Splaťte část hypotéky předčasně. Jde to téměř bez poplatků
17. 01. 2018

Splaťte část hypotéky předčasně. Jde to téměř bez poplatků

Až čtvrtinu půjčených peněz lze splatit každý rok mimořádně. A téměř nic vás to nebude stát – alespoň na poplatcích. Zjistěte, zda se tato možnost týká i vás.

Splaťte část hypotéky předčasně. Jde to téměř bez poplatků
Zaplatit část hypotéky lze každý rok v období měsíce před výročím vaší smlouvy.

Správné načasování mimořádné splátky

I když by se to možná klientům bank líbilo, nelze hypotéku mimořádně splácet úplně kdykoli.

Předčasné umořování hypotečního dluhu má od 1. 12. 2016 jasná pravidla daná Zákonem č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru. Zaplatit část hypotéky lze každý rok v období měsíce před výročím vaší smlouvy. Sami se můžete rozhodnout, zda tuto možnost využijete a kolik peněz bance splatíte. Peněžní částka odpovídající čtvrtině vašeho úvěru je horní hranice mimořádné splátky – vy však bance můžete poskytnout i jakoukoli nižší splátku.

Předčasné splátky nejsou pro všechny. Zatím

Změny se týkají všech hypoték, které byly uzavřené po začátku platnosti nového Zákona o spotřebitelském úvěru. Radovat se tedy můžou ti klienti, kteří si úvěr na bydlení pořídili od 1. prosince roku 2016 a později. Výhodu mimořádných splátek si ale můžou postupně začít užívat i ti, kteří od té doby refinancovali svůj úvěr. V tu chvíli už pro ně totiž platí stejná pravidla.

Poplatky nejsou vysoké, ale na nulu se nedostanou

Banky dřív účtovaly za mimořádné splátky vysoké částky. A to především proto, že chtěli své klienty od takového kroku odradit. Teď už to ale dělat nemohou. Zákon jim umožňuje naúčtovat pouze takzvané účelně vynaložené náklady.

VyplňteVyberteVyřešeno!