Společná hypotéka a rozvod: Vyvažte se z úvěru
20. 02. 2018

Společná hypotéka a rozvod: Vyvažte se z úvěru

Rozvod manželů je často složitou a citlivou záležitostí. Rozvádějící se páry kromě bydlení jako takového často řeší i společnou hypotéku. Jak na to, aby to příliš nebolelo?

Banky většinou s převodem hypotéky na jednoho z manželů čekají až do chvíle, kdy je jasné majetkové vypořádání.

Přechod hypotéky jen na jednoho z manželů

Variantou je například převod úvěru jen na jednoho z manželů. Je ale potřeba se mezi sebou domluvit. Pokud už se lidé mezi sebou shodnou na tom, kdo bude nemovitost obývat a tedy i splácet, může pár požádat banku o takzvané vyvázání jedné osoby z úvěrové smlouvy. V tu chvíli se ale musíte připravit na to, že banka bude znovu zvažovat, zda máte dostatečné příjmy.

Nastane tedy stejná situace jako když jste úvěr uzavírali poprvé. Opět budete muset dokládat potvrzení o příjmech a banka posoudí vaši bonitu. Problém vznikne ve chvíli, kdy pro banku nebudou vaše příjmy dostačující. Může se pak totiž stát, že bývalého partnera odmítne ze stávající smlouvy vyvázat.

Problémem může být vyplacení partnera

Banky většinou s převodem hypotéky jen na jednoho z manželů čekají až do chvíle, kdy je také jasné majetkové vypořádání a v ruce máte rozvodové papíry. Důvod je prostý – s největší pravděpodobností vám totiž v důsledku vyplacení druhého partnera vzniknou ještě další náklady. A to může ohrozit vaši finanční situaci. Často se pak stává, že lidé potřebují úvěrový rámec dokonce navýšit. Pokud ale máte dostatečné příjmy, finanční instituce s tímto požadavkem většinou problém nemívají.

VyplňteVyberteVyřešeno!