Vyplatí se pojištění jízdního kola proti krádeži?
14. 03. 2019

Vyplatí se pojištění jízdního kola proti krádeži?

Jaro se kvapem blíží a touha vyrazit si na výlet s ním. Prvotní nadšení po zimě se ale vedle sportovců chystají využít i zloději a chmatáci. Pojištění kola je tu proto, aby jarní sezóna neskončila dřív, než začne. Ročně se ukradne 8 000 kol. Variant pojištění kol je několik, ale hlavní je pojištění kola v rámci pojištění domácnosti a individuální pojištění kola.

Pojištění kola jako součást pojištění domácnosti

Prvním ze dvou hlavních způsobů, jak mít pojištěné kolo, je v rámci pojištění domácnosti. Tento typ je levnější, má ale jeden háček. Kolo musí být odcizeno doma. Může přitom jít o nebytové prostory, jako je garáž, sklep nebo terasa. Na trhu jsou však nově i pojištění domácnosti, které kryjí i krádež za zdmi domácnosti, třeba typicky u hospody nebo u supermarketu.

Individuální pojištění kola

Kdekoliv jinde než doma kryje škodu také individuální pojištění kola. Pozor na to, že ne všechny pojišťovny individuální pojištění kola nabízejí. Výhodou je nastavení výše pojistné částky, kterou si zájemce sám poručí. Za komfort se ale platí.

Spoléhat, že policie kolo najde a váš milovaný dopravní prostředek vrátí, není dobrý nápad. Statisticky se až 90 % ukradených kol majiteli už nikdy nevrátí. Nejvíce lákají dražší sportovní kola v hodnotě několika desítek tisíc. Ztratí se ale i kolo levnější, jde totiž hlavně o příležitost se snadno obohatit. Zámky ani řetězy se jako 100% ochrana kola neosvědčily. Tak ať aspoň pojišťovna nahradí škodu, ať se stane kdekoliv.

Většina zámků kolo před krádeží nezachrání. Díky pojištění vás to však moc bolet nebude.

Připojištění kola

Kolo je pro pojišťovny drobná záležitost, a tak jeho pojištění přidružují k pojistným balíčkům. Například Kooperativa nabízí připojištění PROSPORTY, které si sjednáte ke svému vozu. Peníze dostane pojistník jak v případě škody na kole, odcizení, tak i při ztrátě kola.

Víte, že…

Pojišťovny mají při ztrátě kola na automobilu přísné podmínky. Například auto musí stát na hlídaném parkovišti, za plotem kempu apod.

Pojištění kola lze také sjednat v rámci havarijního pojištění nebo připojištění zavazadel. Krytí v tomto případě platí i pro zničení kola při bouračce.

Cyklo asistence

Unikátním typem pojištění kola je tzv. Cyklo Asistence. Je vhodná pro cyklistické nadšence. Služba přijede na místo, kde kolo, elektrokolo nebo koloběžka vypoví službu. Tam zajistí nutnou opravu, a pokud defekt nejde vyřešit, převezou vás i kolo z místa nehody. Aby pěkný den neskončil tak škaredě, je v rámci pojištění kola Cyklo Asistence proplacení nákladů na vypůjčení kola náhradního.

Krádež ve sklepě

Pojištění kola platí v rámci pojištění domácnosti i v případě krádeže kola ze sklepa. Jen je nutné si ohlídat výši pojistného plnění. Příklad: V případě pojištění domácnosti na 200 000 Kč s limitem na krádež ze sklepní kóje na 10 % z hodnoty domácnosti dostane poškozený od pojišťovny 20 tisíc. Bude to stačit?

Víte, že…

Krádež kola musí být vždy včas ohlášená na policii. Ideálně ihned po krádeži, ale nejpozději do 15 dní.

Překonání překážek

Pojištění kola, ať bude jakékoliv, má podmínky plnění. Hlavní z nich je zloději dát do cesty překážku. Co je překážka, je napsané ve smluvních podmínkách v části Zabezpečení. Může jít o zámek o průměru minimálně 6 milimetrů nebo bezpečnostní lanko. Pojištění kola platí jen pro zabezpečené kolo. Kolo musí být dále prokazatelně připevněné k pevnému objektu – například stojanu či zábradlí.

Víte, že…

Pro klid v duši je vhodné zamknuté okolo vždy vyfotit na mobil.

Krádež vloupáním

Další způsob, který definuje zákon, je krádež vloupáním. Jde o násilné vniknutí do ohraničeného prostoru. I zde musí mít zloděj překážku. Přivolaná policii do protokolu musí uvést například poškození zámku, aby pojišťovna uznala škodu z pojištění kola. Pokud tedy soused zapomněl zamknout kolárnu a zloděj si pro kolo došel jen tak, nebyla splněna podmínka a pojišťovna bohužel škodu nezaplatí.

Zloději jsou vynalézaví a umí prolomit zámek bez zanechání stop. Tomu způsobu se říká bumping. Video níže demonstruje, jak otevření zámku probíhá.

