Osm nejlepších finančních knih – pro každého!
12. 07. 2019

Osm nejlepších finančních knih – pro každého!

aneb zbohatněte četbou! Tedy, žádná kniha vám naditou peněženku a plné bankovní konto nezajistí. Naštěstí ale ti nejlepší byznysmeni, finančníci a miliardáři knihy o financích psali. Tak proč se od nich něčemu nepřiučit?

Jak si zajistit pohodlný život, jak zbohatnout jak si peníze udržet, jak s nimi hospodařit, jak nejlépe investovat – takové otázky si neklademe jen my dnes. Na to samé hledaly odpovědi generace a generace před námi. Trendy, technologie se sice mění, ale svět a společnost v základech funguje stále stejně. Základní poučky tak mohou platit a platí i dnes.
A to nemusíte aspirovat na investora na akciovém trhu, abyste v našem čtenářském deníku našli rady i pro váš každodenní život.

Můžeme vám slíbit, že následující knihy jsou velmi přínosné a času ani peněz do nich vložených rozhodně nebudete litovat.

NázevNázev origináluAutorRok vydáníPočet stranČeské vydání
Nejbohatší muž v BabylóněThe Richest Man in BabylonGeorge S. Clason1926135ano
Bohatý táta, chudý tátaRich Dad Poor DadRobert T. Kiyosaki2000207ano
Myšlením k bohatstvíThink and Grow RichNapoleon Hill1937368ano
Curyšské axiomyThe Zurich AxiomsMax Gunther1985143ano
Inteligentní investorThe Intelligent InvestorBenjamin Graham1949504ano
Beating the StreetBeating the StreetPeter Lynch1994336
Eseje Warrena Buffetta: lekce pro korporátní AmerikuThe Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate AmericaWarren Buffett1997328
Investice do akcií – běh na dlouhou traťStocks for the long runJeremy Siegel1994417ano

1. Nejbohatší muž v Babylóně (George S. Clason; 1926)

Už jste někdy slyšeli o pravidlu 1 – 7 – 2, tedy správném rozdělení příjmů? Na 135 stranách této knihy najdete celou řadu dalších skvělých postřehů, jak s penězi hospodárně nakládat. Ať jako soukromá osoba či firma. Třeba co dělat s každou desátou mincí, pět zákonů o zlatě nebo jak si „vyrobit vlastní štěstí“ a dosáhnout úspěchu.

Není to tedy kniha o investování, spíše o fungování osobních financí, úsporách a finanční gramotnosti obecně. Což autor ukazuje na deseti fiktivních příbězích z Babylónu, kdysi nejbohatším městě světa.

Dočtete se zde lehkou, čtivou formou o univerzálních finančních pravidlech, která jsou neměnná. Zkrátka je to nadčasová kniha.

Příště už do knihkupectví můžete jít najisto – jen s naším seznamem.

2. Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki; 2000)

Kniha o společnosti, jejím rozdělení a vnímání hodnot, o vzdělávání. Zároveń ideální kniha pro každého začínajícího investora.

Podle Kiyosakiho chudí a střední třída pracuje pro peníze, ale bohatí pracují, aby se učili. Autor zdůrazňuje význam finanční gramotnosti, ostatně podtitul knihy zní: Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne.

Hlavní myšlenkou autora je rada, abychom opustili tradiční pasivní přístup „vystuduj, aby sis našel dobré zaměstnání a práce tě uživila“ a vydali se aktivnějším směrem. Směrem k aktivnímu řízení vlastních financí. Abychom tolik nespoléhali na mzdu, ale aby peníze pracovaly pro nás a za nás, a to v podobě úroků, výnosů, renty z realit apod. Jak na to? To poradí Kiyosaki.

