019@chytryhonza.cz a my vás rádi odměníme drobností na vaši další cestu.

VyplňteVyberteVyřešeno!