Výjimky z cestovního pojištění: kdy, jaké a proč
31. 12. 2018

Výjimky z cestovního pojištění: kdy, jaké a proč

Zimní sezóna láká čím dál víc lidí do zahraničí. Někoho na hory, jiné naopak za teplem. V každém případě se bude hodit sjednání pojištění na cesty. Nezapomeňte se podívat, co všechno pojistka kryje a za jakých podmínek. Jen tak vás později nepřekvapí výjimky z cestovního pojištění.

Pozor na (chronické) nemoci

Není vám dobře, a přesto na výlet do zahraničí vyrážíte? Nespoléhejte pak ale na to, že vám pojišťovna uhradí náklady na léčbu, pokud se vám nemoc zhorší a budete potřebovat lékařskou pomoc. S největší pravděpodobností neuvidíte ani korunu.

Podobný problém pak je, pokud trpíte nějakou chronickou nemocí. Jestli se s ní léčíte právě v době, kdy se chystáte do zahraničí, pojišťovny budou při posuzování nároků na plnění pojistky přísné.

Chronické nemoci mohou způsobit výjimku z cestovního pojištění.

Na sjezdovkách opatrně s alkoholem

Základní sporty většinou do cestovního pojištění do zahraničí spadají. Ve výlukách tak pojišťovny mají až jejich extrémní a rizikové formy, například bungee jumping, v zimě jsou to ovšem i skoky na lyžích nebo jízda na lyžích a snowboardu mimo sjezdovky.

Klasické jízdy na sjezdovkách součástí pojištění na dovolenou naopak jsou. I tady je ale důležité se zachovat správně. Většina lyžařů si po pár jízdách zaskočí na nějaký ten alkohol na zahřátí. Úrazy způsobené pod vlivem alkoholu ale cestovní pojištění na lyže také nepokryje. Roli v tomto případě hraje ale i to, jestli vám na místě udělají záchranáři či lékaři testy na alkohol.

V těhotenství si cestování dobře rozmyslete

Cestovní pojištění v těhotenství je v rámci pojistek speciální kapitola. Od určitého týdne gravidity se totiž žena u komerčních pojišťoven už nepojistí.

Většinou pojišťovny jako hraniční dobu udávají 28. týden (některé pouze 24. nebo 25. týden), a naopak Kooperativa je v tomto ohledu nejbenevolentnější a pojistí ženu až do 30. týdne gravidity.

Cestovní pojištění v těhotenství může být problematické.

Obraťte se na asistenční službu

V případě nutnosti vyhledat lékařskou pomoc na dovolené se nejprve pokuste spojit s asistenční službou své pojišťovny. Na lince vám poradí, která zdravotnická zařízení a lékaře má v rámci vašeho cestovního pojištění nasmlouvaná.

Při akutním úrazu, nebo dokonce v ohrožení života po vás ale samozřejmě nikdo nechce, abyste jeli přes půlku města do smluvního zdravotnického zařízení.

Pokud to nicméně jen trochu jde, nespoléhejte na doporučení hotelové recepční a asistenci volejte. Ošetření nesmluvním lékařem vám totiž pojišťovna opravdu nemusí proplatit.

Nešetřete na limitech

Zde platí jednoduché pravidlo – čím vyšší riziko, tím vyšší mějte limity. Dobré tak je posoudit, jestli vám stejně nastavená pojistka bude stačit na eurovíkend i hory. V každé zemi je navíc péče jinak drahá.

Dalším důvodem může být i to, že například na sjezdovkách nemusíte zranit jen sebe. Pak je třeba mít i vyšší limity u pojištění odpovědnosti.

Výluk je mnohem více

Kromě již zmíněného alkoholu pojišťovny z cestovního pojištění neproplácí ani úmyslné poškození zdraví nebo zranění vzniklé při účasti na organizovaných sportovních soutěžích. Ani nové zuby si u moře nebo na horách nepořídíte. Zubní ošetření je drahé a vztahuje se opravdu jen na ty nejnezbytnější úkony. Ani tím to ale nekončí. Výčet výjimek z cestovního pojištění je ještě mnohem delší. Nezbývá než pozorně číst smluvní podmínky.

TIP:

I přes všechny uvedené výjimky se vyplatí dobře se na dovolenou v zahraniční pojistit. Máme pro vás všechny výhody srovnání nabídek cestovního pojištění online.

VyplňteVyberteVyřešeno!