Dobrá dovolená začíná dobrým cestovním pojištěním
07. 01. 2019

Dobrá dovolená začíná dobrým cestovním pojištěním

Dá se pořídit do 5 minut online, v průměru za něj Češi utratí 36 korun na den a přesto chrání jejich zdraví až do výše několika milionů korun. O čem je řeč? O cestovním pojištění samozřejmě. Nejoblíbenějším finančním produktu Čechů. Vybíráme si jej ale dobře? Nezapomínáme na něco? Raději čtěte, ať máte jistotu.

Kvůli cestovnímu pojištění dnes už nemusíte obíhat pojišťovny nebo obvolávat poradce.

V bezpečí doma i na cestách

Jak už sám název napovídá cestovní pojištění je tu na krytí nepříjemných situací v zahraničí. A nemusí se jednat jen o vaše zranění. Cestovní pojištění umí pokrýt i náhlé onemocnění (například bolavé zuby), újmu, kterou svou nepozorností způsobíte, váš převoz do nemocnice, pokud něco poškodíte, pokud ztratíte zavazadla nebo vás někdo okrade.

A proč je tak oblíbené? Na rozdíl například od hypotéky nebo životního pojištění je snadno nastavitelné, takže jeho sjednání zvládnete bez problémů online. A do pěti minut máte vše potřebné v mailu.

Typy cestovního pojištění

 • turistické
 • pracovní (administrativně nebo manuálně)
 • jednorázové
 • opakované
 • celoroční

Cestovní pojištění s připojištěním umí pokrýt

 • léčebné výlohy
 • odpovědnost za škodu na majetku či zdraví
 • trvalé následky
 • ztracená zavazadla
 • rizikové, extrémní sporty
 • zrušený let

K tomu všemu navíc máte (zpravidla v ceně) k dispozici 24 hodinovou asistenční službu. Říkáte si, skvělé, ale kolik to všechno stojí? V průměru Češi za cestovní pojištění zaplatí kolem 35 korun na den a na osobu. Dokonce lze najít ještě levnější nabídky, ale počítejte s tím, že pojistka například za 11 korun je spíš pro dobrý pocit než pro opravdu dobrou ochranu na cestách. Na cenu se soustřeďte až po nastavení krytí.

Jak na to?

Při výběru cestovního pojištění se v prvé řadě zaměřte na tzv. léčebné výlohy. A naše rada zní – ať už jedete kamkoliv a budete tam provádět cokoliv, pod 5 milionů u léčebných výloh nechodťe. Zdá se vám to hodně? Ve výlohách ale máte náklady na ošetření, léčbu, léky, transport nebo převoz zpět na rodnou hroudu. A to nemluvíme o cestě například do USA, kde vás například ošetření zlomené ruky vyjde na závratných 180 000 tisíc korun.

Dobrou zprávou je, že pojištění s tímto krytím už často obsahují i tzv. úrazové pojištění. Takže ušetříte peníze i čas. Jen si pohlídejte, že částka za smrt úrazem je alespoň 200 tisíc a trvalé následky 400 tisíc korun. Nepodceňujte ani pojištění odpovědnosti (mělo by se pohybovat kolem jednoho milionu u zdraví a půl milionu u škody na věci). Pokud totiž máte děti, půjčujete si na dovolené motorku, sportujete nebo chodíte po městech, může se velmi hodit. Pojistka nahradí vámi zlomenou lyži, když vaše dítko uhodí jiné, náklady na ošetření a dokonce i ušlý zisk kohokoliv, kdo měl na vás smůlu.

Na cestě se může stát cokoliv. Důležité je být připraven/a.

Proč nestačí kartička pojištěnce nebo kreditka?

Vstupem do EU jsme sice získali nárok na zdravotní péči na účet vlastní zdravotní pojišťovny, ale za podmínek pro místní, a to včetně spoluúčasti. Pokud se na nosítku nechcete dohadovat, jestli nejbližší nemocnice je státní nebo soukromá, na kartičku raději nespoléhejte. Zvlášť když pak další převoz nebo trvalé následky bude mít na triku sami.

Zkoušíte štěstí s cestovním pojištěním k vaší kreditní kartě? Už na tom budete jistě lépe, než s kartičkou pojištěnce, ale vzpomeňte na začátek – výběr vaší pojistky by se měl vždy odvíjet od charakteru konkrétního výletu. Pojištění v ceně pravděpodobně nebude počítat s tím, že se chcete potápět nebo že budete v zemi, kde je lékařské ošetření extrémně drahé. V rámci dovolené nebývá položka za dobré cestovní pojištění tak vysoká (čtyřčlenná rodina zaplatí za pojištění na týden v Evropě necelých 700 korun), abyste ji museli jakkoliv krkolomně obcházet.

