Levné hypotéky jsou od podzimu 2018 minulostí. Banky jedna za druhou oznamují růst úrokových sazeb. Některé dokonce hypoteční úvěry zdražují i několikrát za sebou. A podle všech indicií na trhu to vypadá, že s navyšováním sazeb zdaleka nekončí.
V říjnu 2018 banky poskytovaly hypoteční úvěry za průměrnou sazbu přes dvě a půl procenta. Nyní je ale realita už opět jiná. Momentálně totiž lidé získávají úvěr na bydlení už většinou za více než tři procenta. A to ještě jen v případě, že mají alespoň třicet procent ceny nemovitosti našetřeno.
Pokud si pak berou vyšší hypotéku než se 70% LTV, je úvěr ještě dražší. V průběhu prosince 2018 oznámili zdražování snad všichni velcí hráči na trhu. Úroky hypoték se většinou zvýšily až o tři desetiny procenta.
Komerční banky se pro zvyšování úrokových sazeb rozhodují na základě kroků České národní banky (ČNB). Ta v roce 2018 navyšovala základní úrokovou sazbu jako na běžícím pásu. Z technické nuly se tak úrok, za který si peníze půjčují banky, navýšil na 1,75 procenta.
Další měnové zasedání bankovní rady nás ještě čeká. Centrální bankéři se navíc netají tím, že základní sazba poroste nejspíš i v roce 2019. A na kroky ČNB čekají i všichni poskytovatelé hypoték.
Když došlo (zatím naposledy) k oznámení navýšení sazby ze strany centrální banky, zdražování úvěrů na bydlení následovalo od komerčních bank téměř okamžitě. Lidé se tak musejí připravit na to, že budou vlastní bydlení i výhledově pořizovat stále dráž.
Doba levných hypoték je teď zkrátka pryč. Dokonce se dostáváme do situace, kdy lidé po skončení fixace budou splácet za hypotéku víc. Zatím jsou rozdíly ve splátkách jen v řádech stokorun. Bude ale hůř. Ti, kterým například v současnosti dobíhá tříletá fixace, už budou muset z rozpočtu uvolnit na splátku hypotečního úvěru mnohem víc. Před třemi lety byla totiž úroková sazba mnohem níž.
Pro ty, kterým teď začíná období vyjednávání o úrokových sazbách a refinancování, je dobré si nabídky bank srovnat v hypoteční kalkulačce.
Nejsou to ale jen úrokové sazby, které by měly lidi zajímat. Kromě úroků ovlivňují ceny hypotéky i další faktory.
Hypotéka tak znamená i řadu dalších povinností a úkonů, za které se platí. Především je třeba pojistit samotnou nemovitost, tedy tzv. „cihly“. Některé banky pak mohou vyžadovat i pojištění domácnosti. To může řádově vycházet na tisícikoruny.
Stejně tak některé banky chtějí, aby si u nich lidé zřídili klasické účty, ze kterých pak hypotéku splácejí. A za vedení účtu se také platí.
A kdo hypoteční úvěr refinancuje, musí znovu zaplatit také poplatky za nový odhad ceny nemovitosti.