• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Nemovitosti na trhu docházejí. Je ještě vůbec co kupovat?

10. 1. 2018

Enormní zájem o nemovitosti díky nízkým úrokům hypoték a minimum volných bytů – to je aktuální situace na realitním trhu. Ten se dostává do úzkých. Co bude dál?

nemovitosti na trhu docházejí

Nové byty se nestíhají stavět tak rychle, aby pokryly stávající velkou poptávku.

Úroky ještě pořád nahrávají kupcům

Sazby u hypoték stoupají už několik měsíců. I přesto jsou ale hypotéky pořád velmi výhodné a lákají další a další klienty k pořízení vlastního bydlení. Momentálně se úroky pohybují nad úrovní dvou procent. A právě díky těmto nízkým sazbám zájem o jakékoli volné nemovitosti na trhu neupadá. Lidé hledají domy, byty i novostavby. Ale těch naopak neustále ubývá.

Bytová výstavba je pomalá a nestačí poptávce

Všechny realitní kanceláře i developeři se shodují: Když dáme byt do nabídky, vydrží tam jen velmi krátkou dobu. Zájemců o koupi je velké množství. Podle nich má na tuto situaci vliv právě i dostupnost úvěrů na bydlení a jejich výhodné podmínky. Lidé se obávají, že sazby budou i nadále růst, chtějí proto situace využít ještě teď.

Boj o poslední volné byty

Pak ovšem nastává pomyslný boj o poslední volné nemovitosti, které na trhu najdou. Nové byty se přitom nestíhají stavět tak rychle, aby pokryly stávající velkou poptávku, protože výstavbu často zdržuje zdlouhavá legislativa. Nejhorší je to s nabídkou v Praze, kde je zájemců o vlastní bydlení stále nejvíce.

Související články

21. 3. 2019

Hypotéka pro OSVČ: jak u banky s žádostí uspět?

Jste živnostník a žádost o hypotéku zatím neklapla? U nás se dozvíte, jak si zvýšit bonitu plus u které banky máte jako OSVČ největší šanci uspět.