Vyžádejte si provedení posudku zámkové vložky v kriminalistickém ústavu. Možná najdou stopy po úderu do zámku, po kterém stavítka uvnitř zaklapnou, a zámek se otevře. Možná také došlo k poškození upraveným klíčem. Pokud se totiž násilné vniknutí neprokáže, pojišťovna škodu nezaplatí. Jako důvod uvede: vniknutí nezjištěným způsobem.

Zaregistrujte své kolo

Cerek.cz zloděje naučí. Je to zkratka pro centrální registr kol v ČR. Stačí kolo na stránkách zaregistrovat podle svého unikátního výrobního čísla. Až pak zloděj bude chtít přeprodat kradené kolo, obchodník si číslo najde. V registru se okamžitě objeví právoplatný majitel. Registrace na cerek.cz není náhradou za pojištění kola, ale je to první krok, jak zloděje odnaučit krást.

Jak předejít krádeži kola

Zloději si poradí s kdečím. Když už ale mají spadeno na vaše kolo, tak ať se u toho pořádně zapotí. Plány jim rozhodně překazí „účkový“ zámek GRANIT PLUS U ABUS. Kombinace parabolického oka, dvojitého jištění a kalené oceli udrží kolo v kolostavu, ať se děje, co se děje. Zámek musí poutat kolo k silné překážce. Ideální je bytelné zábradlí, dopravní značka nebo ideálně stojan na kola, který zloděj nepřeštípne.

Také pomůže kolo odlišit samolepkami nebo barvou. S kolem, které lze snadno rozeznat, by mohl být v zastavárně problém.

Na pomoc přichází i technologická inovace. Vyvíjejí ji Češi a jmenuje se Skylock. Chytrý zámek na kolo půjde ovládat přes mobilní aplikaci. A čím se liší od běžného zámku? Například okamžitě upozorní, že se zámkem někdo manipuluje. Dokonce v případě karambolu dokáže přes mobil upozornit známé, kteří přijedou zraněnému cyklistovi na pomoc. Skylock se nevybije díky solárnímu panelu. Hodina na slunci prý nabije zámek na týden dopředu.

8 000 ukradených kol ročně

Vyplatí se pojištění kola? Přestože se denně ukradne 20 kol, se cyklisti otázkou pojištění kol nezabývají. Podle výzkumu České pojišťovny jde až o 5 % cyklistů. Zdá se, že zloději kol mají jednoduchý život. Po přečtení tohoto článku jim snad ale skončí žně.

„Téměř 90 % lidí pak vůbec netuší, zda a jak si lze kolo pojistit,“

říká Jan Marek z České pojišťovny.

Kolo ukradnou do 2 hodin

Jak vyplývá z projektu Bez kola České pojišťovny, ukradne zloděj nezamčené kolo průměrně do dvou hodin. Pokus byl velmi jednoduchý a probíhal ve 14 krajských městech České republiky. Horské kolo nechali výzkumníci nezamčené a bez dozoru vždy poblíž centra města. Dvě kamery mapovaly dění a stopky měřily čas.

Kolo totiž zmizelo v 11 ze 14 případů. Ve 4 případech se na místě neohřálo ani hodinu. Výsledky shrnuje tabulka níže.

MěstoZa jak dlouho bylo kolo ukradeno?
České Budějovicekolo nebylo ukradeno
Jihlavakolo nebylo ukradeno
Pardubicekolo nebylo ukradeno
Hradec Králové4 minuty
Brno26 minut
Liberec41 minut
Ostrava52 minut
Praha1 hodina
Kladno1 hodina 18 minut
Zlín1 hodina 46 minut
Karlovy Vary2 hodiny 25 minut
Ústí nad Labem3 hodiny 20 minut
Plzeň4 hodiny 45 minut
Olomouc4 hodiny 55 minut
Zdroj: Bezkola.cz

Rekord padl v Hradci Králové, kde kameramani ani nestačili zapnout techniku. Za 4 minuty ukradl kolo kolemjdoucí mladík. Zatímco u celé řady jiných měst bylo možné před samotnou krádeží sledovat jisté plánování nebo váhání, v Hradci Králové se jednalo o rychlou a spontánní akci. Muž, který šel okolo, si všiml nezamčeného kola, jednoduše ho vzal a odjel na něm.

„Z pozorování v rámci projektu Bez kola vyplynula na povrch skupina zlodějů, která by nikoho ani nenapadla. Děti. V Brně ukradla odložené kolo skupina organizovaných mladých výtržníků. Z celé situace přitom bylo zřejmé, že si uvědomují vážnost svého jednání,“

přibližuje postřehy z terénu Jan Marek z České pojišťovny.

V Českých Budějovicích, Jihlavě ani Pardubicích se kola nikdo nezmocnil. Kolem přitom chodily stovky kolemjdoucích. Jan Marek komentuje, že v těchto městech odložené kolo žádné zvláštní emoce nevyvolalo. Ale kdo by to riskoval, že? Pojištění kola je sázka na jistotu.

VyplňteVyberteVyřešeno!