Úno/18

16

Autopojištění můžete zvolit i podle počtu ujetých kilometrů

Řidiči, kteří v autě tráví hodně času, zaplatí na povinném ručení více než sváteční řidiči. Delší doba strávená na silnici totiž znamená větší riziko autonehody.

 

Autopojištění podle počtu kilometrů

Pro cenu povinného ručení začíná být stěžejní počet ujetých kilometrů.

V hlavní roli kilometry

Dříve platilo, že při ceně povinného ručení hraje prim hlavně síla koní ukrytá pod kapotou. Dnes je tomu u mnohých pojišťoven jinak. Na typu vozidla nyní tolik nezáleží. Po vzoru ze zahraničí začíná být stěžejní zejména počet ujetých kilometrů. Mnozí řidiči jásají, protože tím ušetří i několik tisíc korun.

 

Obvyklá kritéria povinného ručení

Cena povinného ručení se u každé z  pojišťoven liší. Některé stále zohledňují zejména věk a místo bydliště řidiče, stáří vozidla, výkon a objem motoru. Pokud jste jen občasný řidič a zajímá vás výše povinného ručení podle počtu najetých kilometrů, zvolte pojišťovnu s touto nabídkou.

Pomoci mohou i online srovnávače.

·

Úno/18

15

Risk je zisk: Platí to i v případě kryptoměny?

Investice do digitálních měn láká mnoho lidí toužících po zisku. Znáte všechna reálná rizika? Neznalost zákona totiž neomlouvá ani při tomto typu obchodů.

kryptoměny

Z hlediska zákona a daní se v případě kryptoměny v ČR nejedná o měnu, ale o věc.

Kryptoměna jako věc

Kryptoměna sice obsahuje ve svém názvu slovo měna, ale o měnu v pravém slova smyslu nejde. To znamená, že není považována za všeobecně přijímaný platební prostředek na určitém území, například státu.

Z hlediska zákona a daní se tedy v České republice nejedná o měnu, ale o věc. Než se pustíte do obchodování s virtuální měnou, uvědomte si své finanční možnosti a výši rizika, které jste ochotni akceptovat a také vlastní finanční gramotnost.

Vidina zisku je sice lákavá, ale bezhlavě se pustit do obchodování s digitální měnou v případě, že o ní mnoho nevíte, může ve výsledku hodně bolet. Řada finančních odborníků se shoduje, že celý obchod s bitcoiny je nafouknutá bublina a lidé neznalí dané problematiky na to mohou tvrdě doplatit.

 

Rizika “hry” s bitcoiny

  • Výkyvy trhu – Při obchodování s virtuální měnou jsou zatím zřetelné větší výkyvy cen než například u obchodování s akciemi.
  • Cenový rozdíl – Rovněž je větší rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou a obchoduje se na mnoha místech.
  • Obchody bez licence – Oproti burze mohou trh s kryptoměnou organizovat osoby bez licence.
  • Vysoká cena za transakci – Nevýhodou jsou také vysoké transakční náklady, které mohou později vyústit v problém s jejich globálním využitím. Každá transakce je totiž energeticky náročná.
  • Regulace – Ze strany centrálních bank a států dochází při těchto obchodech ke zvýšení regulací. Některé komerční banky dokonce blokují uživatelům platební karty, aby jejich prostřednictvím nedocházelo ke koupi bitcoinů.
  • Volnější podmínky – Pro vydání kryptoměny není potřeba splňovat určité parametry, například vydání prospektu a emisních podmínek schválených příslušnými orgány nutných při uvádění emise cenných papírů k obchodování na burze.

 

Lehkomyslnost se nevyplácí

S financemi je třeba umět hospodařit a starat se o ně, to víme všichni. Pokud zrovna nepatříte mezi ostřílené finančníky, může vám při držení kryptoměny klidně hrozit i krádež. O své bitcoiny můžete snadno přijít, zapomenete-li kód do své peněženky či ztratíte heslo. Na kryptoměny se také nevztahuje pojištění vkladu – jako je tomu ze zákona u bank – a obchodování s virtuální měnou probíhá bez zákonného dohledu.

· ·

Úno/18

13

Nepodceňujte rizika závažných chorob, pojistěte se včas

Závažná onemocnění zasahují nejen do života nemocného, ovlivňují celou rodinu včetně jejího finančního rozpočtu. Pojistka zabezpečí vaše nejbližší, když vy nebudete moct.

 

závažná onemocnění

Být připraven na nečekané životní zvraty v podobě závažného onemocnění by mělo být povinností hlavně těch, na jejichž příjmech je závislá celá rodina.