3. Myšlením k bohatství (Napoleon Hill; 1937)

“V této knize najdete tajemství, jak vydělat peníze. Může to změnit váš život… Ukáže vám nejenom co dělat, ale i jak to dělat. Pokud se naučíte uplatňovat jednoduché základní techniky, ovládnete tajemství opravdového a trvalého úspěchu. Budete mít vše, co jste si v životě přáli.“ Tak zní oficiální text distributora knihy a možná by leckoho od četby spíš odradil. Těchto 368 stran by ale byla škoda v domácí knihovně nemít.

Kniha byla napsána během velké hospodářské krize (1929) a od té doby se titulu “Think and grow rich” prodalo více než 30 milionů kopií po celém světě. Hill v knize shrnuje svůj výzkum a debaty s bohatými obchodníky.

Dobrá investice podle nich nespočívá v technikách, trendech nebo zaručených tipech. V prvé řadě je to vždy o způsobu myšlení a psychologii. Bohatství totiž neznamená vždy jen to, že má člověk hodně peněz. Hill se s vámi podělí o tzv. 13 principů úspěchu, kam patří touha, víra, specializované znalosti, organizované plánování, vytrvalost a „šestý smysl“.

Dobré investice a budování bohatství podle řady autorů spočívají hlavně v nastavení mysli, spíš než v obchodních tricích a technikách.

4. Curyšské axiomy (Max Gunther; 1985)

Max Gunther, pocházel z rodiny švýcarských finančníků, která na finančních trzích aktivně investovala desítky let. A proto se v této tenké knize věnuje právě investicím. Shrnuje v ní legendární pravidla curyšských axiomů, tedy tvrzeních, která se předem pokládají za platná. A vůbec poprvé je v písemné a srozumitelné podobě představuje i laické veřejnosti.

Ve dvanácti velmi zajímavě a čtivě popsaných axiomech se dozvíte, jakým směrem se myšlení těchto lidí ubírá a jakými pravidly se řídí ve svém rozhodování přední švýcarští bankéři a investoři. Jejich filozofie naznačuje, že peníze a investice mají své specifické přírodní zákony.

Podle Gunthera totiž lidé o penězích rozhodují hlavně na základě pocitů, domněnek a vzpomínek. Proto také široká veřejnost během finanční krize panikaří a zbavuje se svých investic. Rozum jde stranou, kontrolu přebírá strach.

Tak jako je Babylón nejlepší knihou o osobních financích, tak jsou Curyšské axiomy nejlepší knihou o investování.

5. Inteligentní investor (Benjamin Graham; 1949)

A tohle už je “těžká váha” mezi investičními knihami. A to nejen rozsahem pětiset stran. Ostatně sám Warren Buffett ji označil za nejlepší investiční knihu, která byla kdy napsána a pravidelně se umisťuje v žebřících nejvýznamnějších finančních knih. Přesto to není náročná četba a hodí se i pro začátečníky.

Graham se v knize věnuje historii akciového trhu, analýzám akcií, různým způsobům řízení portfolia a srovnává akcie několika společností, aby na konkrétních příkladech ilustroval své teze. Apeluje především k opatrnosti a racionalitě. Je to kniha pro dlouhodobé investory, ne pro krátkodobé spekulanty. Je velmi komplexní a jejích (minimálně) deset prvních kapitol by si měl přečíst každý.

V knize se naučíte zásady, principy a jakési zákony správného investování, které pak můžete napasovat na jakoukoliv konkrétní situaci. A možná vás k této knize přiláká i fakt, že zmiňovaný finančník Buffett tvrdí, že celý život jenom následoval rady uvedené v kapitolách 8 a 20.

Za přečtení stojí i kniha “Security Analysis”, obsáhlejší, podrobnější text o hodnotovém investování. Najdete v ní postupy, které by měl investor dodržovat, pokud se rozhodne aktivně investovat, varuje před možnými chybami. Je logickým pokračováním pro čtenáře, které oslovilo předchozí Grahamovo dílo.

