Led/18

17

Splaťte část hypotéky předčasně. Jde to téměř bez poplatků

Až čtvrtinu půjčených peněz lze splatit každý rok mimořádně. A téměř nic vás to nebude stát – alespoň na poplatcích. Zjistěte, zda se tato možnost týká i vás.

 

předčasná splátka hypotéky

Zaplatit část hypotéky lze každý rok v období měsíce před výročím vaší smlouvy.

Správné načasování mimořádné splátky

I když by se to možná klientům bank líbilo, nelze hypotéku mimořádně splácet úplně kdykoli.

Předčasné umořování hypotečního dluhu má od 1. 12. 2016 jasná pravidla daná Zákonem č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru.  Zaplatit část hypotéky lze každý rok v období měsíce před výročím vaší smlouvy. Sami se můžete rozhodnout, zda tuto možnost využijete a kolik peněz bance splatíte. Peněžní částka odpovídající čtvrtině vašeho úvěru je horní hranice mimořádné splátky – vy však bance můžete poskytnout i jakoukoli nižší splátku.

 

Předčasné splátky nejsou pro všechny. Zatím

Změny se týkají všech hypoték, které byly uzavřené po začátku platnosti nového Zákona o spotřebitelském úvěru. Radovat se tedy můžou ti klienti, kteří si úvěr na bydlení pořídili od 1. prosince roku 2016 a později. Výhodu mimořádných splátek si ale můžou postupně začít užívat i ti, kteří od té doby refinancovali svůj úvěr. V tu chvíli už pro ně totiž platí stejná pravidla.

 

Poplatky nejsou vysoké, ale na nulu se nedostanou

Banky dřív účtovaly za mimořádné splátky vysoké částky. A to především proto, že chtěli své klienty od takového kroku odradit. Teď už to ale dělat nemohou. Zákon jim umožňuje naúčtovat pouze takzvané účelně vynaložené náklady.

·

Led/18

16

Hypotéka: Nízký úrok nemusí znamenat nejvýhodnější nabídku

Banky klientům nabízejí zajímavé úrokové sazby u hypoték. Vyplatí se ale zkontrolovat i další položky ve smlouvě. Ty můžou nakonec totiž úvěr spíše prodražit.

RPSN

RPSN udává kompletní cenu půjčených peněz, a proto by pro klienta měla být důležitějším údajem než výše úroků.

Poplatky a pojistky mohou prodražit úvěr

Při výběru banky pro vaši hypotéku je třeba pořádně se podívat i na další položky ve smlouvě než jen nabízenou úrokovou sazbu. Právě další poplatky totiž mohou nakonec udělat z na první pohled výhodné nabídky tu nejdražší.

Úrokové sazby nejsou jediným ukazatelem (ne)výhodné hypotéky. Při sjednávání úvěru banky od klientů velmi často vyžadují splnění i dalších podmínek pro jeho poskytnutí.

Účet jedině u nás

Téměř všechny banky požadují, abyste si u nich zřídili účet – je pak otázkou, kolik za vedení takového účtu budou vyžadovat na poplatcích. Velká část finančních institucí už poplatky za vedení účtu zrušila, některé si ale třeba berou pár korun za každou transakci. Dalším požadavkem je pojištění a to nejen pojištění nemovitosti, které je u sjednání hypotéky podmínkou. Banky totiž nabízejí i další různá připojištění a právě ta mohou vaši peněženku zatížit.

RPSN je důležitější než úrok

Je třeba si uvědomit, co zkratka RPSN znamená. Obsahuje ji každá úvěrová smlouva, i tak se ale velká část lidí podívá spíše jen na sazbu úrokovou. RPSN je přitom mnohem důležitější. Je to takzvaná roční procentní sazba nákladů, tedy součet úrokových sazeb a dalších nákladů s úvěrem spojených. Logicky je toto číslo vyšší než jen samotný úrok. Tato zkratka udává kompletní cenu půjčených peněz, a proto by pro klienta měla být důležitějším údajem z celého závazku než pouhá výše úroků.

· · ·

Led/18

15

Cestovní pojištění: Na zahraniční svahy vyrazte bez starostí

Zimní dovolená je radost, tedy měla by být. Se správným cestovním pojištěním se vám svahy budou brázdit ještě s větším klidem.

cestovní pojištění na lyže

Vyberte si cestovní balíček skutečně podle toho, co na dovolené budete dělat a podle zamýšlené destinace.

