Zjistili jste, že vaše aktuální pojistka je nevýhodná a konkurence nabízí lepší? Využijte výpověď životního pojištění. Ukážeme vám, jak na to.
Výpověď životního pojištění není sama o sobě složitá, na stávající smlouvu by ale plynule měla navazovat pojistka nová. Zvlášť ve chvíli, kdy například splácíte hypotéku, nenechávejte sebe ani rodinu bez pojistného krytí. Pokud o změně pojištění uvažujete, je dobré se o tomto kroku nejprve poradit s finančním poradcem nebo na klientské lince dané pojišťovny. S výběrem nové pojistky pomůže také srovnávač životního pojištění online.
Vypovědět životní pojistku nelze zcela kdykoli, má to svá jasně daná pravidla.
Včasné podání výpovědi je třeba pečlivě ohlídat, v opačném případě hrozí komplikace – jinak řečeno, pojistitel po vás může chtít platbu i na další rok.
Pokud se pro zrušení rozhodnete do dvou měsíců od podpisu smlouvy, je věc mnohem jednodušší. Po vypršení osmidenní výpovědní lhůty je vše uzavřeno.
Pokud se však s celou transakcí nemá pojit administrativní poplatek, stihněte vše raději do 30 dnů. Samozřejmě tak můžete vždy učinit „bez udání důvodu“.
S výpovědí životního pojištění se můžete obrátit i na svou pojišťovnu, která je vám povinna poskytnout součinnost. Jistě, neudělá to s radostí a bude se snažit vás ještě zviklat, případně nabídne jiný produkt. Jste pevně rozhodnuti? Pak nepůjde o žádný problém.
Řadu úkonů lze předjednat po telefonu nebo skrze webový formulář. Pokud máte raději osobní jednání, stačí se objednat do pobočky a vše s vámi vyřeší erudovaný specialista. Ten také navrhne nejlepší řešení pro vaši peněženku.
Počítejte s tím, že výpověď životního pojištění bude pro vaši peněženku většinou znamenat určitou finanční ztrátu.
V případě předčasného ukončení životního pojištění se spořením lze očekávat určitou smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy a část peněz jde pojišťovně na vstupní poplatky. V případě, že je poté na účtu kladný zůstatek, tyto peníze připadnou pojištěné osobě.
Pokud jde o rizikové životní pojištění, pojišťovna nevyplatí z principu vůbec nic, je to ostatně uvedeno i ve smlouvě. V případě kapitálového životního pojištění nebo investičního životního pojištění se dočkáte takzvaného odbytného.
Existuje několik důvodů, za kterých životní pojištění přímo zaniká. Výpověď ke konci pojistného období je jen jednou z dlouhé řady možností. Jak tedy může naše pojistka ze zákona zaniknout?
Výpověď životního pojištění není vždy nutná. Možná jen nemáte vhodně nastavený produkt, možná byste raději čtvrtletní frekvenci platby. Na všem se obvykle dá dohodnout a dříve uzavřené smluvní podmínky dodatečně zrevidovat.
To je ostatně dobré udělat přibližně jednou za pět let pravidelně. Budete tak mít jistotu, že pojištění je zvoleno nejlépe, jak to jen aktuálně podle podmínek stanovených pojišťovnou jde.
Že si nemůžete dražší pojistku dovolit? Plaťte alespoň minimální částku. Přijdete tak ovšem o připojištění a případné pojistné plnění bude výrazně nižší. Minimální suma je vždy stanovena konkrétní pojišťovnou a obvykle jde o 300 Kč za měsíční období.
Není nutné rovnou dávat výpověď celé pojistky, ale klidně jen ukončit nějakou formu připojištění. Takový krok sice sníží pojistné, ale s tím samozřejmě i pojistnou ochranu. A v neposlední řadě, produkt lze zpětně do pojištění znovu zahrnout, ale pouze po uplynutí určité čekací doby.