Hypotéky pod tlakem: Kam úvěry na bydlení míří?
28. 02. 2018

Hypotéky pod tlakem: Kam úvěry na bydlení míří?

V posledních měsících hypoteční úvěry čelí mnoha útokům. Úrokové sazby v jejich důsledku stoupají a není snadné odhadnout vliv těchto změn na trh s nemovitostmi.

Ceny bytů a domů zdražují po celé republice. Zatím je ale trh stále optimistický a potenciálních kupců je mnoho.

Omezení dostupnosti hypoték ze strany ČNB

Už delší dobu se klienti i banky musejí potýkat hlavně s větší nedostupností úvěrů na bydlení. Kvůli nařízení České národní banky (ČNB) dnes už nesmějí poskytovat stoprocentní hypotéku. Pro klienty to znamená, že musí mít alespoň základní kapitál našetřený ještě před podáním žádosti o úvěr a to alespoň deset procent ceny nemovitosti. To ale může pro některé lidi znamenat velký problém. Hlavně mladí lidé naspořit takové částky v rozumné době nezvládnou. I přesto zájem o hypotéky zatím příliš neklesá. Navzdory stoupajícím úrokům se klienti aktuální hypoteční nabídku stále snaží využívat. Úrokové sazby sice rostou, oproti situaci před několika lety je stávající výše úroků stále nesrovnatelně výhodnější.

I nedostatek nemovitostí může hypoteční trh ochladit

Hypotéky mají za sebou velký boom. Nikdy o ně nebyl takový zájem jako v posledním době. To ale přineslo další problém – například v hlavní městě už skoro není co nakupovat. Nedostatek bytů pak přímo souvisí s cenami nemovitostí. A ty letí nahoru raketovou rychlostí. Růst cen ale nepostihuje jen hlavní město. Ceny bytů a domů zdražují po celé republice. A právě to má pak vliv i na počet poskytnutých hypoték. Pokud by byly nemovitosti příliš drahé, někteří zájemci o vlastní bydlení by si je nemohli dovolit. Zatím je ale trh stále optimistický a potenciální kupci představují velký počet lidí.

Úroky kontinuálně (po)rostou

Třetí neznámou do této hypoteční rovnice jsou úrokové sazby. Ty už několik měsíců stoupají. Momentálně jsou nad hranicí dvou procent a banky se netají tím, že přijde ještě další zdražování. Vše závisí opět na centrální bance – a ta základní úrokové sazby už několikrát v posledních měsících zvýšila. Pprávě její kroky kopírují i komerční banky. S největší pravděpodobností se tak musíme připravit na to, že úroky hypoteční splátku opět o něco prodraží.

VyplňteVyberteVyřešeno!