Nejlepší úrazové pojištění od A do Z
15. 11. 2018

Nejlepší úrazové pojištění od A do Z

Úrazy a nemoci číhají všude. Ovlivnit je můžeme jen do určité míry. Přitom jsou i takové, které nás vyřadí z provozu na týdny, měsíce i roky. Jak se na to připravit? Vyberte si to nejlepší úrazové pojištění.

Pro koho je úrazové pojištění vhodné?

Některé úrazy jsou opravdu nepříjemné a způsobí i velké výpadky vašich příjmů. Skončíte v pracovní neschopnosti, nebo dokonce dočasně upoutáni na lůžko. Přesně to jsou případy, kdy se sjednání úrazového pojištění vyplatí. Především pak tam, kde jsou důležité závazky: hypotéka či jiné splátky, které zkrátka nepočkají.

Produkt s názvem “úrazové pojištění” jako takové se v praxi již často nepoužívá. Úraz totiž není to nejhorší, co vás dokáže vyřadit z provozu na týdny, měsíce či roky. Ze statistických údajů je totiž patrné, že nejvíce ohrožující jsou právě dlouhodobé nemoci. Proto dnes volíme rizikové životní pojištění, které řeší jak úrazová rizika, tak ta životní,“

upřesňuje Mgr. Zdeňka Hrdá, finanční specialista Finovo, s.r.o.

Jak pojistku správně nastavit?

Důležité je si hned na začátku jasně stanovit, co od pojištění očekáváte. Co by vaše pojistka měla krýt. Ne každé úrazové pojištění vám totiž bude sedět. Některá se specializují hlavně na krytí těch základních rizik, jiná jsou schopná v nabídce obsáhnout i speciální připojištění.

Jen tak si pak budete moct zvolit to nejlepší úrazové pojištění.

Stačí se pustit do srovnávání úrazového pojištění online.

Některé úrazy vás mohou vyřadit z nadlouho; s úrazovým pojištěním tedy neváhejte.

Co kryje úrazová pojistka:

 1. Denní odškodnění – úrazové pojištění ho kryje většinou od určitého dne, kdy se s úrazem léčíte nebo jste kvůli němu v pracovní neschopnosti. Ani tato složka pojištění není ale podmínkou. Pokud tedy budete úrazovou pojistku řešit online,dobře srovnávejte.
 2. Pobyt v nemocnici – pokud toto vaše pojistka obsahuje, znamená to, že za každý den v nemocnici dostanete určitou částku.
 3. Trvalé následky po úrazu – každá pojišťovna má pro úrazové pojištění nastavené tabulky. Stanovuje tak rozsah vašeho úrazu a za ten vás odškodní určitou procentuální částkou z vaší pojistné částky. Znamená to, že za vyražený zub zkrátka dostanete míň než za komplikované úrazy. Důležité pak je si tyto tabulky nastudovat. Nutno podotknout, že pojišťovny v takovém případě řeší třeba i to, jestli úraz máte na pravé, nebo levé ruce.
 4. Smrt následkem úrazu – i na tyto smutné okolnosti může úrazové pojištění myslet. Pokud se něco takového přihodí, vyplatí se pojistná částka pozůstalým.
 5. Úrazový důchod – pokud je to stanoveno ve smlouvě, může člověk s trvalými následky po úrazu pobírat i měsíční nebo roční odškodnění, něco jako důchod.
 6. Další připojištění – některé pojistky zahrnují i další rizika a možnosti, například uhrazení nákladů na kosmetické úpravy po úrazu. Jiné zase nabízejí úrazové pojištění v případě automobilových nehod.

Různá délka úrazového pojištění

Úrazové pojištění rozlišujeme na krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé úrazové pojištění je velmi flexibilní: lze je sjednat i na velmi krátký časový úsek (většinou ale nemůže být sjednáno na delší dobu než jeden měsíc) a zaplatit je můžete jen pár dnů před plánovanou akcí. Vyplatí se například v době, kdy víte, že by mohlo dojít k úrazu (například jedete na hory lyžovat).