Myslete na zadní vrátka

Dnešní uspěchaná doba bohužel nahrává vzniku závažných onemocnění jako je rakovina či infarkt, pod vlivem každodenního stresu se zvyšuje i riziko cévních příhod. Být připraven na nečekané životní zvraty v podobě závažného onemocnění by proto mělo být povinností hlavně těch, na jejichž finančních příjmech je závislá celá rodina. Neštěstí totiž nechodí po horách, ale po lidech. A tak můžete snadno přidělat vrásky svým nejbližším například tím, že zodpovědnost za vaši neschopnost splácet hypoteční nebo jakýkoli jiný typ úvěru automaticky přejde na ně.

 

Pojistka na horší časy

Nárok na pojistné plnění vzniká ve chvíli, kdy vám lékař diagnostikuje závažné onemocnění. Pojištění závažného onemocnění bývá často součástí pojistného balíčku v rámci životního pojištění, samostatně jej sjednat však nelze. Pojistné plnění vám bude vyplaceno ve výši sjednané částky bez ohledu na to, jestli peníze využijete na náklady spojené s léčbou nebo na něco jiného.

·

Úno/18

12

Asistenční služba: Neocenitelný pomocník v nesnázích

Považujete kvalitní asistenční službu za zbytečnou? Pravděpodobně jen do chvíle, kdy se vám auto porouchá…

asistenční služba

Asistenční služba je automaticky součástí každého povinného ručení, které musíte mít ze zákona.

Rozsah a kvalita asistenčních služeb

Pokud jste majitelem motorového vozidla, asistenční služba je automaticky součástí každého povinného ručení, které musíte mít ze zákona. Každá asistenční služba má svůj limit plnění a přesné podmínky. Toužíte-li svému motorovému miláčkovi dopřát při divočejší jízdě větší luxus a sobě klidnější spaní, počítejte s tím, že za nadstandardní služby si připlatíte.

 

Pomocná ruka v nesnázích

Asistenční služba je vám k dispozici nepřetržitě v jakékoli situaci: v případě autonehody, zásahu přírodních živlů či škrábance od zloděje. To všechno lze přes asistenční službu vyřešit. Jednoduše zavoláte na danou linku a operátor za vámi vyšle asistenční vozidlo, které zajistí například odtažení vašeho vozu.

 

Podceňovat asistenční služby se nevyplácí. Díky online srovnávačům si můžete jednoduše do několika minut vybrat povinné ručení podle vlastní potřeby a být během cesty nebo při parkování mimo garáž klidnější.

Úno/18

9

Pojistka “na hloupost”: Klid za pár stovek

Pojištění občanské odpovědnosti kryje veškeré škody, které nešťastnou náhodou způsobíte vy nebo vaše dítko či domácí mazlíček třetí osobě. Nezruinuje vás a může ušetřit i několik milionů korun.

pojistka na hloupost

Pojistka se vztahuje na všechny členy domácnosti – na vás, partnera, děti a zvířata.

Nejčastější škody

Pojištění občanské odpovědnosti přijde vhod, pokud například váš domácí mazlíček návštěvě neúmyslně rozkouše brýle nebo když nešťastnou náhodou vytopíte sousedy. Obvykle platí, že se pojistka vztahuje na všechny členy domácnosti – tedy na vás, partnera, děti a v neposlední řadě právě vaše zvířata.

 

Neznalost pojistné smlouvy neomlouvá

Sjednáváte-li si pojištění občanské odpovědnosti, jako u každé smlouvy je potřeba si důkladně přečíst podmínky. Tedy vědět, na co přesně se pojistka vztahuje. Pojistné krytí totiž obsahuje také výluky, kdy vám pojišťovna způsobenou škodu není povinna vyplatit.

Úno/18

8

Americkou hypotéku využijete nejen na koupi bydlení

Cest k pořízení vlastního bydlení je mnoho. Jednou z nejčastějších možností je hypoteční úvěr. Například ten americký.

americká hypotéka

Americká hypotéka je neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti.

O co jde

Americká hypotéka je charakteristická neúčelovým úvěrem zajištěným zástavním právem k nemovitosti. Finanční prostředky z tohoto úvěru můžete využít pro jakékoliv účely k uspokojení svých potřeb. Není tedy podmíněn využitím peněz výhradně na bydlení.

