• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Krátkodobé vs. sezonní povinné ručení: Které se vyplatí a kdy

19. 1. 2018

Vlastníte auto? Povinné ručení je nutností. Ne vždy to ale musí být to tradiční, tedy celoroční, sjednávané na dobu neurčitou.

pojištění auta

Před sjednáním konkrétního pojištění je důležité srovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a druhů pojištění.

V České republice není neobvyklé, že rodina vlastní více než jedno osobní vozidlo. Často však není využíváno více pár několik měsíců v roce. Je nutné mít k takovému vozidlu sjednané celoroční povinné ručení, nebo existují i jiné varianty?

Většina pojišťoven v dnešní době nabízí tři druhy povinného ručení. Kromě toho tradičního, sjednávaného na dobu neurčitou s platností jeden rok, bývá k dispozici krátkodobé a také sezonní povinné ručení.

Krátkodobé povinné ručení

Sjednává se na dobu od 14 dnů do 3 měsíců a je určeno především pro situace, kdy potřebujete někam přemístit vozidlo bez povinného ručení, v dohledné době si budete pořizovat nové auto, to stávající využíváte pouze v době dovolené a podobně. Zkrátka u krátkodobého nebo nárazového využití vozu, kdy se nevyplatí sjednávat celoroční povinné ručení.

Sezonní povinné ručení

Je možné sjednat je nejčastěji od 3 do 10 měsíců a ocení je například motorkáři nebo majitelé veteránů, kteří tyto prostředky využívají především v letních měsících. Výhodou je, že není třeba odevzdávat registrační značky do depozitu.

Nejdelší může být nejvýhodnější

Před sjednáním konkrétního pojištění je ale důležité srovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a druhů pojištění. Není totiž výjimkou, že ačkoli se klasické povinné ručení sjednává na nejdelší dobu, může být ve výsledku cenově nejvýhodnější.

Související články

29. 3. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Bez předávacího protokolu se prodej auta obejde, představuje ale důležitou ochranu pro obě strany. Využijte náš vzor a budete mít o starost méně.