Více než tři čtvrtě Čechů věří stavebnímu spoření
15. 02. 2016

Více než tři čtvrtě Čechů věří stavebnímu spoření

Češi věří stavebnímu spoření. Pro smlouvu by si do spořitelny mohlo přijít o desetinu více lidí. Zároveň bude zřejmě pokračovat růst zájmu o úvěry.

Stavební spoření má v Česku jistou tradici a drží se stále v kurzu. Spořitelny poskytly loni úvěry za téměř 49 miliard korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 22 procent. Naopak smluv o stavebním spoření loni o čtvrtinu ubylo. Spořitelny jich uzavřely zhruba 459 tisíc.

Více než tři čtvrtě Čechů věří stavebnímu spoření
Stavební spoření je vhodné především pro spoření na bydlení, pro získání úvěru na rekonstrukci nebo pro získání úvěru na pořízení bydlení.

Více než tři čtvrtě Čechů stále považuje stavební spoření za atraktivní možnost, jak šetřit peníze. Je to pro ně bezpečný a důvěryhodný produkt. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti IBRS pro ČMSS.

Stavební spoření je podle respondentů vhodné především pro spoření na bydlení, pro získání úvěru na rekonstrukci nebo pro získání úvěru na pořízení bydlení.

Zhodnocení až 3,5 procenta ročně

Stavební spoření stále patří k jedněm z nejvýnosnějších produktů při prakticky nulovém riziku. Aktuální úrokové sazby se pohybují kolem 1 procenta. Dále na něj přispívá stát, a to částkou 2 tisíce korun ročně k vloženým 20 tisícům.

Stavební spoření tak při současných nízkých úrokových sazbách na jiných konzervativních produktech motivuje klienty k ukládání větších částek. Ve stavebním spoření klienti mohou získat zhodnocení 3,5 procenta ročně, žádný jiný zabezpečený produkt takový výnos nepřináší.

Peníze ze stavebního spoření může střadatel využít na cokoliv. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen jdou ale zhruba dvě třetiny všech úspor na rekonstrukci bydlení nebo na vybavení domácností.

Každý kdo spoří, má také nárok na výhodnější úvěr. Po dvou letech spoření má střadatel možnost získat řádný úvěr ze stavebního spoření. Jeho velkou výhodou je pevná úroková sazba. Má tak jistotu, že se splátky v průběhu splácení nezvýší.

Světlé zítřky stavebního spoření

Pro letošní rok počítají finanční domy s oživením zájmu. ČMSS očekává opětovný růst v nově uzavřených smlouvách, růst by se měl pohybovat v řádu do 10 procent. Tomu nahrává, že se daří ekonomice a domácnosti mají více peněz.

Prostředí nízkých úrokových sazeb bude přetrvávat i letos. Úrokové sazby u úvěrů tak budou nadále velmi výhodné, mezi zabezpečenými spořicími produkty nebude mít stavební spoření ani v roce 2016 konkurenci.

Pravdou ale také je, že hodně levné hypoteční úvěry lákají zájemce o bydlení určitě víc.

VyplňteVyberteVyřešeno!