 

Výhody americké hypotéky

Přemýšlíte-li o tom, že si tento typ úvěru pořídíte, banka po vás nebude chtít odůvodnění, proč si jej vlastně zřizujete. Ve srovnání se spotřebitelským úvěrem má navíc nižší úrokovou sazbu. Na rozdíl od klasické hypotéky na bydlení je u některých bank možné americkou hypotéku předčasně splatit bez sankčního poplatku.

 

Nevýhody americké hypotéky

Při účelové hypotéce máte možnost čerpat státní podporu nebo si odečíst úroky z daní. Americká hypotéka tyto možnosti nenabízí ani v momentě, kdy ji využijete účelově na vlastní bydlení. Úrokové sazby u neúčelových úvěrů jsou výrazně vyšší než u klasických účelových hypoték. Pokud si půjčíte hotovost, ručíte za ni svojí nemovitostí a existuje samozřejmě riziko, že o ni přijdete.

·

Úno/18

7

Dokumenty k hypotéce: Na co nezapomenout

Zařizujete si vlastní bydlení? Kromě času a trpělivosti budete potřebovat bezchybně vyplněnou a hlavně kompletní dokumentaci.
 

dokumenty k hypotéce

Pro vyřízení hypotéky budete potřebovat bezchybně vyplněnou a především kompletní dokumentaci.

Doklady o příjmech a výdajích

Štěstí přeje připraveným. Přinášíme seznam nejdůležitějších dokladů, které byste měli mít při vyřizování žádosti o hypoteční úvěr v pořádku. Pro banku si připravte kompletní dokumentaci k pořizované nemovitosti. Banka potřebuje vědět, zda disponujete potřebným finančním obnosem na splácení hypotéky. Zároveň je pro ni důležité, abyste jako žadatel dokázal pokrýt své běžné životní náklady. Proto se při žádosti o hypotéku připravte na skutečnost, že si příslušná finanční instituce dobře prověří i vaše případné další úvěry či leasingy.

 

Doklady k nemovitosti

Banku bude dále zajímat stavební povolení, výpis z katastru nemovitostí, rozpočet stavby, ocenění nemovitosti a doklad o vlastnickém právu nemovitosti.

 

Ručení pořizovanou nemovitostí

Za svůj hypoteční úvěr se musíte samozřejmě zaručit. Do zástavy jde zpravidla ta nemovitost, kterou si plánujete pořídit. Tu musíte pojistit a pojistku následně vinkulovat ve prospěch banky. To znamená, že s danou nemovitostí bez souhlasu banky nesmíte nijak nakládat.

Pořízení bydlení na hypotéku je pro většinu lidí velkým rozhodnutím a závazkem na několik desítek let dopředu. Neukvapujte se, vše si dobře rozmyslete a nechte si poradit od odborníků. Ke srovnání hypotečních nabídek různých bank můžete využít i online srovnávače. Během chvíle získáte potřebné informace.

Úno/18

6

Jak přežít jarní prázdniny s dětmi

Jarní prázdniny. Radost v dětských očích, hrůza v těch rodičovských. “Kam? Jak? Co tam? Na tak dlouho?!”, letí nejednomu rodiči hlavou. Spousta otázek, ještě více odpovědí, přitom většina z nich v reálu nefunguje. Jak se shodli i naši tři zasloužilí zcestovalí rodičové: Eva, Tomáš a Bára. Budete se divit, jak jednoduchý návod na přežitelné jarní prázdniny mají.

 
Itinerář? Vyhodit!
 
Zapomeňte na neprůstřelný itinerář, který má dětem zajistit nonstop zábavu. Základem je nemít přehnaná  očekávání a přesně to si plánováním itineráře uženete. “Zkušenost mě poučila, že dovolenou mi vlastně nejvíc kazí představa dokonalé dovolené. Přitom ani já ani děti nejsme zjevně něčeho takového nikdy schopni dosáhnout. Takže. Ano, informujte se co a jak je na místě k vidění, ale nechte věci, počasí i náladu dětí plynout a tomu pak přizpůsobte program. Ne naopak!” radí Tomáš.
 
Jistěte se

Aby zazněla i nějaká seriózní rada, naši rodičové se shodli i na cestovním pojištění. “Mě nikdy moc na různé pojistky a finanční udělátka neužilo, ale pravda je, že co jsem jednou na zimní dovolenou pojištění z úleku zařídila, nelitovala jsem. Byla jsem sice ostražitá a opatrná, ale ne hysterická, když jsme děti vypustili na svah. Ono už jen to, že máte člověka na telefonu, co poradí, vás dost uklidní,” říká Bára s tím, že děti důsledky svého řádění moc nedomýšlí, ale rodiče by možná mohli.  
 