6. Beating the Street (Peter Lynch; 1994)

Bohužel bez českého překladu, Peter Lynch je ale jedním z nejúspěšnějších investorů na akciových trzích a manažerů hedgeových fondů 20. století a proto stojí za pozornost. V polovině 60. let 20. století začal pracovat jako stážista ve Fidelity Investments. Téměř o 11 let později byl pověřen řízením Magellan Fund, který měl v té době téměř 18 milionů amerických dolarů v aktivech. Do roku 1990 se fond rozrostl na  v neuvěřitelných 18 miliard amerických dolarů aktivech s téměř tisíci akciovými pozicemi. Během této doby se fond chlubil průměrným ročním výnosem přesahujícím 29 %.

Kniha „Beating the Street“ umožňuje čtenáři nahlédnout do myšlenkových procesů Lynche, pokud jde o rozhodování, zda nakoupit nebo prodat akcie. Lynch věřil tomu, že individuální investor může využít tržních příležitostí lépe než slavná velká Wall Street. I proto povzbuzoval investory, aby investovali do toho, co sami nejlépe znají.

7. The essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America (Warren Buffett; 1997)

Už o něm byla řeč a bude zas. Warren Buffett – asi nejúspěšnější investor moderní historie – a jeho slavné eseje. Jejich čtenáři mohou nahlédnout do propojení mezi řízením společnosti a akcionáři, jak řídit společnost, jak posílit podnikového hodnoty, jak vybrat tým, o účetnictví, daních atd. Zmiňuje také alternativy k běžným akciím.

Zaujme i forma knihy. Buffett nastiňuje své základní obchodní principy jako správce společnosti Berkshire Hathaway Inc., který informuje akcionáře o tom, že jsou jejich vzájemné zájmy sladěny.
A jako i ostatní autoři, i on je proti bezhlavému následování investičních trendů.

Samotné eseje si přečtete jen v angličtině, v češtině ale vyšel jejich výtah od Jeremyho C. Milera. Kniha vyšla v roce 2016, má 320 stran a odhaluje, s Buffettovým svolením, jeho klíčové investiční principy a učení. Naleznete zde základ Buffettovy strategie proti proudu, strategie diverzifikace, jeho taktiky pro lepší výsledky na investičních trzích – se zaručeným růstem o nejméně 10 % ročně.

Čtenářský tip: Dopisy akcionářům Berkshire Hathaway; Warren Buffett píše každý rok před valným shromážděním dopis všem svým akcionářům. Tuhle tradici drží přes padesát let a ve finančním světě se už stává událostí roku. Ostatně je to pochopitelné, když nejbohatší člověk planety předává své zkušenosti dále. Mnoho těchto dopisů naleznete přímo na stránkách Berkshire Hathaway (https://www.berkshirehathaway.com/). Nenechte se odradit vzhledem stránek, Buffett nebyl právě velkým příznivcem moderních informačních technologií.

8. Stocks for the long run (Jeremy Siegel; 1994)

A teď něco pro milovníky čísel a investiční fajnšmekry. Vážným zájemcům o akciové investování doporučujeme prostudovat knihu profesora Jeremyho Siegela. Autor zasvětil svůj život finančnímu výzkumu a na řadě zajímavých statistických výpočtů a finančních úvah dokládá, proč jsou dlouhodobě, v horizontu desítek let, akcie výnosnější a překvapivě i bezpečnější než kterékoliv jiné cenné papíry nebo investice.

Tato kniha je pozoruhodnou statistickou analýzou výnosů akcií na základě podrobné analýzy dat z amerického trhu za posledních 200 let. Můžeme prozradit, že z jeho průzkumu vyplývá, že průměrný výnos amerických akcií je cca. 6,8 % p.a. Byť stará čísla už dnes nemusí platit, rozhodně si tohoto autora nenechte ujít.

A co vy? Četli jste některou z těchto knih? Jak se vám líbila? Nebo snad máte úplně jiný tip? Pochlubte se v komentáři pod článkem! 

VyplňteVyberteVyřešeno!