Víme, jak nejlépe uplatnit cestovní pojištění
31. 12. 2018

Víme, jak nejlépe uplatnit cestovní pojištění

Cestovní pojištění si sjednáváme hlavně pro jistotu. Někdy ale k pojistné události skutečně dojde. Víte, jak se v takovém případě zachovat?

Zimní dovolené jsou tu. A s nimi i nutnost sjednat si řádné cestovní pojištění. Každá dovolená, a tím spíše ta v zahraničí, je totiž vždy potenciálním rizikem. Na první pohled se zdá, že když máme sjednáno komplexní pojištění, u kterého myslíme opravdu na všechno, není se čeho obávat.

Je tu však ještě samotné uplatnění pojištění, respektive nahlášení pojistné události.

Jak nahlásit pojistnou událost

  1. Připravte si základní údaje – Ty budete potřebovat pro asistenční službu pojišťovny. Je to zejména číslo pojistné smlouvy a telefonický kontakt, na němž jste k zastižení (pro případ, že např. nevoláte z vlastního mobilu).
  2. Zavolejte do pojišťovny – Každá situace má obvykle nějaké smysluplné řešení. Neodkladně proto volejte asistenční službu pojišťovny, u níž máte sjednanou smlouvu.

Nejprve je zapotřebí identifikace volajícího, teprve poté vám může operátor na lince nějak pomoci. Po představení proto uveďte již zmíněné číslo pojistné smlouvy a svůj telefon.

Uveďte vše, co považujete za důležité. Buďte však co možná nejstručnější a nejvýstižnější. Určitě se nemusíte bát, že budete volat „nevhod“. Právě naopak: správná asistenční služba je připravena pomoci nonstop, čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu, a samozřejmě v češtině. Pro zahraniční pojištění je tato služba takřka bezpodmínečně nutná! Stejně jako kartička pojištěnce zdravotní pojišťovny.

Asistenční služba dokáže účinně pomoci

Nedokáže sice zázraky, ale rozhodně s přehledem vyřeší i zapeklitější situace. Odborníci zaměstnaní na asistenčních linkách pojišťoven dělají podobné věci vlastně denně, takže mají dobrou praxi a často i letité zkušenosti.

Tato služba umožní co nejrychleji najít zdravotnické zařízení, které má s vaší pojišťovnou smlouvu. Stejně tak zajistit finanční prostředky navíc (resp. garanci zaplacení), pokud jsou pro okamžité proplacení nákladů zdravotnickému zařízení zapotřebí.

Nezapomeňte, že nikdo vám v zahraničí neporadí lépe než pracovník asistenční služby pojišťovny, s níž máte uzavřené cestovní pojištění (tedy, jinak řečeno, za jejíž služby si platíte).

Pracovníci asistenční služby jsou připraveni vám kdykoliv pomoci.

Důležité doklady k pojistné události

Lékařské zprávy a účty – Jak praví letitá životní praxe, bez dokladu nejde vlastně nic – a tím spíše to platí v případě úrazu na zahraniční lyžovačce. Pokud chcete nějakou účtenku proplatit, musíte mít po ruce minimálně její ofocenou kopii. V lékařské zprávě pro pojišťovnu by neměla chybět diagnóza ani léčba.

Doklad od policie – V případě, že celou událost zavinila třetí osoba, nesmí chybět asistence policie a očitých svědků. Dokumentace právě od policejních orgánů totiž pomůže nejen při rychlosti vyplacení pojistného plnění.

TIP: Nerozumíte? Nic nepodepisujte

Pokud dostanete k podpisu jakýkoliv dokument a nejste si jisti, co přesně obsahuje, rozhodně si nechte předvolat tlumočníka. Nestyďte se o tyto služby požádat, v opačném případě můžete stvrdit podpisem něco, co byste jinak vůbec nechtěli.

