• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Splaťte část hypotéky předčasně. Jde to téměř bez poplatků

17. 1. 2018

Až čtvrtinu půjčených peněz lze splatit každý rok mimořádně. A téměř nic vás to nebude stát – alespoň na poplatcích. Zjistěte, zda se tato možnost týká i vás.

předčasná splátka hypotéky

Zaplatit část hypotéky lze každý rok v období měsíce před výročím vaší smlouvy.

Správné načasování mimořádné splátky

I když by se to možná klientům bank líbilo, nelze hypotéku mimořádně splácet úplně kdykoli.

Předčasné umořování hypotečního dluhu má od 1. 12. 2016 jasná pravidla daná Zákonem č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru. Zaplatit část hypotéky lze každý rok v období měsíce před výročím vaší smlouvy. Sami se můžete rozhodnout, zda tuto možnost využijete a kolik peněz bance splatíte. Peněžní částka odpovídající čtvrtině vašeho úvěru je horní hranice mimořádné splátky – vy však bance můžete poskytnout i jakoukoli nižší splátku.

Předčasné splátky nejsou pro všechny. Zatím

Změny se týkají všech hypoték, které byly uzavřené po začátku platnosti nového Zákona o spotřebitelském úvěru. Radovat se tedy můžou ti klienti, kteří si úvěr na bydlení pořídili od 1. prosince roku 2016 a později. Výhodu mimořádných splátek si ale můžou postupně začít užívat i ti, kteří od té doby refinancovali svůj úvěr. V tu chvíli už pro ně totiž platí stejná pravidla.

Poplatky nejsou vysoké, ale na nulu se nedostanou

Banky dřív účtovaly za mimořádné splátky vysoké částky. A to především proto, že chtěli své klienty od takového kroku odradit. Teď už to ale dělat nemohou. Zákon jim umožňuje naúčtovat pouze takzvané účelně vynaložené náklady.

Související články

13. 2. 2019

Daň z nemovitosti: vše, co potřebujete vědět

Chcete dát sbohem bydlení v podnájmu? Než začnete přemýšlet o vlastním bytě nebo domě, zjistěte si, jaké daně jsou spjaté s vlastnictvím nemovitosti.