Stoprocentní hypotéky jsou dnes tabu. Alespoň oficiálně
22. 02. 2018

Stoprocentní hypotéky jsou dnes tabu. Alespoň oficiálně

Půjčka na celou částku ceny nemovitosti je už minulostí. Centrální banka chce tímto opatřením snížit riziko získání hypotéky i těm, kdo by mohli mít problém splácet.

Způsoby dosažení stoprocentní hypotéky existují, žadatelé ale ve výsledku platí mnohem víc, než kdyby měli našetřený základ hypotečního úvěru.

Česká národní banka (ČNB) nedávno zpřísnila pravidla půjčování peněz na bydlení. Jedním z opatření je nemožnost získat 100% hypotéku. Někteří lidé si ale cesty k takové půjčce stále hledají. Ty sice existují, takoví žadatelé pak ale ve výsledku platí mnohem víc, než kdyby měli našetřený určitý obnos jako základ hypotečního úvěru.

Obejít nařízení ČNB lze, ale…

Vzít si hypotéku na maximálně 90 % LTV (zkratka LTV vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti) a zbytek dofinancovat úvěrem – Tímto způsobem se centrální banku snaží obejít mnoho lidí. Bankéři ale tvrdí, že komerční banky musí posoudit i další úvěry žadatele o hypotéku tak, aby bylo jasné, že jinými půjčkami nefinancuje právě koupi nemovitosti. Navíc je třeba si uvědomit, že jako žadatel o hypotéku se takto vystavuji velkému riziku – splácet dva úvěry, přičemž ten nezajištěný by vycházel velmi draze, není ideální způsob, jak přijít k vlastnímu bydlení.

Další variantou by mohl být úvěr ze stavebního spoření. I od toho nyní banky upouští, protože ani taková kombinace úvěrů se centrální bance nezamlouvá.

Ručení druhou nemovitostí?

Čistě teoreticky je určitou možností ručit bance na koupi nového bytu ještě jednou nemovitostí, například bytem nebo domem, který vlastní jiný rodinný příslušník. V tomto případě ale všichni zúčastnění podstupují velké riziko. Kdyby se cokoli stalo a vy jste přestali splácet, vaši příbuzní můžou přijít o střechu nad hlavou.

VyplňteVyberteVyřešeno!