Rizikové životní pojištění zabezpečí vaši rodinu
30. 11. 2018

Rizikové životní pojištění zabezpečí vaši rodinu

Zimní dovolená na lyžích přináší nejen pohodu a relaxaci, ale může být v určitých fázích i nebezpečnou. Rizikové životní pojištění se postará o to správné krytí. Nezapomeňte ale ani na cestovní pojistku.

Co je rizikové životní pojištění

Na trhu existuje několik různých variant životního pojištění. U některých typů je možné investovat, resp. tvořit rezervu. Rizikové životní pojištění má za úkol posloužit především jako finanční zajištění vašich blízkých v případě, že dojde k výpadku příjmu v důsledku vážného úrazu, nemoci či smrti.

Pokud nenastane daná pojistná událost, nenáleží vám po ukončení pojistného období žádné finanční plnění – na rozdíl od klasického investičního pojištění.

Rizikové životní pojištění je nicméně určitě vhodným doplňkem nejen pro zimní adrenalinovou dovolenou v Alpách. V případě, že jste milovníci zimních sportů a zároveň máte finanční závazky, jako je placení hypotéky, riziková pojistka by pro vás měla být prakticky povinností.

Rozšíření pojistné smlouvy zvýší pojistné krytí

V rámci smlouvy na rizikové životní pojištění si lze sjednat i další vhodná připojištění. Pojistná ochrana se pak adekvátně zvýší.

A vztahovat se bude i na další životní situace:

  • Pojištění trvalých následků vinou úrazu – Tedy například jestliže dojde k poškození některého z důležitých orgánů, případně zůstanete po těžké nehodě dokonce na invalidním vozíku.
  • Pojištění invalidity – Dlouhodobě přijdete o velkou část příjmů. A léčba také něco stojí.
  • Pojištění pracovní neschopnosti – Pojišťovna vám od určeného data vyplatí tzv. denní pojistné plnění.
  • Pojištění hospitalizace – Pojišťovna za každý den strávený v nemocnici, ať už kvůli úrazu, nebo nějaké vážné chorobě, vyplatí určitou sumu.

Sjednání rizikového životního pojištění online

Výpočet ceny je samozřejmě zcela individuální a rozhodovat někdy mohou i maličkosti. Kalkulačka životního pojištění určitě napoví víc. Stačí sem zadat jen několik málo základních údajů a všechny potřebné informace pro jednání s pojišťovnami budete mít na jediné obrazovce.

Při invaliditě dlouhodobě přijdete o značnou část příjmů.

Placení pojistného

V rámci hrazení pojistky si můžete kromě ročního zvolit i měsíční, čtvrtletní nebo půlroční frekvenci plateb pojistného. Platit pojistné na celý rok dopředu je nicméně nejlevnější.

TIP: Pokud žijete zdravě, v rámci rizikového životního pojištění můžete dostat slevu. Řada pojišťoven na českém trhu počítá s tím, že pokud budete dodržovat zdravý životní styl a chodit na preventivní lékařské prohlídky, bude pojistné nižší. Sleva může dosáhnout třeba i čtvrtiny roční pojistné částky.

Výluky z rizikové životní pojistky

V případě rizikového životního pojištění se jako předmět výluky nejčastěji objevují dva případy.

Žádné odškodné nebude vyplaceno, pokud pojištěnec

  • zemře ve dvouměsíční lhůtě po podpisu smlouvy,
  • spáchá během prvních dvou let jejího trvání sebevraždu.

Lze si pojistné odečíst z daní?

Rizikové životní pojištění sice nabízí mnoho možností, rozšíření pojistné ochrany formou připojištění počínaje a sjednání pojistky už na jeden rok konče, daňově uznatelné ale není. Odečíst ze základu daně z příjmu fyzických osob ho proto nelze. Tato možnost se vztahuje výhradně na pojištění obsahující spořicí složku, tedy například kapitálové životní pojištění.

Co určuje cenu pojištění

Životní pojištění by mohlo ztrácet na hodnotě vlivem inflace, před tím se ale pojišťovny chrání každoroční aktualizací – nejen výše pojistného, ale i celkové pojistné částky.

Dokonce je možné pojistnou smlouvu postavit tak chytře, že se pojistná suma bude s postupujícími roky snižovat, protože za dvacet let doplatíte hypotéku nebo se už nebudete starat o děti. Odpovídající životní pojištění by měl mít sjednané i každý zodpovědný podnikatel.

Cenu pojistného krytí ovlivňuje hned několik základních faktorů:

  • Aktuální zdravotní stav – Ten si pojišťovna obvykle pečlivě přezkoumá a bude ji zajímat také vyjádření lékaře. Posudek odborníka je důležitý, o výši pojistky totiž rozhodnou i drobnosti.
  • Věk pojištěnce – Obecně zde platí, že čím starší pojištěnec, tím také vyšší riziko zdravotních problémů.
  • Zaměstnání – Pokud sedíte celý den v kanceláři, budete platit méně než horník nebo třeba záchranář. Riziková povolání s sebou nesou každodenní nebezpečí, a musíte si proto připlatit.
  • Životní styl – Pokud nadměrně holdujete alkoholu, kouříte nebo máte velkou nadváhu, či dokonce trpíte obezitou, pořádně si připlatíte.
Věk a zdravotní stav pojištěnce mají vliv na výši pojistného rizikového životního pojištění.

Cestovní pojištění na lyže nepodceňujte

Pokud jste vyznavači zimních radovánek na zahraničních horách, kromě rizikového životního pojištění, které vás kryje dlouhodobě, nezapomínejte ani na krátkodobé cestovní pojištění určené speciálně pro lyžaře.

Podle typu (při)pojištění máte nárok na

  • léčebné výlohy v případě úrazu způsobeného na horách v rámci zimních sportů,
  • výjezd horské služby,
  • převoz do nemocnice,
  • hospitalizaci,
  • odpovědnost za újmu způsobenou jinému lyžaři,
  • ztrátu zavazadel.

A vyznavači adrenalinových (extrémních) sportů by měli v rámci pojistky myslet i na tato rizika. V rámci toho máte například krytí úrazů v rámci mountboardingu, profesionálního bobování či sáňkování nebo vysokohorské turistiky (nad 5 000 m. n. m.) či lezení po skalách.

Pojištění samotné stojí pár set korun, léčebné výlohy mohou vyjít na statisíce.

Při cestách do zahraničí proto nespoléhejte jen na evropský zdravotní průkaz. Pojištění se nemusí vztahovat na všechna ošetření.

Zde si můžete spočítat, kde vás cestovní pojištění na hory vyjde nejlépe.

TIP: Pokud si nejste jisti, zda se právě na ten „váš“ sport bude dané cestovní pojištění vztahovat, zeptejte se přímo ve vybrané pojišťovně na konkrétní případ.

A jaká jsou nejčastější zimní zranění? Patří mezi ně pády na lyžích či snowboardu, srážky na sjezdovce, úrazy na vleku nebo omrzliny různých částí těla.

Do hor autem

Chystáte se na zimní prázdniny na sněhu autem? Pak jistě máte sjednané spolehlivé povinné ručení, případně havarijní pojištění. Některé pojišťovny ale pro vašeho čtyřkolého parťáka nabízejí i speciální pojistky určené právě pro zimní výlety do hor.

VyplňteVyberteVyřešeno!