Pojištění na dovolenou běžně obsahuje služby tlumočníka po telefonu, což je vlastně vůbec nejjednodušší a nejefektivnější řešení problémových situací. A nemusí to být vždy jen angličtina, asistenční služby pojišťoven nabízí tlumočení i do dalších světových jazyků.

Víte, že…

… většina klientů podle průzkumů vůbec netuší, že tlumočník zdarma je v rámci cestovního pojištění k dispozici?

Pojištění odpovědnosti za škodu

Právě tahle součást pojištění je hodně důležitá. Zranit se totiž můžete nejen vy, ale také cizí státní příslušník. Ten vás poté může zažalovat nejen pro zranění samotné, ale také za ušlý zisk v zaměstnání nebo chtít uhradit náklady spojené s rehabilitací.

Zvláště na západ od našich hranic lze očekávat, že pojistné plnění u cestovního pojištění pak bude mířit opravdu hodně vysoko, může jít klidně i o miliony korun.

Při srážce s jiným lyžařem se kromě cestovního pojištění hodí i pojištění odpovědnosti

Problémy čekají na sjezdovkách

Právě ve statistice odpovědnostních škod kralují zimní sporty, pomyslná zlatá medaile pak připadá na lyžování.

Základem hladkého vyřízení pojistné události je:

  • co nejkompletnější dokumentace,
  • dozor policie,
  • mít kontaktní údaje obou stran, případně i podpisy případných svědků.

Opatrnosti v tomto případě není nikdy dost, komplexní cestovní pojištění však může hodně pomoci.

Po návratu domů jednejte rychle

Událost nahlaste pojišťovně co možná nejrychleji. Bleskové vyřízení je nejen v zájmu vás, ale i samotné pojišťovny.

Do formuláře pro hlášení pojistné události stačí vyplnit všechny údaje a vše ještě jednou pečlivě zkontrolovat.

Do přílohy patří lékařské zprávy související se zraněním na sjezdovce nebo jinde, policejní protokoly, ale třeba i fotografie. Zkrátka a dobře vše, co může pojišťovně pomoci s bezproblémovou likvidací škod.

Obecně platí, že čím víc informací dodáte, tím také lépe. Bez důležitých dokumentů není ani možné cokoliv vyřídit, a pokud jste asistenční službu ani nekontaktovali, mohou nastat komplikace.

Pozor na možné výluky

Cestovní pojištění sice může být poměrně komplexní, ale určitě nebude zahrnovat chronická onemocnění, s nimiž se léčíte třeba i několik let.

V případě pojištění zavazadel nezahrnuje ztrátu dokladů nebo peněz v hotovosti.

U pojištění odpovědnosti jsou vyloučeny případy, kdy šlo prokazatelně o úmyslnou škodu (a stejně tak když bude pojištěnec pod vlivem alkoholu nebo drog).

Specifická je situace i u rizikových sportů. Lyžování v Alpách není totéž jako vysokohorská turistika, nebo dokonce horolezectví. Nebojte se proto zeptat a ověřit si, kde už jsou hranice výluky a kde jste pojistnou smlouvou ještě stále chránění.

Speciální kategorie: zavazadla

A zavazadla? Škodu na nich nebo přepravovaných věcech musíte uplatnit u přepravce, když ale byly tašky odcizeny z hotelu či úschovy, musí být prokázáno policejním protokolem, že byly patřičně zabezpečeny. Hotel nebude ručit za cennosti a doklady, které jste nedali do trezoru, ale nechali je volně ležet v pokojích.

Zimní dovolená bez obav

Romantiku spojenou s lyžováním na svahu nelze ničím nahradit, někteří si zamilovali běžky nebo snowboard. V každém případě však platí, že cestovní pojištění se vyplatí neopomíjet.

Rozhodnout se můžete klidně až na poslední chvíli, sjednání pojištění online je možné ještě v den odjezdu. S výběrem pomůže i nezávislý srovnávač cestovního pojištění, díky němuž budete mít lepší povědomí o aktuální situaci na trhu.

VyplňteVyberteVyřešeno!