Zájem o stavební spoření roste. Důvodem je státní podpora, která ze „stavebka“ dělá zajímavý produkt, který dokáže zhodnotit vaše peníze.
Banky nabízejí na spořících účtech aktuálně jen minimální úrok, lidé proto hledají produkty, na kterých by mohli lépe vydělat. To nabízejí právě stavební spořitelny. A to díky státní podpoře, na kterou mají jejich klienti po splnění určitých podmínek nárok.
Úrokové sazby samy o sobě jsou u stavebního spoření nastavené většinou kolem jednoho procenta, tedy velmi podobně jako u dalších spořících produktů. Jenže u stavebního spoření máte nárok také na státní podporu. A ta už je poměrně zajímavá.
Každoročně tak klient stavební spořitelny může dostat na účet až dva tisíce korun. Podmínkou je, že má v danou dobu na svém účtu naspořeno alespoň 20 tisíc. V tu chvíli se zhodnocení tohoto produktu vyšplhá někdy i přes tři procenta. V dnešní době tak stavební spoření představuje velmi výdělečný produkt. Konzervativní klienti pak ocení i jeho bezpečnost.
Stavební spořitelny loni poskytly o téměř pětinu více úvěrů než v roce 2016. Vyčísleno v korunách to znamená, že spořitelny svým klientům na bydlení půjčily skoro šedesát miliard korun. Nových smluv o stavebním spoření pak uzavřely přes čtyři sta tisíc. Většinou si lidé jako cíl svého spoření dávají částku mírně pod 400 tisíc korun.
Kromě dobrého zhodnocení vkladu je u stavebního spoření výhodou i to, že si na tomto typu účtu klienti mohou šetřit po relativně nízkých částkách, třeba jen po stokorunách. To může být zajímavé třeba pro mladé studenty.