Pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě
07. 03. 2018

Pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě

Stačí chvíle nepozornosti a můžeme platit statisíce. S dobře zvoleným pojištěním lze ale pokrýt i nehody, které způsobí děti nebo třeba nezbedný pes.

„Pojistka na blbost“ se může vztahovat i na poškození movité věci, škody způsobené na návštěvě nebo vytopení sousedů.

Opravdu drahá návštěva

Děti zničí zboží v obchodě nebo vzácný porcelán při prohlídce historické budovy. Pes se zaběhne a pobije slepice u sousedů nebo pokouše náhodného chodce. Omylem srazíte na sjezdovce jiného lyžaře a způsobíte mu zranění. Že jsou vám tyto situace povědomé? Ano, mohou přijít během chvilky a velmi nečekaně, nemusí být úmyslné, přesto napáchají mnoho škody, za kterou nese odpovědnost ten, kdo ji způsobil.

Pojištění “na všechno”

A právě na tyto případy myslí klasické pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě. To se může vztahovat nejen přímo na pojištěnce, ale také na osoby nebo zvířata žijící ve společné domácnosti. Tedy mimo jiné na partnera nebo partnerku, dítě, psa, kočku atd. Pojistné činí v případě nižších pojistných limitů jen několik stokorun ročně, přesto kryje celou řadu potenciálních rizik. Celkový pojistný limit může činit až několik milionů, záleží samozřejmě na zvolené variantě pojistky.

Co pojistit nelze

Výluka z pojištění odpovědnosti za škodu třetí straně samozřejmě existuje. Z důvodu zamezení pojistného podvodu pojistka nekryje poškození čehokoli mezi členy rodiny. Stejně tak do výčtu nespadají škody vzniklé při autonehodě nebo podnikatelské činnosti, které kryjí jiné formy pojištění. V neposlední řadě do této skupiny spadají také škody způsobené úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo při trestné činnosti.

Jaké jsou nejčastější hlášené škody?

Takzvaná „pojistka na blbost“, jak se pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě lidově říká, se může vztahovat i na poškození movité věci (jako je například rozbitý notebook nebo televizor), škody způsobené na návštěvě nebo vytopení sousedů.

VyplňteVyberteVyřešeno!