Do každého počasí i destinace

Cestovní pojištění by vás ale mělo doprovázet nejen na letní dovolenou. Na služební cestu do Londýna? Ano. Na lyže v Tatrách? Bezpochyby. Viz následující konkrétní příklady z praxe…

Hory

Martin – ne právě zkušený lyžař – vyrazil na začátek zimní sezóny do rakouských Alp a způsobil na první pohled banální srážku na sjezdovce s rakouským snowboardistou. Jenže ten měl nakonec vykloubené rameno a Martin to odnesl zlomeninou nohy. Takže převoz obou, ošetření a náhrada škody. Náklady se vyšplhaly na téměř milion korun. Nebýt cestovního pojištění, to všechno by musel Martin platit z většiny sám. Takhle ho vlastně celá patálie stála jen pojištění na 7 dní .

Pláž

Hanka jela navštívit příbuzné ve Spojených státech. Plán byl jasný. Nákupy, večeře a relaxace na pláži. Žádný sport ani extra aktivní dovolená, přesto – spíš ze zvyku – si cestovní pojistku na poslední chvíli sjednala. A už v letadle se Hance přihlásil nevítaný spolucestující – bolavý zub. Po příletu zkusila proti bolesti všechno možné – zaspat ji, otupit prášky. Když ale bolest po dvou dnech neustala, vydala se na ambulanci k zubaři. Ten provedl základní ošetření, zub očistil, vyvrtal a vyplnil. Účet? Bezmála deset tisíc korun! Účet ale uhradila pojišťovna.

Hodláte dovolenou strávit odpočinkem? I když se žádnému sportu věnovat nebudete, pojištění si vždy zařiďte.

Město

Petra s Lukášem jeli na prodloužený víkend do Říma. Na jejich první společný výlet, který chtěli pořádně zdokumentovat, takže si půjčili pořádnou zrcadlovku od Petřina bratra. Který ale trval na pojištění jejich zavazadel. A věděl proč. Při návratu z města do hotelu jim foťák ukradli. Pojišťovna jim sice ztracené snímky nenahradí, ale drahý fotoaparát ano.

Kam se obrátit?

Svatosvatě jste si slíbili, že na cestu už nikdy nevyrazíte bez pojistky? Nevíte ale, kde ji sehnat? Sjednat si ji můžete přes finančního poradce, oslovit přímo některou z pojišťoven, po telefonu či osobně. A samozřejmě online, ideálně přes srovnávač, kde máte všechny dostupné nabídky, ne jen od jedné pojišťovny. Je to rychlé, z pohodlí domova, se všemi výhodami a jistotami. Cestovní pojištění dnes nabízí téměř všechny pojišťovny na českém trhu – online tak najdete desítky nabídek od velkých i malých pojišťoven.

Vyrážíte na cestu na poslední chvíli? Nevadí. Pojištění stihnete sjednat i pár hodin před odjezdem, byť my doporučujeme alespoň 6 hodin. Pojištění je platné sjednáním a zaplacením a musíte být v té chvíli ještě na území ČR. Jakmile tedy budete mít na mailu potvrzení, můžete směle vyrazit.

Na co nezapomenout?

Pozor na alkohol

Pokud sobě či někomu jinému způsobíte zranění následkem požití alkoholu či drog, pojišťovna může krytí odmítnout nebo po vás požadovat spoluúčast. Takže pozor obzvlášť na sjezdovkách, kde na vás číhají lákadla jako bombardino či svařák.

Sporty pojistěte

Rekreační, rizikový či extrémní. Plánujete se jen párkrát po ránu proběhnout po pláži? Připojištění netřeba. Máte rádi free ride a lyžujete mimo vyznačené stezky a sjezdovky? Raději se poohlédněte po připojištění na rizikové sporty. Cena pojistky bude jen o pár stovek dražší, takže vás péče navíc určitě nezruinuje. A opravdu se vyplatí.

Věnujete se svému sportu profesionálně nebo spadá do kolonky extrémní? Vy o připojištění vůbec nepochybujte a bez spolehlivého pojištění si ani nebalte kufr.

Dobře nastavit cestovní pojištění není žádná věda. Navíc žádná pojišťovna to bez vás správně neudělá.

Počítejte s výlukami

Jaké sporty jsou očima pojišťovny rekreační zjistíte v podmínkách. Najdete tam i informace o dalších výlukách. Například pokud utrpíte újmu vinou špatného počasí či teroristického útoku. V těchto případech některé pojišťovny krytí neproplácí.

Uschovejte všechny doklady

Vždy si vše uschovejte. Lékařské zprávy, účty z nemocnice i účtenky za léky v lékárně nebo pomůcky. Vše pak budete dokládat pojišťovně, tak ať o nic nepřijdete.

Na nic nečekejte

… a jakmile vás bude něco bolet, zraníte se, ztratíte, poškodíte, vždy hned využijte služeb asistenční linky. Mohou vám pomoci s tipem na vhodnou ošetřovnu, nabídnou právní poradenství atd.

A závěrem pamatujte, že pojištění na cesty nikdy není zbytečným výdajem. Pokud je ovšem ale správně nastaveno. V rámci výběru dovolené mu tak těch pár minut věnujte. Jde o hodně – vaše peníze a především zdraví.

VyplňteVyberteVyřešeno!