Ochrana majetku? Zámkem to nekončí
12. 10. 2018

Ochrana majetku? Zámkem to nekončí

Průtrž mračen, vandalové, zloději, netěsnící potrubí i vytopení sousedem. Vaše bydlení a majetek může potkat leccos. Pokud máte dostatek peněz na to, abyste si z fleku mohli postavit nový dům, koupit jiný byt nebo celé vybavení bytu, dál číst ani nemusíte.

Pro podobnou spoušť stačí jen málo. Nepozorný soused s vanou nebo stará hadice od pračky.

Každý někde bydlíme. Ve vlastním nebo v cizím, v bytě nebo domě. A čtyřmi holými stěnami to nekončí, obklopuje nás elektronika, máme oblečení, vybavení bytu, rodinné cennosti. Bereme to jako samozřejmost ale stačí nepozorný soused, divoký přírodní živel nebo obyčejná smůla a o vše můžeme přijít.

A právě od toho tu je pojištění majetku.

Z pohledu klienta je to jeden z nejužitečnějších produktů – je poměrně jednoduché jej zařídit, navíc to jde i online a vyplatí se – téměř každý, kdo pojistku má, ji dřív nebo později uplatní nebo využije asistenčních služeb. Navíc roční poplatek si může dovolit prakticky každý.

Pokud tedy ještě nemáte majetek pojištěný, přinášíme vám návod jak na to – krok za krokem. Ať nešlápnete vedle…

Na úvod…

Pojištění majetku je dvojí – pojištění nemovitosti (samotné budovy) a pojištění domácnosti (cokoliv, co se v domácnosti nachází). Obojí vás chrání před poškozením vašich věcí či krádeží. A v ceně většinou máte i asistenční služby, které vám například pomohou, když vám praskne potrubí s vodou, cítíte plyn nebo si zabouchnete klíče. Málokdo této pomoci (kterou máte v ceně) využívá a je to škoda!

Zamyslete se

Potřebujete spíš chránit nemovitost nebo majetek? Nebo snad obojí? Máte rodinný dům a drahé vybavení? Tak určitě obojí. Máte vlastní byt a spoléháte se, že vaše společenství vlastníků (SVJ) pojištění má, takže vlastní nepotřebujete? Ne tak docela. Pojistka SVJ totiž nepokryje ve vašem bytě naprosto vše. A pokud máte na byt hypotéku, musíte si pro banku vlastní pojistku pořídit tak jako tak.

Jste v nájmu? Pojištění bytu je starost majitele, vy si pojistěte jen své věci.

Víc je někdy…víc

Máte pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti už vám přijde zbytečné? Jste si jistí? Například poškozená podlaha či kuchyň totiž nespadají do vybavení bytu, ale v očích pojišťovny jsou jeho nedílnou součástí. Je tedy třeba si připojistit zvlášť tzv. stavební součásti. Pojišťovny nicméně nabízejí i celý balíček služeb – pojištění majetku i nemovitosti – který v některých případech může být finančně výhodnější.

Voda, oheň i zloději – vše, co může ohrozit váš majetek, to pokryje pojištění majetku.

Majetek

Jaký produkt potřebujete tedy víte. Jak ale ocenit nemovitost a jak majetek? Vlastně jednoduše. Máte-li byt, orientujte se podle tržní ceny. U domu pak odhadněte sumu, za kterou byste jej postavili znovu. A u movitých věcí? Nepočítejte jen zjevně cenné věci. Kromě starožitností nebo elektroniky vám pojišťovna pokryje i nábytek, doplňky, vaše oblečení, sportovní vybavení a kuchyňské náčiní. I kdyby vám měla pojišťovna proplatit dvoje kožené boty, dobrý kabát, lyže, počítač a telefon, už je to pěkných pár desítek tisíc.

Obecně platí, že co člen domácnosti, to majetek za 100 až 200 tisíc korun. Pokud se nakonec dopočítáte sumy vyšší než půl milionu korun, možná zvažte kontaktovat poradce. U vás už jde opravdu o hodně 🙂

Hurá na srovnávač

V částkách máte jasno? Skvěle! Teď si na srovnávači finančních produktů porovnejte jednotlivé nabídky pojišťoven. Dozvíte se, jaké krytí získáte za jakou cenu, černé na bílém si zkontrolujete, co vám pojišťovna uhradí. Obecně ale platí, že dobré pojištění majetku většinou nejde pod 3000 korun ročně. To je pouhých 250 korun měsíčně, které vám pak ale nahradí majetek až do několik stovek tisíc korun.

Buďte upřímní

Při výběru krytí a výše poplatku se nedržte při zemí, ani nelítejte v oblacích. Chcete platit méně a proto svůj dům naceníte na nižší částku? Dostanete pak při krytí méně. Nebo si naopak připočtete pár milionů navíc, abyste při škodě získali víc? Zbytečně. Zaměstnanci pojišťovny při kontrole škod umí odhadnout reálnou cenu, takže na tom také nevyděláte.

A dál?

Takže vybráno máte, pojistka sjednaná, co teď? Obecně se doporučuje bydlení nafotit i se vším vybavením. Jednou se to při dokládání škod může hodit. A v případě nějaké pohromy? Na nic nečekejte a zavolejte na asistenční linku pojišťovny. Tam vám poradí, jak dále postupovat. Místo zajistěte, aby se nepoškodily další věci, ale nepouštějte se do oprav sami! Některé pojišťovny jako důkaz škod přijmou snímky, jiné na místo vyšlou svého zaměstnance – likvidátora, aby škody zaznamenal osobně. Mějte strpení, ať o peníze nepřijdete.

A samozřejmě – čas od času – si pojistku aktualizujte. Hodnota vybavení krátce po nastěhování je diametrálně jiná než ve chvíli, kdy máte děti a dům zavalený věcmi a vybavením. Stejně tak i kdysi zánovní dům postupem času stárne a je nutné tomu nepřizpůsobit i pojištění.

VyplňteVyberteVyřešeno!