Hypotéka: Nízký úrok nemusí znamenat nejvýhodnější nabídku
16. 01. 2018

Hypotéka: Nízký úrok nemusí znamenat nejvýhodnější nabídku

Banky klientům nabízejí zajímavé úrokové sazby u hypoték. Vyplatí se ale zkontrolovat i další položky ve smlouvě. Ty můžou nakonec totiž úvěr spíše prodražit.

Nízký úrok nemusí znamenat nejvýhodnější nabídku
RPSN udává kompletní cenu půjčených peněz, a proto by pro klienta měla být důležitějším údajem než výše úroků.

Poplatky a pojistky mohou prodražit úvěr

Při výběru banky pro vaši hypotéku je třeba pořádně se podívat i na další položky ve smlouvě než jen nabízenou úrokovou sazbu. Právě další poplatky totiž mohou nakonec udělat z na první pohled výhodné nabídky tu nejdražší.

Úrokové sazby nejsou jediným ukazatelem (ne)výhodné hypotéky. Při sjednávání úvěru banky od klientů velmi často vyžadují splnění i dalších podmínek pro jeho poskytnutí.

Účet jedině u nás

Téměř všechny banky požadují, abyste si u nich zřídili účet – je pak otázkou, kolik za vedení takového účtu budou vyžadovat na poplatcích. Velká část finančních institucí už poplatky za vedení účtu zrušila, některé si ale třeba berou pár korun za každou transakci. Dalším požadavkem je pojištění a to nejen pojištění nemovitosti, které je u sjednání hypotéky podmínkou. Banky totiž nabízejí i další různá připojištění a právě ta mohou vaši peněženku zatížit.

RPSN je důležitější než úrok

Je třeba si uvědomit, co zkratka RPSN znamená. Obsahuje ji každá úvěrová smlouva, i tak se ale velká část lidí podívá spíše jen na sazbu úrokovou. RPSN je přitom mnohem důležitější. Je to takzvaná roční procentní sazba nákladů, tedy součet úrokových sazeb a dalších nákladů s úvěrem spojených. Logicky je toto číslo vyšší než jen samotný úrok. Tato zkratka udává kompletní cenu půjčených peněz, a proto by pro klienta měla být důležitějším údajem z celého závazku než pouhá výše úroků.

VyplňteVyberteVyřešeno!