Půjčky od A do Z
31. 07. 2018

Půjčky od A do Z

Půjčka je základní bankovní produkt, existuje ale v celé řadě různých mutacích. Tak, aby vyhověla různým potřebám, situacím i požadavkům. Jak si ale v tom množství najít tu “svou”?

U půjčky nehleďte jen na cenu.

U půjčky není důležité jen, jestli je nejlevnější. Záleží na mnoha faktorech od typu půjčky, podmínkách splácení, důležitý je i poskytovatel. Proto je v prvé řadě třeba si širokou nabídku rozdělit na dvě hlavní části: bankovní a nebankovní půjčky, respektive půjčky od bankovních či nebankovních institucí, například Zaplo, Homecredit, atd.

Bankovní půjčky

Jedná se o standardní bankovní ústavy, které podléhají přísnému dohledu České národní banky.

Výhody:

  • důvěryhodnost
  • nižší úrok – díky přísnějším pravidlům ČNB dokáží banky nabídnout podstatně nižší úrok u půjček, než nebankovní instituce
  • jakákoliv částka – pokud splníte požadavky, banka vám teoreticky půjčí téměř každou sumu

Nevýhody:

  • byrokracie – vyřízení půjčky je většinou poměrně zdlouhavé, musíte dodat několik dokumentů, schvalovací proces je tak na pár dní
  • povinný účet – některé banky podmiňují půjčku založením účtu
  • kontrola – leckoho nepotěší fakt, že banky nahlížejí do registru dlužníků a vyžadují doklad o příjmech za poslední rok

Nebankovní půjčky

I tyto instituce musí projít sítem zvané Česká národní banka, nicméně podmínky pro ně nejsou tak přísné. Což se někdy může odrazit na kvalitě daných produktů nebo solventnosti.

Výhody:

  • rychlá půjčka – díky možnosti zřídit půjčku online lze vyřídit žádost prakticky ihned
  • jednoduchost – půjčku lze snadno sjednat online, nebo po telefonu
  • bez registru – existují půjčky bez potvrzení příjmu, bez registru. Některé instituce poskytnou nebankovní půjčku i problémovým nebo zadluženým klientům

Nevýhody:

  • vyšší úroky
  • limitovaná maximální částka půjčky
  • nižší důvěryhodnost
Srovnání půjček a úvěrů (léto, 2018)

A dál?

Pokud jste si porovnali výhody i nevýhody a vybrali typ poskytovatele, zaměřte se na samotný účel půjčky. Potřebujete menší sumu a ideálně bez doložení příjmu? Je tu mikropůjčka nebo tzv. půjčka před výplatou, obě do 10 000 korun. Sumu do 15 000 korun zapůjčí například tzv. Japonská půjčka. Na nákup spotřebního zboží či auta je tu spotřebitelská půjčka neboli maloobchodní až do 500 000 korun. Další možností je pak americká hypotéka, která je v zásadě klasickou půjčkou na cokoliv (nejen na výdaje spojené s bydlením), kde ale ručíte nemovitostí.

Tím ale výběr ani zdaleka nekončí. Existuje podnikatelský úvěr (pro fyzické osoby), revolvingový úvěr (kreditní karta), leasing, (nákup vozu), překlenovací úvěr (úvěr ze stavebního spoření), úvěr na bydlení neboli hypoteční úvěr, kontokorentní úvěr (u platební karty).

Co budete potřebovat?

Vybráno máte, teď co k vyřízení půjčky budete potřebovat? Nejdřív se skutečně ujistěte, že půjčku zvládnete splatit včas a je skutečně nezbytná. Zadlužit se na měsíce či roky kvůli nové televizi či dovolené si ještě rozmyslete a dejte přednost spíš spoření. Ať se kvůli pár zbytečnostem netaháte s příslovečnou koulí na noze.

Půjčka by neměla být přítěží, která ohrozí váš rozpočet.

VyplňteVyberteVyřešeno!