Cestovní pojištění pro celou rodinu je dnes navíc otázka pár minut online a pár stovek z rodinného rozpočtu. Některé pojišťovny nabízejí výhodné rodinné balíčky, děti do určitého věku zdarma či slevy až 50 %.
 
Myslete i na sebe

“Plány, ubytování, cestovní prostředek, destinace, restaurace. Všechno jsme vždycky podřizovali výhradně dětem. Jenže pak jsme my byli otrávení a děti to mají v popisu práce, takže si to neužil nikdo. Než jsme se na to jednoduše vykašlali.” A co tedy Eva na závěr radí? Nezapomínejte na sebe. Na potomstvo berte ohled, ale i vy byste si měli volno užít. Přechod Himalájí si asi odpusťte, ale pokud třeba nesnesete cizí dětský řev od rána do večera, hotely pro rodiny s dětmi pro vás nebudou to pravé. Nejde totiž jen o zábavu vašich dětí ale i vaše duševní zdraví.
 
A co vy? Souhlasíte? Nebo máte na jarní prázdniny s dětmi jiné tipy a triky?

· · · · · · ·

Úno/18

6

Australská hypotéka: tak trochu jiný hypoteční úvěr

Tak trochu vzhůru nohama je finanční produkt Hypoteční banky australská hypotéka. Jak se tento typ úvěru odlišuje od ostatních? A vyplatí se právě vám?

 

Australská hypotéka je finanční produkt, se kterým v roce 2012 přišla na český trh Hypoteční banka. Ti, kteří by očekávali zbrusu nový produkt na finančním trhu, budou zklamáni. Australská hypotéka je totiž spíše marketingovým tahem.

australská hypotéka

Australskou hypotéku smějí využívat právnické i fyzické osoby a úvěr je jištěn zástavním právem k nemovitosti.

Hypotéka vzhůru nohama

Australská hypotéka je takový typ úvěru, při kterém platí heslo “čím více, tím méně”. V praxi to znamená, že čím vyšší částku si od banky půjčíte, tím nižší úrokovou sazbu získáte. Zprvu se může zdát, že se jedná o velmi výhodnou slevu, ale jak už to tak bývá: Slevy většinou nebývají tak úplně zdarma. A nejinak je tomu u australské hypotéky. Výše úroku se vám totiž bude vypočítávat z vyšší částky.

 

Komu se australská hypotéka vyplatí

Australskou hypotéku smějí využívat právnické i fyzické osoby a úvěr je jištěn zástavním právem k nemovitosti. Tento druh hypotečního úvěru může být účelový, tedy vztažen ke konkrétní nemovitosti, ale i neúčelový, což znamená, že jej lze využít prakticky na cokoliv.

· ·

Úno/18

5

Investiční a rizikové životní pojištění: Kterou variantu zvolit

Jde o dvě strany téže mince. Investiční a rizikové životní pojištění se však odlišují hned v několika bodech. Ukážeme vám nejdůležitější rozdíly.

životní pojištění

Pro volbu ideální životní pojistky se vyplatí využít internetových srovnávačů.

Rizikové životní pojištění

Toto pojištění je výhodné například jako doplněk hypotečního úvěru. Nabízí pojistnou ochranu nejen pro případ úmrtí, ale také pracovní neschopnosti, těžké nemoci nebo zranění. V případě, že k pojistné události nedojde, nevzniká žádný nárok na vyrovnání po ukončení pojistného období. Zásadní vliv na výši pojistného má věk a zdravotní stav pojištěnce, stejně jako povaha jeho zaměstnání. Není zde obsažena takzvaná investiční složka, oproti jiným variantám životního pojištění bude pojistné obvykle nižší. Je také možné uzavřít pouze jednoletou smlouvu, výhodou je i možnost sjednání klesající nebo pevné pojistné částky.

Investiční pojištění

Tato forma pojistky má dvě složky – rizikovou a rezervotvornou. Zatímco riziková kryje případ smrti, rezervotvorná se vkládá do investičního portfolia dle volby klienta. Může jít například o akcie nebo dluhopisy s různorodou mírou rizika a zhodnocení.

Investiční životní pojištění je daňově uznatelným výdajem, a to v případě, že doba trvání pojištění bude přinejmenším pětiletá. Oproti tomu rizikové životní pojištění nepřináší možnost žádných daňových odpisů. Pro volbu ideální životní pojistky se vyplatí využít internetových srovnávačů, které během několika okamžiků porovnají aktuální nabídky na trhu.

·

Starší články