Bez cestovního pojištění ani krok za hranice

Sezóna zimních radovánek je v plném proudu a komu české svahy nestačí, vyráží do Rakouska nebo Francie, méně často pak například do USA. Balíček cestovního pojištění je ale vždycky třeba vybírat podle destinace, do které hodláte zamířit a také podle aktivit, kterým se během odpočinku chcete věnovat.

 

Škody v řádu milionů

Lyžování patří mezi nejrizikovější zimní sporty. Každý třetí úraz vzniklý v důsledku zimních radovánek na svahu je vážný a během zimních měsíců mají horské služby plné ruce práce úplně všude. A nejde jen o zdraví: Následky nehody na lyžích se totiž mohou vyšplhat až do řádu několika milionů. Díky kvalitnímu cestovnímu pojištění budete mít ale pokryté i takové služby jako je transport vrtulníkem do nemocnice nebo repatriace v případě úmrtí.

 

Vyberte si proto cestovní balíček skutečně podle toho, co na dovolené budete dělat vy a vaše rodina a podle zamýšlené destinace (nikoli podle rady souseda, který ale tráví čas úplně jinak než vy).
 

Díky jednoduchým online srovnavačům můžete v klidu domova vybírat ideální variantu na vaši cestu.
 

Bon Voyage!

·

Led/18

12

Co brát v úvahu, když si chcete vzít hypotéku?

co zvážit při hypotéce

Efektivním způsobem, jak zjistit podmínky u jednotlivých bank, je využití internetových srovnávačů.

Uvažujete o koupi nemovitosti a potřebujete si na bydlení půjčit peníze od banky?
 

Znát pouze výši úrokových sazeb stačit nebude. Co je ještě důležité vědět?
 

Nestačí jen podívat se na to, jaké má hypotéka úrokové sazby. Důležité je zamyslet se i nad dalšími aspekty.

 

Bez peněz to nepůjde

Dnes už neplatí to, co ještě před rokem bylo aktuální – totiž fakt, že nemusíte mít ani korunu, a banka vám stejně hypotéku poskytne. Komerční banky tuto službu už nabízet nesmějí. Jde o nové nařízení České národní banky a komerčním bankám za porušení pravidla hrozí vysoké pokuty.

Momentálně tak zájemci dosáhnou nejvýš na devadesát procent ceny nemovitosti. Jinými slovy: Kdo chce půjčit na byt dva miliony, musí mít naspořeno alespoň dvě stě tisíc. A částka, kterou jste schopni dát dohromady v hotovosti, ovlivní i stanovení výše úrokové sazby.

Nižší LTV znamená i nižší úrok

Pod zkratkou LTV se skrývá anglický výraz Loan to Value a vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Obecně pak platí, že banka nabízí výhodnější úrok těm, kteří mají našetřeno víc.

 

Využijte srovnávače

Dejte si čas a vybírejte dobře. Není třeba jít hned do první banky, nemusíte jít ani do té “vaší”. Stávající banka vám totiž nutně nemusí nabídnout to nejlepší. Je proto třeba se výběru hypotéky chvíli důkladně věnovat a věřte, že pak můžete dosáhnout na velmi dobré podmínky. Efektivní způsob, jak podmínky u jednotlivých bank zjistit, je využití internetových srovnávačů. Během chvilky vám nabídnou všechny potřebné informace.

Kolik jste schopni splácet?

Než si vyberete nemovitost, na kterou si chcete půjčit, zamyslete se nad maximální částkou, kterou jste schopni každý měsíc splácet. Bude to totiž váš pravidelný náklad na opravdu dlouhou dobu. Hypotéka s vámi bude i ve chvíli, kdy se vám nemusí dařit tak dobře jako dnes. A to je nutné dobře zvážit.

 

Hypotéka nejsou jen úroky

K hypotéce se vážou ale i další náklady. Třeba účet k úvěru. Ověřte si, zda jej musíte k úvěru mít a pokud ano, kolik vás bude stát. Banky si můžou účtovat i poplatky za další služby týkající se zařízení půjčky. Dalším nákladem bude i pojištění nemovitosti.

· · ·

Led/18

11

Stavební spoření: Oblíbený pomocník při financování vlastního bydlení

Stavební spoření patří stále mezi velmi oblíbené finanční produkty hned z několika důvodů. Zjistěte je.

