Zavazadlo do letadla má pevná pravidla: Opravdu je znáte?
17. 10. 2018

Zavazadlo do letadla má pevná pravidla: Opravdu je znáte?

Co letecká společnost, to jiné podmínky pro zavazadlo do letadla. Zjistěte, jaké podmínky má právě ta „vaše cestovka“.

Jaký kufr s sebou na cesty? Informujte se předem.

Obecně platí, že s sebou na cesty si lze vzít dva druhy zavazadel:

  1. Odbavené – tedy to, které poletí s nákladem.
  2. Kabinové – říká se mu také příruční a jak název napovídá, může s ním cestovat na palubě.

U obou typů je ovšem nutné dodržet určitá pravidla. Ta jsou, i vzhledem k situaci ve světě, stále přísnější.

U zavazadel jde zejména o tyto parametry:

  • rozměry,
  • váhu,
  • obsah.

Nadváha se může výrazně prodražit

Letecké společnosti (i ty nízkonákladové) umožní kabinové zavazadlo zdarma, ale pochopitelně jen při dodržení přesných parametrů. Váhový limit je obvykle deset kilogramů, ale třeba u ČSA je to pouze osm kilo zátěže.

Co můžete mít s sebou v kabině?

Kabinová i příruční zavazadla do letadla se pochopitelně budou bedlivě kontrolovat. Takže nůžkynože nebo tekutiny v objemu vyšším jednoho litru při odbavení neprojdou.

Na palubě však nikdo nebude mít problém s elektronikou od fotoaparátu po laptop, drobnými cennostmi, penězinebo tekutinami v příručním zavazadle, jejichž objem nepřekročí stanovenou hranici.

Záleží i na konkrétní třídě

Ekonomická nebo Business? I to totiž rozhoduje, kolik a jaká zavazadla si můžete vzít na palubu. Například právě české aerolinie rozlišují různé kategorie a podle toho vám také na palubu povolí zavazadlo určitých rozměrů.

U cenového balíčku Economy Lite je možné na palubu letadla vzít jeden kus kabinového zavazadla s maximálními rozměry 55 x 45 x 25 cm a s váhou do 8 kg. V takovém případě už lehký kufr budete skutečně milovat!

U tarifů Economy Plus a Flex vám na palubu kromě jednoho kabinového zavazadla dovolí také jedno příruční zavazadlo s hmotností do 3 kg a maximálními rozměry 40 x 30 x 15 cm.

Pokud zvolíte balíček Business, vzít si můžete dokonce dvě kabinová a jedno příruční zavazadlo.

Co se rozměrů týče u nízkonákladových společností, například u Ryanair jsou možné maximální rozměry 55 x 40 x 20 centimetrů, v případě easyJet pak 56 x 45 x 25 cm.

Pravidlo zvolené třídy neplatí jen pro kabinová, ale také odbavená zavazadla. To totiž určuje, kolik za ně zaplatíte, resp. jaký váhový limit je povolen. Třeba u ČSA můžete mít v ekonomické třídě bezplatně odbavené zavazadlo do nejvýše 23 kilogramů váhy, Business třída nabídne o celých devět kilo víc. 23 kilogramů je hodnota až symbolická, protože platí například i u Aeroflotu, Air France, British Airways, Delta Airlines nebo Korean Air. Některé společnosti ale nenabízí tuto službu zdarma, u Lufthansy nebo Ryanair si budete muset připlatit.

Bez pojištění nevyrážejte na cesty

Nezapomeňte si zavazadla i sebe také dobře pojistit, ideálně z pohodlí domova online.

Víte, že…

Všechny klíčové parametry týkající se vaší bagáže je nutné ověřit předem! Pokud překročíte rozměrový nebo váhový limit, můžete zaplatit i velmi tučnou přirážku nebo vám zavazadlo do letadla vůbec nemusí vzít.

Skořepinový kufr je dobrá volba

A jaký kufr mít s sebou na cestách?

Látková klasika je možná praktická i díky kapsám a nižší váze, ale při manipulaci se s nimi musí zacházet velmi opatrně.

Velmi lehké jsou pak i skořepinové kufry, které zajistí skvělou ochranu převážených věcí, nepromoknou a jsou lehce omyvatelné. Otevřít se pak dají jen těžko.

Kožený kufr je pak vrcholem elegance, ale jeho údržba je náročnější a poměrně snadno se poškodí. Nezapomeňte na gumová otočná kolečka, s kufrem se bude snadněji manipulovat.

VyplňteVyberteVyřešeno!