Příspěvek na životní pojištění: Proč se vyplatí
29. 11. 2018

Příspěvek na životní pojištění: Proč se vyplatí

Firmy v posledních letech rozšiřují nabídku benefitů pro své zaměstnance. Jedním z nich je příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění. Jak moc může zaměstnancům pomoct? A skutečně se vyplatí?

Výše příspěvku je na šéfovi

Váš šéf se může ohledně výše příspěvku rozhodnout zcela libovolně. Částka, kterou se rozhodne svým lidem přispět, závisí jen a jen na něm. Podniky obvykle na životní pojištění nabízejí řádově několik stovek korun.

Některé jdou ale až do tisícových benefitů. Mohou si je totiž (stejně jako vy coby zaměstnanec) odečíst od daňového základu. Pokud se zaměstnavatel rozhodne dát vám na pojištění peníze, bude to v takové výši, aby mohl být takový příspěvek osvobozen od odvodů a daní.

V současné chvíli jde o částku maximálně 50 tisíc korun ročně. Ke své pojistce tedy můžete měsíčně získat více než 4 tisíce korun.

Co přinese příspěvek na životní pojištění zaměstnanci?

Zaměstnanec příspěvkem získá hlavně peníze k výplatě navíc– fyzicky je sice v peněžence neuvidí, ale může díky nim platit za pojistku méně. Pokud už pojistku má, může na ni volně navázat.

Pozor: Někteří zaměstnavatelé ale nabízejí příspěvek pouze na nové smlouvy (navíc třeba i exkluzivně dojednané s určitou pojišťovnou). To je samozřejmě nepříjemné pro zaměstnance, kteří už jedno životní pojištění mají.

Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění nemá zákonem stanovenou výši – rozhoduje o ní firma.

Zvažte zejména následující body:

  1. Pro a proti staré a nové smlouvy – Zaměstnavatel vám nabízí výrazně výhodný příspěvek na životní pojištění, ale pouze k nové smlouvě? Zvažte, zda se vám (ne)vyplatí stávající smlouvu zrušit.
  2. Srovnávejte – Pokud budete nastavovat smlouvu novou, udělejte si u životního pojištění srovnání s více produkty. Nejlépe použijte kalkulačku a životní pojistku podle ní zhodnoťte.
  3. Důvody pojištění – Důležité je se také rozhodnout, k čemu by vám takové životní pojištění mělo být. Hodí se například pro ty, kdo splácejí hypotéku či jiný úvěr, nebo pro ty, na jejichž příjmech je závislá celá rodina.

Krytí rizik, nebo spoření?

U životního pojištění je podstatné zodpovědět si otázku, jestli s tímto produktem chcete také spořit. To totiž není zase až tak výhodné jako u jiných produktů, které jsou ke střádání peněz přímo určené.

Velkou část příspěvku od zaměstnavatele je tak dobré dostat do složky, která nespoří, ale kryje rizika. Z peněz zaměstnavatele lze krýt pouze riziko úmrtí, ale už ne třeba invalidity. Je tedy potřeba smlouvy na životní pojištění dobře porovnat tak, aby pro vás bylo co možná nejvýhodnější.

Zaměstnavatel může přispívat také na investiční životní pojištění. Tato smlouva však bývá nekomfortní z mnoha důvodů, například:

Délka jejího trvání nesmí být kratší než pět let, trvat musí minimálně do 60 let věku pojištěnce (tedy v tomto případě zaměstnance), ze smlouvy nejsou povoleny mimořádné výběry během její platnosti, smlouva se sjednává na pojištěnce a ten je odpovědný za její znění. Problematické to může být zejména v případě, že změníte práci.

VyplňteVyberteVyřešeno!