 

První důležitou výhodou je možnost získat státní podporu a samozřejmě zhodnocení naspořených peněz v podobě úroků. Stavební spoření umí také dobře posloužit jako pomocník na cestě za vysněným bytem nebo domem.

stavební spoření

Stavební spoření bývá využíváno jako alternativa hypotéky.

“Stavebko” na koupi i rekonstrukci nemovitosti

Prostřednictvím stavebního spoření lze kromě zhodnocení vkladu také financovat bydlení a to pomocí úvěru ze stavebního spoření. Stavební spoření tak bývá využíváno jako alternativa hypotéky, pokud potřebujete zafinancovat koupi nemovitosti nebo její samotnou rekonstrukci.
 

Hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření?

Přemýšlíte-li o tom, jestli se vám v případě pořizování nového bydlení více vyplatí vzít si hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření?  Pak byste měli vědět, že stavební spoření bývá obvykle výhodné pro nižší úvěry zhruba do 2 000 000 Kč, v případě vyšších úvěrů pro vás bude výhodnější hypotéka.

 

Získejte výhodnou nabídku z pohodlí domova

A jak nejlépe získat kvalitní informace? Na cestě k vysněnému bydlení vám mohou pomoci chytré srovnávače, kde zadáte požadavky a během chvilky se zobrazí konkrétní nabídky.

· · · ·

Led/18

10

Nemovitosti na trhu docházejí. Je ještě vůbec co kupovat?

Enormní zájem o nemovitosti díky nízkým úrokům hypoték a minimum volných bytů – to je aktuální situace na realitním trhu. Ten se dostává do úzkých. Co bude dál?

nemovitosti na trhu docházejí

Nové byty se nestíhají stavět tak rychle, aby pokryly stávající velkou poptávku.

Úroky ještě pořád nahrávají kupcům

Sazby u hypoték stoupají už několik měsíců. I přesto jsou ale hypotéky pořád velmi výhodné a lákají další a další klienty k pořízení vlastního bydlení. Momentálně se úroky pohybují nad úrovní dvou procent. A právě díky těmto nízkým sazbám zájem o jakékoli volné nemovitosti na trhu neupadá. Lidé hledají domy, byty i novostavby. Ale těch naopak neustále ubývá.

Bytová výstavba je pomalá a nestačí poptávce

Všechny realitní kanceláře i developeři se shodují: Když dáme byt do nabídky, vydrží tam jen velmi krátkou dobu. Zájemců o koupi je velké množství. Podle nich má na tuto situaci vliv právě i dostupnost úvěrů na bydlení a jejich výhodné podmínky. Lidé se obávají, že sazby  budou i nadále růst, chtějí proto situace využít ještě teď.

Boj o poslední volné byty

Pak ovšem nastává pomyslný boj o poslední volné nemovitosti, které na trhu najdou. Nové byty se přitom nestíhají stavět tak rychle, aby pokryly stávající velkou poptávku, protože výstavbu často zdržuje zdlouhavá legislativa. Nejhorší je to s nabídkou v Praze, kde je zájemců o vlastní bydlení stále nejvíce.

· · ·

Led/18

9

Penzijní připojištění: 4,5 milionu Čechů už spoří na stáří

Zajistit si důstojné finanční zabezpečení ve stáří a nespoléhat jen na stát –  to je trend, který volí v tuzemsku stále více lidí.

 Penzijní připojištění

Čím déle a více spoříte, tím víc si v důchodu přilepšíte.

Doplňkové penzijní spoření je IN

Pomalu, ale jistě ubývá lidí v klasickém třetím pilíři penzijního připojištění – tedy v tom, do kterého už dnes nelze vstupovat a peníze si sem ukládat. Naopak doplňkové připojištění volí stále více Čechů. Každý kvartál v něm přibyde až 50 tisíc nových účastníků. Znamená to, že v současné době si tímto způsobem na důchod spoří více než 700 tisíc Čechů.

 
 
 
 

Přilepšení na důchod se vždycky hodí

V průměru si lidé ve 3. čtvrtletí roku 2017 posílali na důchodové připojištění  řádově stokoruny. Celkový průměr měsíčního spoření dosáhl na téměř šest set korun. U doplňkového připojištění je to ještě více: přes 750 korun.

