Nehoda v zahraničí: Mějte zelenou kartu a podepište jen to, čemu rozumíte
27. 08. 2018

Nehoda v zahraničí: Mějte zelenou kartu a podepište jen to, čemu rozumíte

V zahraničí vás čeká leccos, ať už jde o dovolenou nebo služební cestu. Ale co když se stane dopravní nehoda? Mějte u sebe zelenou kartu a přečtěte si, co dál.

Fotografie nehody se hodí jak policii, tak pojišťovně.

Chladná hlava především

Autem na dovolenou do zahraničí jezdí prakticky každý čtvrtý Čech. To, že se stanete aktéry nějakého problému, nelze bohužel dopředu zcela vyloučit. Pokud k takové situaci dojde, je nutné udržet nervy na uzdě a jednat takříkajíc s chladnou hlavou. Mít u sebe zelenou kartu je naprostou nutností, bez ní nikdy na dovolenou nevydávejte. V opačném případě hrozí administrativní problémy. Před samotnou cestou se informujte o tom, zda karta platí v zemi, do které se chystáte. Tento údaj zjistíte pod bodem osm, kde je vše detailně rozvedeno.

Bezpečnost je na prvním místě

Poté, co dojde k nehodě, je třeba myslet na bezpečnost dalšího provozu na dané komunikaci. Pro zraněné musí vyrazit záchranná služba. Během této doby, pokud to situace vyžaduje, jste povinni poskytnout první pomoc. Místo, kde k nehodě došlo, musí signalizovat výstražný trojúhelník, vy sami si oblečte reflexní vestu.

A případný policejní protokol? Ten podepište jen v případě, že s ním budete souhlasit, některé formulaci například nemusíte přesně rozumět. V tom případě můžete povolat na pomoc tlumočníka. Policie však nemusí nutně vyrazit ke každé nehodě, obecně se prošetřují jen vážnější situace – tedy úmrtí někoho z cestujících nebo velká majetková škoda.

Je zapotřebí také fotodokumentace

Fotografií místa nehody ušetříte práci nejen policii, ale samozřejmě i pojišťovně. Nezapomeňte, že platit můžete i tehdy, když máte sjednané povinné ručení. Je to zejména v případech, kdy dojde ke zranění některého z cestujících. V případě, že je viníkem nehody někdo jiný než vy, počítejte s tím, že peníze za opravu auta nebo náhradu škody nedostanete tak rychle – obvykle je třeba komunikovat se zahraniční pojišťovnou. S největší pravděpodobností to proto půjde mnohem pomaleji než při nehodě na území ČR.

Co nejvíce údajů pohromadě

Od protistrany získejte číslo pojistky (nebo zelené karty) a registrační značky, stejně jako další kontaktní informace. V případě problémů je tu asistenční služba pojišťovny, kde máte sjednáno povinné ručení. Pokud si připlatíte nadstandardní asistenční služby, pojišťovna zařídí i odtah auta zpět do ČR nebo právní asistenci. Pro několikadenní cesty do zahraničí se určitě vyplatí i zajistit si krátkodobé havarijní pojištění, pokud je tedy už nemáte sjednané jako doplněk k základnímu povinnému ručení. Zjistěte si také územní platnost havarijního pojištění u své aktuální smlouvy (v určitých případech se tato pojistka vztahuje jen na Českou republiku a neplatí například ani pro Slovensko).

VyplňteVyberteVyřešeno!