Povinné ručení podraží. Levnější najdete na webu.
02. 11. 2015

Povinné ručení podraží. Levnější najdete na webu.

Ceny povinného ručení opět porostou. Průměrná cena letos stoupne o třicet korun na 2775 korun. Cena navíc podle analytiků může ještě dál stoupat, a to kvůli rostoucímu ocenění škod na zdraví. Kdo chce mít auto pojištěno co nejlevněji, měl by začít hledat na internetu.

Povinné ručení podraží. Levnější najdete na webu.
Příčinou zdražování je především individuální ocenění škod, zejména u zdraví, které přinesl nový občanský zákoník. Náhrady škod na zdraví budou postupně navyšovány k úrovním, které jsou k vidění v západní Evropě.

Průměrné pojistné u povinného ručení kleslo od roku 2007 do 2013 kvůli silnému konkurenčnímu boji o zhruba 30 procent. Podle České asociace pojišťoven dokonce pod hranici rentability. V roce 2013 se trend otočil a pojistné začalo zdražovat. Loni povinné ručení podražilo o padesát korun. Do konce letošního roku by to mělo být o dalších třicet korun.

Nejvíce si připlatí majitelé malých aut

Pojistné se zvyšuje zejména nejrizikovějším skupinám motoristů, těmi jsou mladí řidiči a ti bez historie. Nejvíce by si za povinné ručení měli připlatit majitelé malých aut z rizikových regionů, jako je Praha nebo severní Morava. Cena podle některých analytiků stoupne až o 30 procent.

Existovat budou i případy, kdy se cena povinného ručení nemusí majiteli vozu změnit vůbec. Nastavení cen bude méně plošné. Už dnes každá pojišťovna počítá výši povinného ručení jinak, většina z nich sazby tzv. segmentuje (např. podle věku, bydliště vlastníka vozidla, stáří vozidla apod.).

Silná konkurence na pojistném trhu umožňuje, aby motoristé, jimž bude povinné ručení končit, hledali výhodnější podmínky u konkurence, nebo smlouvali s vlastní pojišťovnou s cílem dosáhnout co nejlepších podmínek.

Levnější pojistku hledejte na internetu

Určitě se najdou motoristé, kteří by chtěli snížit náklady na pojištění auta. Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Pro okamžitý a rychlý přehled o cenách je vhodné využít internetové srovnávače.

Nabídky konkurenčních pojišťoven můžete využít i v případě, že aktuální pojišťovnu nechcete měnit. Pojišťovny totiž nerady ztrácejí klienty, a tak roste šance, že konkurenční nabídku dorovnají. Nebo alespoň poskytnou větší slevu, než byste dostali, pokud byste pasivně čekali na prodloužení stávající smlouvy.

Jelikož je srovnávačů povinného ručení nepřeberné množství, vždy sázejte na serióznost daného portálu nebo na doporučení od známého. Chytrý Honza má k dispozici nejaktuálnější ceníky povinného ručení a lze z nich vyčíst jedno: sazby pojistného se napříč pojišťovnami liší až o stovky korun!

Pokud se rozhodnete změnit povinné ručení, myslete také na to, že výpověď původní pojistné smlouvy je třeba doručit minimálně šest týdnů před výročím pojistné smlouvy.

VyplňteVyberteVyřešeno!