Dlouhodobé úrazové pojištění se sjednává na delší dobu, je přizpůsobeno běžnému životu pojištěné osoby a platí se v pravidelných splátkách. A právě u tohoto typu pojištění zvažujte výše uvedené možnosti krytí.

Věk a zdravotní stav pojištěnce mají na výši pojistného zásadní vliv.

Kolik stojí úrazové pojištění

Cena při sjednání úrazové pojištění se liší pojišťovnu od pojišťovny. Pojistné se odvíjí od několika parametrů:

 • věk,
 • zdravotní stav,
 • profese – čím rizikovější povolání, tím bude částka vyšší (některá povolání jsou dokonce prakticky nepojistitelná, například krotitel divokých šelem),
 • pojištěné položky – co vše chcete, aby pojistka zahrnovala,
 • pojistné limity – tedy částky, které vám budou v případě pojistné události vyplaceny,
 • sport – pojišťovna se bude ptát, zda pravidelně sportujete. Profesionálové zaplatí za pojistku více.

S pomocí kalkulaček na internetu posoudíte, na kolik vás úrazová pojistka vyjde. Může stát i jen několik stovek, důležité ale je dobře si nastavit, na kolik chcete být pojištění. Obecně se většinou pracuje s částkou alespoň jeden milion korun.

Věk a zdravotní stav pojištěnce mají na výši pojistného zásadní vliv.

Výplata pojistné částky

A jak je to s vyplácením částek sjednaných v rámci úrazové pojistky? Budete potřebovat číslo své pojistky, své osobní údaje, místo, datum a čas vzniku škodní události a lékařskou dokumentaci.

Postup hlášení pojistné události je následující:

 1. Oznamte pojistnou událost – především je nutné zajistit hlášení pojistné události prostřednictvím formuláře vaší pojišťovny, a to ideálně ihned po prvním ošetření. Formulář najdete na jejích stránkách ke stažení nebo k vyplnění online nebo je k vyzvednutí v pobočkách. Pozor, i formulář odesílaný přímo přes webové stránky je nutné podepsat! Událost spadající pod úrazové pojištění hlaste co nejdříve po jejím vzniku. Promlčecí lhůta je obecně několik let, s nahlášením úrazu ale raději neváhejte.
 2. Přiložte zdravotnickou dokumentaci – kopie veškeré dokumentace o průběhu léčení úrazu je nezbytná.

Pojišťovna je poté povinna zahájit bez zbytečného odkladu šetření nutné ke zjištění rozsahu její povinnosti vyplatit finanční plnění pojištěnému. To je splatné do 15 dnů po skončení šetření. Šetření musí pojišťovna skončit nejpozději 3 měsíce od nahlášení pojistné události. Pokud tak pojišťovna učinit nemůže, je její povinností tuto skutečnost pojištěnému sdělit.

Pozor na výluky

I u úrazového pojištění mají pojišťovny nastaveny výluky z plnění. Co vám neproplatí konkrétně vaše pojišťovna, se dočtete v pojistné smlouvě. Obecně nemáte nárok na finanční plnění například tehdy, pokud došlo k úrazu pod vlivem drog.

Pojistka pro celou rodinu

Úrazové pojištění nemusíte sjednávat jen pro sebe. Velká řada pojišťoven dnes už nabízí pojistky i pro vybrané kategorie rodinných příslušníků: úrazové pojištění pro seniory, úrazové pojištění pro děti nebo jednoduše komplet rodinné úrazové pojištění.

I to zohledňuje kalkulačka úrazového pojištění. Děti si k sobě můžete připsat a připlácet tak i za ně. Je nutné si ale opět dobře uvědomovat, na co je vlastně chcete pojistit. Připojistit je v rámci vašeho úrazového pojištění stojí měsíčně deseti- až maximálně stokoruny. Vše samozřejmě závisí na pojistné částce.

VyplňteVyberteVyřešeno!