 

Spořit na důchod začněte hned, jak můžete

Podle posledních průzkumů většina Čechů začíná aktivně myslet na důchodové připojištění až ve chvíli, kdy například vidí výši penze u seniora ve vlastní rodině.

Šetřit si na stáří ale můžete už daleko dříve, ideálně od začátku svého produktivního věku. Zde platí jednoduchá poučka – čím déle a více spoříte, tím víc si v důchodu přilepšíte.

·

Led/18

8

Ovládáš SEO a baví tě online marketing?

Jsme Honza. Chytrý Honza. A baví nás tvořit originální a zároveň výkonný marketing na trhu, který potřebuje svěží nápady jako sůl. Měníme totiž svět osobních financí… a přetváříme ho do moderního online prostředí, které baví nás i klienty. Budeme rádi, když nám s tím pomůžeš.

Online MarketingKoho právě hledáme?

Potřebujeme profíka, který vylepší naši SEO vizitku, nastaví kvalitní a fungující linkbuilding a pomůže nám při plánování marketingových kampaní. Jdeš do toho s námi?

Co bude tvůj denní chleba?

  • SEO – vytvoříš analýzu aktuálního stavu a připravíš návrh pro jeho optimalizaci. Už jen za to ti budeme líbat ruce. Pak tě čeká pravidelná implementace onpage i offpage faktorů do praxe. S tím ti pomůže náš marketingový tým, kterého budeš součástí.
  • Dáme na tvé nápady a vize pro zviditelnění našich stránek. Součástí tvých plánů by mělo být i navazování linkbuildingových a affiliate spoluprací.
  • Budeme rádi, když nám občas pomůžeš i s plánováním dalších marketingových aktivit (např. komunikace a media planning pro výkonnostní i brandové kampaně apod.)
  • Samozřejmostí je pokec a spolupráce s kolegy v rámci marketingového týmu, IT či s externisty.
  • Jednoduše chceme, abychom byli v online světě vidět a budeme při tom spoléhat i na tebe.

Co bys měl/a mít v malíku?

  • Odbornou znalost SEO: onpage i offpage faktorů, pravidel pro linkbuilding, atd.
  • Zkušenosti s online marketingem na pokročilé úrovni (minimálně 3 roky na obdobné pozici).
  • Analytické myšlení a nadšení pro online marketing, všeobecný přehled o on-line marketingu a sledování trendů v oboru (SEO, RTB, Affiliate, e‑mail marketing, sociální sítě).
  • Samostatnost a proaktivní řešení v rámci svěřené agendy.
  • Výhodou je znalost Adwords a Sklik a měřících a reportovacích systémů (Google Analytics).

Co ti nabízíme?

Práci pro společnost, která má jen ty nejvyšší ambice a umí je i realizovat. Fajn tým spolupracovníků a útulné prostředí kanceláří na Kavčích horách. Dostaneš také maximální prostor pro seberealizaci a samozřejmě férovou odměnu za tvou práci.  

Kontakt:

Miroslava Vápeniková

miroslava.vapenikova@chytryhonza.cz

Led/18

8

Jak funguje sdílená ekonomika v rámci spotřebitelských úvěrů

Dříve veškeré finanční produkty poskytovaly pouze bankovní instituce. S příchodem sdílené ekonomiky do finančního sektoru ale pravidla už neurčují jen ony.

 

zonky

S příchodem sdílené ekonomiky do finančního sektoru pravidla už neurčují jen banky.

Půjčka jako investice

Doba, kdy pravidla například v podobě úrokové míry spotřebitelského úvěru určovala pouze konkurence mezi bankovními subjekty, je pryč. V současné době funguje několik platforem, které zprostředkovávají půjčování finančních prostředků mezi jednotlivými uživateli. Asi nejznámějším příkladem je Zonky, kde půjčování peněz funguje na principu investování. Desítky či stovky různých investorů se skládají na úvěr konkrétnímu člověku. Toho si vyberou nejen podle jeho příběhu, ale především podle míry rizika, které pro ně daná investice představuje.

