Kdy se vyplatí zvolit hypotéku a kdy úvěr ze stavebního spoření?
14. 10. 2015

Kdy se vyplatí zvolit hypotéku a kdy úvěr ze stavebního spoření?

Bydlet ve vlastním je snem většiny lidí v Česku. Velkou výhodou vlastního bydlení je, že s ním lze nakládat libovolně podle vlastních představ a přání. Jaký typ úvěru ale zvolit? Na trhu jsou různé typy hypoték včetně možnosti úvěru ze stavebního spoření. Kdy se co vyplatí?

Na trhu jsou různé typy úvěrů – ať už hypotečních nebo úvěrů ze stavebního spoření

Každý kdo se chystá investovat do bydlení, měl by si důkladně promyslet, jaký typ úvěru zvolí. Klasickou hypotéku volí většina klientů v případě, že se chystají ke koupi vlastní nemovitosti. Na menší opravy a rekonstrukce se vyplatí zvolit úvěr ze stavebního spoření.

Nicméně vždy je třeba individuálně posoudit případ od případu. Klíčovou roli zde hrají zejména úroková sazba, doba splácení, maximální výše měsíční splátky, výše vlastních finančních prostředků a další kritéria.

Nákup vlastní nemovitosti

Při nákupu nemovitosti a u větších rekonstrukcí jsou lepší volbou hypoteční úvěry. Minimální výši hypotéky mají jednotlivé banky stanovené individuálně – obvykle mezi 200–300 tisíci korunami.

Hypoteční úvěr je ovšem třeba jistit nemovitostí. To nemusí každému vyhovovat. Někteří na hypotéku buď nedosáhnou, nebo se jí bojí kvůli krátkým fixačním obdobím u jednotlivých bank. Díky stále nízkým úrokovým sazbám se dnes jedná o levný způsob financování, ale kdo může zaručit, že za pět let nebudou třeba trojnásobné?

Na problém klienti narazí i při koupi družstevního bytu. Na hypotéku vzniká nárok jen při ručení jinou nemovitostí, banky totiž družstevní byt nevezmou do zástavy.

Úvěr i bez spoření

Alternativou k hypotékám jsou úvěry ze stavebního spoření. Pro financování bydlení lze využít jak překlenovací (o jejichž poskytnutí je možné zažádat i bez předchozího dlouhodobého spoření), tak řádné úvěry.

Oproti klasickým hypotékám mají úvěry ze stavebního spoření celou řadu výhod. A jsou až třikrát levnější než neúčelové půjčky a spotřebitelské úvěry.

Výhodou úvěrů ze stavebního spoření u rekonstrukcí do několika málo stovek tisíc je i to, že nebývá nutné zřídit zástavu na nemovitosti. To se hodí také v případě družstevních bytů. U těchto úvěrů je možné snadno získat až půl milionu bez zástavy. A to už na pořádnou rekonstrukci stačí.

Podle statistik Českomoravské stavební spořitelny se průměrná česká domácnost přestavuje zhruba jednou za dvanáct let. Není právě teď ten správný čas?

Když se stavebním spořením spoříte, získáte také výhodnější úvěr. Po dvou letech spoření máte možnost získat řádný úvěr ze stavebního spoření. Jeho velkou výhodou je pevná úroková sazba. Na rozdíl od hypotéky tak máte jistotu, že se vám splátky v průběhu splácení výrazně nezvýší.

VyplňteVyberteVyřešeno!