Důkladná prověrka

Žadatel o úvěr potom podstupuje v podstatě stejný proces jako v případě žádosti u banky. To znamená, že se standardně zjišťuje jeho bonita. Poskytuje výpis příjmů a nevyhne se scoringu ohledně schopnosti splácet. A pokud je žádost úspěšná, dostane požadovaný finanční obnos, často s přiznivější úrokovou sazbou, než jakou by mu poskytla banka. Důvodem, proč o tento typ půjčky zažádat, může být pro některé klienty i skutečnost, že bankovní subjekty v tomto procesu nejsou nijak zainteresované. Banky navíc musí počítat s tím, že pokud nebudou schopny sdílené ekonomice konkurovat výší úrokové míry, mohly by přijít o značný podíl klientů.

 

Jistota u banky

Pokud patříte k těm, kdo si přece jen raději půjčí peníze klasicky u banky, neváhejte porovnat nabídky různých finančních institucí. Dobře poslouží internetové srovnávače, díky kterým vidíte nejlepší nabídku z pohodlí domova během několika málo minut.

· ·

Led/18

7

Cestovní pojištění pod lupou

Dobré cestovní pojištění je brnkačka, když člověk ví, kde a jak ho vybrat. Kde ho sjednat je jasné, ale jaké pojistné částky vybrat, na co se zaměřit, na co si dát pozor a co určitě nedělat. O peníze z pojistky totiž můžete v některých případech velmi snadno přijít. 

 
cestovni_pojisteniCo je tedy důležité?

Při výběru cestovního pojištění na srovnávači se v prvé řadě zaměřte na léčebné výlohy. Právě tato položka totiž v případě vašeho zranění či nemoci uhradí náklady na ošetření, léčbu, léky, transport nebo převoz zpět na rodnou hroudu.

Takový účet už může mít spoustu nul, takže naše první rada zní: pod 5 milionů korun u léčebných výloh nechoďte!
 
Dobrou zprávou je, že taková pojištění už často automaticky obsahují i úrazové pojištění (ideální částka za smrt úrazem je 200 tisíc, u trvalých následků počítejte alespoň s částkou 400 tisíc korun) a pojištění odpovědnosti (mělo by se pohybovat kolem jednoho milionu u zdraví a půl milionu u škody na věci). To první se hodí, poněvadž pokryje případné trvalé následky, včetně smrti. A pokud máte děti, půjčujete si na dovolených auto či motorku, sportujete nebo chodíte do míst s větším počtem lidí – takže cokoliv, co se na dovolené normálně dělá – potřebujete i pojištění odpovědnosti. Pojistka nahradí vámi zlomenou lyži, náklady na ošetření a dokonce i ušlý zisk kohokoli, kdo měl na vás smůlu.
 
A při výběru si také ověřte, že máte k dispozici asistenční službu. Uvidíte, že pokud se něco v cizí zemi semele, budete ještě moc rádi za přítele z pojišťovny na telefonu.

 

Ovšem poctivě sjednanou a zaplacenou pojistkou to nekončí. Na co si dát ještě pozor?

 
Alkohol a spol.

Pokud se ukáže, že jste si na sjezdovce rozbili hlavu notně ovíněnou svařákem, nejspíš budete mít smůlu. Pokud totiž “škodná událost nastala v souvislosti s následky požití nebo pravidelného požívání alkoholu nebo jiných návykových omamných, toxických či psychotropních látek”, můžete o pojistné plnění přijít.

 
Pravidla

Máte duši i kondičku rebela a lyžujete mimo vyznačené stezky nebo plavete v moři přes výslovný zákaz? Budete možná za frajera, ale pojistným plněním se nepochlubíte. Pokud pojišťovna přijde na to, že jste při nehodě nedodržel/la stanovené zásady, může vám odmítnout proplatit léčebné výlohy

 
Sport

Neděste se. Zranění při ranním joggingu nebo při kočkování na tenisovém kurtu vám nikdo zpochybňovat nebude. Pokud ale plánujete odvážnější kousky jako adrenalinové sporty nebo lyžování v nadmořské výšce nad 3500 metrů, zvažte raději připojištění sportovních aktivit. A to klidně přímo z dovolené – online.

 
Dokumenty

Schovejte si všechny účtenky, potvrzení, lékařské zprávy – prostě všechno. Ty později předkládáte k proplacení a jako důkaz vaší nešikovnosti 😉

 
Čas

Pojistnou událost vypořádejte co nejdřív po příjezdu! Na nic nečekejte, případně se poraďte s asistenční službou (vidíte, jak se vám nakonec hodí…).

· · · · · ·

Starší články